Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VLADIMÍR SALČÁK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Filipovo údolí: hory ukrývají tajemství přírody i dřívější převaděčskou trasu

Cesta vinoucí se na dně údolí mezi dvěma kopci na východ od horňácké obce Javorník na Hodonínsku připomíná prohlídkovou trasu napříč přírodním parkem ozvláštněnou stopami historie. Poutníkům, kteří kráčí Filipovým údolím, se za každým zákrutem cesty zjevují nečekané zvláštnosti přírody nebo náznaky dávných dob. Atmosféru místa vytváří tušená přítomnost hraničních kamenů na hranici se Slovenskem.

AKTUALIZOVÁNO

Bianka Bertoková se stala československou Miss Roman 2015

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Patnáctou česko-slovenskou Miss Roma 2015 zvolili v sobotu Hodoníně. Zvítězila osmnáctiletá studentka bratislavské taneční konzervatoře Bianka Bertoková. První vicemiss se stala Sára Čisárová z Červeného Kostelce a třetí byla Dominika Sidónie Rácová z Popradu.V nabitém sále kulturního domu v bouřlivé atmosféře večerem provázel Jan Čenský. Miss sympatie se stala sedmnáctiletá Martina Gážiová z Havířova, další ocenění získala Jessica Horváthová. "O titul romské Miss se letos ucházelo přes sto dívek, do závěrečné volby v Hodoníně se dostalo 12 finalistek ve věku od 16 do 20 let. Mezi nimi bylo sedm Češek a pět Slovenek," řekl předseda poroty Jiří Janda.

Začal Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2015

Strážnice /FOTOGALERIE/ – Sedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015 (MFF) a třiatřicátý ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice otevřel své brány v amfiteátru Bludník předpremiérou pořadu Z krajin za obzorem. Diváci potleskem ocenili umění ukrývající se v tancích, krojích, v maskách, ve zvycích a výkonech zahraničních tanečníků, muzikantů a zpěváků. 

Začal spor o nové náměstí Míru ve Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou - Příliš rychlé schválení urbanistické studie náměstí Míru v centru Veselí nad Moravou a také nevypořádání připomínek z veřejného jednání vadí členům komise strategického rozvoje města.

Vinice: úrodu ohrožuje sucho. Nepomohla ani páteční přeháňka

Hodonínsko – Vinaři na Hodonínsku očekávají s napětím další vývoj počasí. Regionu se vydatnější deště už měsíce vyhýbají. Pokud to tak zůstane, sucho způsobí velké problémy zejména v nových výsadbách. Nepomohla ani páteční přeháňka. „Všude kolem prší, jenom ne u nás. Od začátku roku spadlo pouze sto čtyřicet milimetrů srážek. A to je málo. Půda je popraskaná, na Bzenecku jde prý do štěrbin strčit ruka," povzdechl si ředitel Svazu vinařů České republiky Martin Půček.

Park ve Strážnici na Hodonínsku oddělí domy od průmyslu

Strážnice - Výsadba dvanácti tisíc okrasných keřů a desítek stromů, které oddělí obytnou a průmyslovou zónu ve Strážnici, je před dokončením. Slovácký park, jak se bude pruh zeleně jmenovat, roste mezi ulicemi Třešňová a Za Drahou na ploše patnácti tisíc metrů čtverečních. „Jde o lokalitu, kde je smíšená zóna s průmyslovými stavbami i rodinnými domy. Chtěli jsme obě oblasti oddělit," vysvětlil vedoucí strážnického odboru investic Petr Helísek.

Strážničan zahraje na EXPO 2015. Cimbál musí projít přes bezpečnostní rámy

Strážnice - Cimbálová muzika Strážničan zahraje tisícům návštěvníků světové výstavy EXPO 2015 v italském Miláně. V pavilonu České republiky se o víkendu představí v expozici Jihomoravského kraje a města Brna společně s Vysokým učení technickým, Masarykovou univerzitou a divadlem VIDA! Science Centrum Brno.

Král František pojede Prahou s růží v ústech

Skoronice - Konvoj deseti autobusů s poutníky, tahačů s přívěsy se dvaceti koňmi a desítky doprovodných aut vyrazí v pátek brzy ráno na cestu do Prahy. Do hlavního města poveze kulturní poklad slováckou jízdu králů, která je zapsána na seznamu UNESCO jako mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Výlety po Baťově kanálu zahájila loď Mojena

Rovných dvacet let v novodobé historii Baťova kanálu opět brázdí vody ojedinělé vodní cesty výletní plavidla všech velikostí.

Výlety po Baťově kanálu zahájila loď Mojena

Baťův kanál /FOTOGALERIE/ - Rovných dvacet let v novodobé historii Baťova kanálu opět brázdí vody ojedinělé vodní cesty výletní plavidla všech velikostí.

Letní prázdniny se blíží. A také dětské tábory. Lhůta pro přihlášky pomalu končí

Veselí nad Moravou, Strážnice - Kdo chce svému dítěti ještě zajistit letní tábor, měl by si pospíšit. Pomalu totiž končí lhůta pro podávání přihlášek. Rodiče mohou zvolit takový, kde táborníci bydlí v budovách, ve stanech nebo indiánských týpí. Také na základě toho se liší ceny.

Poutníka nahradí socha z jasanu. Starý byl vyrobený ze špatného dřeva

Blatnička – Nová socha Poutníka u kapličky na cestě do Blatničky se vrátí na své místo. Její čtyřiapadesátiletý autor Ivan Šmíd nahradí své předešlé dílo výtvorem z lepšího materiálu. „Starý poutník byl ze špatného dřeva, na sympoziu v Krkonoších totiž šetřili. Buková socha proto shnila a rozpadla se. Nový Poutník bude z jasanu, který při správné údržbě vydrží i dvacet let," ujistil Ivan Šmíd. Původní výtvor navíc stál jen na dřevěném podstavci. Asi tunu vážící skulpturu bývalý dřevorubec nyní postaví na beton. „Ten lépe izoluje od vlhkosti," upozornil autor symbolu malé vinařské obce.

OBRAZEM: Lékaři v Kyjově používají rentgen naruby

Nové oddělení nukleární medicíny otevřeli v pondělí v kyjovské nemocnici. Záněty kostí, srdce, plic, ledvin, štítné žlázy a dalších orgánů tam lékaři začnou odhalovat moderní metodou. „Je to vlastně rentgen naruby. Zatímco běžný tělo prosvítí zvenčí, tato metoda má zdroj záření uvnitř těla. Nejdříve injekcí vpravíme do pacientova těla radiofarmakum. Zdrojem záření se stane nemocný orgán. Výsledky vyhodnotí kamera a počítač," uvedla vrchní radiologická asistentka Marie Havalová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT