Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOJTĚCH SMOLA

Vojtěch Smola / Znojemský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tragédie nás bolestivě zasáhla, shodují se lidé, kteří znali oběti nehody

Miroslav, Znojmo – Nedělní tragická nehoda, při níž u Miroslavi zemřeli čtyři mladí lidé, zasáhla celé Znojemsko. Už během nedělního odpoledne nebylo v regionu snad nikoho, kdo by o této události nemluvil. A ještě v pondělí byli lidé z Miroslavska, kde se nehoda stala, celou tragédií stále hluboce otřesení.

V centru Znojma objevili unikát. Historickou cisternu na vodu

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Další díl do mozaiky přibližující současníkům život ve Znojmě v době vrcholného středověku mají v rukou znojemští archeologové. V centru města, na rohu Horní České a Velké Michalské, učinili díky právě probíhajícím opravám ulice další z významných nálezů. A to dávnou podzemní cisternu na vodu, která je vytesána do skály. Její hloubka je nejméně deset metrů, pravděpodobně je však ještě hlubší.

1. SC Znojmo odstartuje jaro na svém stadionu. Soudní zákaz kvůli dluhu skončil

Znojmo - Soud zrušil předběžné opatření zákazu vstupu na trávník znojemského stadionu. Peripetie kolem neuhrazeného dluhu za nový trávník jsou tak u konce.

Gabrhel žaluje diskuze na webu Znojemského deníku. Vadí mu údajné pomluvy

Znojmo - Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel žaluje pro pomluvu některé účastníky diskuze pod články na webu Znojemského deníku Rovnost. Vadí mu údajné pomluvy i narážky na jeho soukromí.

Znojemská keramička chystá expanzi do zámoří. Díky tomu nabere 160 zaměstnanců

Znojmo – Pro Znojemsko, které je řadu let nechvalně proslulé jednou z nejvyšších nezaměstnaností v zemi, je to víc než dobrá zpráva. Společnost Laufen CZ přijme do svého znojemského závodu během letoška a příštího roku dalších 160 zaměstnanců. A důvod? V letošním roce stojí před touto keramičkou velká výzva, vstup značky Jika, kterou Laufen CZ na českém trhu rovněž zastřešuje, na americký trh.

Vykvetli první poslové jara. Když se schovají do hustého porostu, přežijí i mráz

S velkým předstihem dává současné počasí přírodě znát, že jaro se nezadržitelně blíží. A příroda sama na to reaguje. V lesích, na loukách i na zahrádkách jsou již několik dní vidět první rozkvetlé květiny. Za symbol přicházejícího jara jsou tradičně považovány sněženky, které jsou již vidět v nejedné zahrádce.

Nástupce Fialy na radnici ve Znojmě? Už brzo bude jasno

Znojmo – Po loňských volbách mohli úředníci na chodbách znojemského městského úřadu denně potkávat hned čtyři nejvyšší představitele města – starostu a tři místostarosty. Teď se musí spokojit se třemi, často však jen se dvěma, konkrétně místostarostou Janem Groisem (ČSSD) a místostarostkou Olgou Štefanikovou (ANO).

Centrum Znojma sevřely uzavírky. Opravuje se

Znojmo /INFOGRAFIKA/ - Další dopravní komplikace v centru Znojma potrápí tamní bydlící i lidi, kteří hodlají do města zajet autem. Na Velkou Michalskou se totiž v pondělí vrátili dělníci, kteří začali s rekonstrukcí kanalizace a pokračovat budou v opravách vodovodu. Komplikace potrvají čtyři měsíce.

Opoziční zastupitel Ludvík: Starosta chce zničit mě i hudební festival

Znojmo – Osobní rozepře a politická rivalita zřejmě ohrozila jednu z největších kulturních akcí ve Znojmě. Rozpočet města totiž přispěje na Hudební festival Znojmo dosud nejnižší částkou, letos to bude o půl milionu méně, než v minulých letech. A krajský rozpočet letos na festival nepamatoval vůbec. Organizátoři festivalu přitom obvykle pracují se šesti miliony korun, z toho zhruba asi dvě třetiny pokrývají peníze sponzorů, zbytek jsou dotace. Prezident festivalu Jiří Ludvík se nyní obává, že největší hudební akci na Znojemsku chce zničit starosta města Vlastimil Gabrhel.

Vranovský zámek zve i k mimosezonním prohlídkám

Vranov nad Dyjí - I v zimě budou moci lidé zavítat na zámek ve Vranově nad Dyjí, přestože je v mimosezonním období podle návštěvního řádu zámek nepřístupný, k čemuž správce zámku vedou podstatné provozní důvody.

Vranovský zámek zve i k mimosezonním prohlídkám

I v zimě budou moci lidé zavítat na zámek ve Vranově nad Dyjí, přestože je v mimosezonním období podle návštěvního řádu zámek nepřístupný, k čemuž správce zámku vedou podstatné provozní důvody.

Znojmo: opozici udivují sporné inzertní miliony do médií

Znojmo – Znojemská radnice namísto dlouho slibované otevřenosti předvedla hlasité zabouchnutí dveří. Navíc ve velmi kontroverzní věci. Vedení města totiž odmítlo Znojemskému deníku poskytnout informace o tom, jaké sumy putovaly loni z městské pokladny jednotlivým soukromým médiím. Deník však díky oficiální žádosti jednoho ze zastupitelů tuto informaci nakonec získal. A výsledek? Celková suma činí za loňský rok čtyři miliony korun, přičemž rok předtím to byla polovina a roky starší byla tato částka ještě výrazněji nižší.

Znojmo: Fiala kvůli dluhům končí ve funkci místostarosty. Nebude ani zastupitel

Znojmo – Kvůli nezaplaceným dluhům končí nový místostarosta Znojma a dosavadní lídr znojemské organizace hnutí ANO Jan Fiala coby místostarosta. Vedení strany to poslal písemně. Znojemskému deníku Rovnost to potvrdil šéf krajské organizace hnutí ANO Bohuslav Chalupa. „Pan Fiala podal rezignaci, odstupuje z funkce místostarosty. Pravděpodobně odstoupí i jako zastupitel i jako předseda místní organizace," řekl lídr krajské organizace a poslanec Chalupa.

OBRAZEM: Plastická dlažba navede nevidomé k silnici. Přechod přes ni ale chybí

Znojmo – Velmi riskantní místo pro nevidomé vzniklo na hlavní silnici vedoucí ze Znojma do městské části Přímětice. Před odbočkou k místnímu sídlišti je totiž značen přechod pro nevidomé, tedy na chodníku je položena plastická dlažba, která chodce na přechod navádí. Problém však je, že přes silnici žádný značený přechod nevede.

Tradiční zimní atrakce ve Znojmě: desítky labutí čekají na krmení

Znojmo – Podobně jako při minulých zimách i tentokrát si desítky labutí oblíbily místo na řece Dyji v dolní části Znojma pod oblekovickým mostem, tedy u frekventované silnice vedoucí ze Znojma na Vídeň. A vyhladovělé labutě si zase oblíbili lidé z nedalekého sídliště, pro které se staly cílem víkendových vycházek.

AKTUALIZOVÁNO

Hladiny řek v Čechách i na Moravě postupně klesají

Pardubice/Hradec Králové – Hladiny řek na východě Čech postupně klesají. Na dvou místech v 8:00 ještě platil druhý povodňový stupeň, na dalších nejnižší stupeň. Během dneška se budou vodní stavy snižovat, kulminace bude postupovat dál po proudu.

Začaly přípravy lechovického obchvatu. Nevěříme, že se to postaví, říkají místní

Lechovice – První bagr se už se svojí radlicí zanořil do hlíny na poli u Lechovic kvůli řadu let slibované i diskutované stavbě lechovického obchvatu. Zatím se jedná o přípravné práce, samotná stavba obchvatu by měla podle Ředitelství silnic a dálnic začít zhruba v druhé polovině letošního roku.

O zajímavostech podyjských obcí hovoří nový infoleták

Podyjí – Která obec vznikla kolem zázračné studánky, kterou vesnici osídlili lidé z Bavorska nebo kde může člověk vidět dochovaný renesanční pranýř. Tyto a další drobné zajímavosti o patnácti obcích obklopujících Národní park Podyjí přibližuje nový infomateriál, který Správa Národního parku Podyjí vydala ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě.

Bagr v Podyjí otevírá nyní cestu rostlinám a broukům „pionýrům“

Podyjí - Na dvou místech se do půdy Národního parku Podyjí zaryly v minulých týdnech lžíce bagru. „Speciální akce na Kraví hoře a Mašovické střelnici otevřely cestu pro rostliny, brouky a motýly, kteří rádi obsazují holou půdu nebo se vyhřívají na slunci. Pomohou prorazit i mladým rostlinkám vřesu," informoval David Grossmann ze Správy parku.

Po letech se hnou obchvaty Znojma i Lechovic

Znojemsko – Snad nejzásadnějším počinem na poli nově vznikajících staveb bude v nadcházejícím roce na Znojemsku zahájení stavby obchvatu Lechovic a start budování další části vznikajícího znojemského obchvatu. Jak průtah Znojmem, tak i hlavní silniční tah ze Znojma na Brno jsou totiž řadu let přetížené dopravou a technický stav současných silnic tam přestává stačit.

Znojemský lednový JazzFest bude opět jiskřit

Znojmo – Leden je měsíc, kdy mnohým ještě doznívají v uších vánoční koledy. Znojmo ale v tu dobu žije již tradičně jinou hudbou. K nastartování nového roku v tom správném tempu, konkrétně jazzovém tempu, vyzývají organizátoři již osmého ročníku festivalu Znojmo JazzFest: „wine goes to jazz".

Areál staré znojemské nemocnice čeká další kolo prodeje. První zájemce neuspěl

Znojmo – Ani po dvou letech se kraji stále nedaří prodat areál staré nemocnice ve Znojmě. První zájemce, který se po roce a půl objevil, nepochodil u krajských radních se svou nabídkou. Cena byla zřejmě příliš nízká. Nyní kraj nabídne areál k prodeji znovu.

Na Znojemsku pomohou řešit domácí násilí

Znojemsko – Pomoc zaměřená na celou rodinu, tedy děti, ohrožené i ty, kteří svoji agresivitu nezvládají a zaměřují ji na své blízké, má přijít z nového projektu, který se rozjíždí v rámci celého kraje.

Na Znojemsku si lidé připomenou 17. listopad hned několika akcemi

Znojemsko - Připomenout si 17. listopad budou moci na několika akcích i lidé ve Znojmě. Oslavu 25. výročí pádu totality naplánovaly například znojemské politické strany a hnutí, které jsou nyní v tomto městě v opozici. Znojemští lidovci, občanští demokraté a uskupení Pro Znojmo a Změna Znojmo tak zvou veřejnost na pondělní akci s názvem 17. listopad ve Znojmě. Uskuteční se od 18 hodin na náměstí Komenského před Gymnáziem Dr. Karla Polesného.

Cestující na Znojemsku půjčili řidiči peníze na kauci, aby mohli jet dál

Kasárna - Desetitisícovou kauci museli za řidiče složit rusky hovořící cestující, kteří jeli přes Znojemsko autobusem na letiště do Prahy. Situaci se takto netradičně rozhodli řešit, aby mohli pokračovat v jízdě dál. Proč?

OBRAZEM: Halloween? Znojemské podzemí přilákalo na strašidla třikrát víc lidí

Znojmo – Jako každým rokem uspořádalo Znojemské podzemí i letošní poslední říjnový den stezku odvahy podzemním labyrintem. V pátek odpoledne na návštěvníky doslova číhaly filmové hororové bytosti.

Ve Znojmě vystaví nalezený stříbrný poklad

Znojmo – Kdo chce na vlastní oči vidět téměř pohádkový poklad, bude mít zanedlouho příležitost. Ve znojemském Domě umění na Masarykově náměstí vystaví na pět tisíc stříbrných mincí o celkové váze kolem dvaceti kilogramů. Ty našli počátkem letoška zahrabané ve třech jutových pytlích na poli u Hrušovan nad Jevišovkou dva hledači.

Proškolí znojemské policisty i strážníky, jak na sebevrahy

Znojmo – Školení, které má pomoci zefektivnit práci s potencionálními sebevrahy, se v říjnu a prosinci uskuteční ve Znojmě. Určeno bude především zdejším strážníkům a policistům, kteří k sebevrahům často vyrážejí.

Voda na Znojemsku má zdražit o třetinu. Šéf vodárenského svazku to popírá

Znojemsko - O víc než třicet procent má na Znojemsku stoupnout cena vody z kohoutku. Vyplývá to z materiálu vodárenského svazku, který má Znojemský deník Rovnost k dispozici. Šéf svazku to popírá.

Kritizovaný pronájem znojemského pivovaru: nájemce plánuje vařit šest speciálů

Znojmo – Ročně vyrobí pět tisíc hektolitrů piva, později až dvakrát tolik. Taková je představa vznikající společnosti o minipivovaru, který chce provozovat v části bývalého areálu pivovaru Hostan. Představitelé firmy ve středu ve Znojmě nastínili své plány. Záměr pronájmu části znojemského pivovaru firmy CEO Management schválila v pondělí znojemská městská rada.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT