Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOJTĚCH SMOLA

Vojtěch Smola / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: Výlet mezi polypy. Lidé se prošli nemocným tlustým střevem

Znojmo – Jak zblízka vypadají polypy v tlustém střevě či jaká další onemocnění této části těla existují a jak se jich snažit vyvarovat mohli v pátek zjistit lidé, kteří měli namířeno do znojemské nemocnice. Před vchodem se totiž po celý den konala preventivní akce onkologického onemocnění tlustého střeva a konečníku zvaná Střevo Tour.

OBRAZEM: Stavba nové kruhové křižovatky už omezuje provoz. Ten řídí semafory

Znojmo – Počítat s výrazným omezením dopravy musí od tohoto týdne řidiči jedoucí ze Znojma na Brno. V místě původní dyjské křižovatky se totiž už začalo s budováním kruhové křižovatky.

Muzejní noc: na hradě složí poklonu Karlu IV., lidé uvidí korunovační klenoty

Znojmo – Znojmo, Mikulov i Hodonín lákají na muzejní noci, které se u nich uskuteční už v pátek. Naopak někde si budou muset na tu svoji muzejní noc ještě počkat. Třeba ve Valticích se uskuteční příští sobotu, v Břeclavi až 4. června.

Nová atrakce v Mašovicích? Obří vodník. Konečnou podobu získá až s rostlinami

Znojmo – Novou atrakci mají už pár dní v Mašovicích nedaleko Znojma. U obecního rybníčka, který loni prošel rekonstrukcí, našel své místo obří vodník.

Vysadí divoké koně do Podyjí ještě letos? Šance tu je

Znojmo – První důležitý krok k tomu, aby exmoorský pony rozšířil podyjskou faunu, má Správa Podyjí konečně za sebou. „Proběhlo první kolo posuzování naší žádosti o přidělení dotace v této věci, a to z hlediska formálního. Tímhle kolem tento projekt prošel," informovala Znojemský deník Rovnost náměstkyně ředitele Správy Podyjí Lenka Reiterová.

Laufen se zvětší a zaměstná další lidi. Díky investici do nové technologie

Znojmo – Společnost Laufen CZ investuje přes dvaašedesát milionů korun do nové technologie tlakového lití. „Vytvoří tak pracovní místa pro desítky dalších lidí a denně tak ve Znojmě vyprodukuje až o 1,7 tisícce kusů umyvadel více než doposud," informovala za společnost Lucie Firlová.

Radní Kárník nechal pokácet stromy. Na městském pozemku a bez povolení

Znojmo - Podivně se jeví případ, který se stal v únoru ve Znojmě. Radní Jan Kárník nechal pokácet šest akátů u svého pozemku. Stromy ale rostly na městském pozemku a ke kácení neměl souhlas.

Které rostliny z přírody lze sníst? Napoví leták z Podyjí

Znojmo – K čemu využít ptačinec, pěťour nebo merlík a proč si naopak dát pozor na tetluchu či vlaštovičník vysvětlí zájemcům nový informateriál Správy Národního parku Podyjí. Nabízí tak jedinečného fotografického kulinářského průvodce po dvaceti plevelech Podyjí.

AKTUALIZOVÁNO

Na Vranovské přehradě likvidují ropnou skvrnu. Potápěči ze dna vyzdvihli sudy

Vranov nad Dyjí - Ropnou skvrnu o rozloze zhruba třicet krát deset metrů likvidují od středečního večera u hráze vranovské přehrady hasiči.

Radnice a úřady vyvěsí tibetskou vlajku. V Miroslavi to udělali už o víkendu

Znojemsko – Slunce, z něhož vystupují červené a modré pruhy, pod nimi v bílém poli dva draci. Tento výjev právě ve čtvrtek ozdobí radnice a úřady Znojemska. Tedy ty, které vyvěsí tibetskou vlajku – na protest proti čínské okupaci Tibetu.

Neobvyklé chování netopýrů? Může za to teplá zima, vysvětluje zoolog

Znojmo – Před pár dny se na Znojemsku uskutečnilo pravidelné sčítání netopýrů na jejich zimovištích. Letos bylo poznamenáno mimořádně teplým počasím, které až na pár dnů provází celý dosavadní průběh zimy. Netopýři na to podle odborníků reagují různě.

Nebe nad Národním parkem Podyjí střeží pět orlů mořských

Znojemsko – Jejich takřka nehybná silueta vypadá na nebi vskutku majestátně. Nebe nad Národním parkem Podyjí i tuto zimu střeží orel mořský. Ornitologové napočítali aktuálně pět jedinců. „To je více než ve většině minulých let," konstatoval David Grossmann ze Správy Podyjí.

Podyjí? Zimoviště tisíců ptáků. Kormorány sem přitáhly mrazivé lednové dny

Znojmo – Přírodu Národního parku Podyjí si coby své zimoviště oblíbily tisíce ptáků. Podle ornitologů jsou zde letos některé druhy v hojnějším počtu, než obvykle. Například kormoráni velcí. Ornitologové jich zde napočítali na pět set kusů.

Podyjí si na zimu po letech opět vybrala kachna kopřivka

Znojemsko – V Národním parku Podyjí po sedmi letech opět zimuje kopřivka obecná. Tato menší kachna se obvykle v chladném období uchyluje do jižnějších částí Evropy. Kopřivka obecná se v zimě stále častěji objevuje i v okolní krajině. „Je pravděpodobné, že mírná zima nedává tomuto ptáku dostatečnou motivaci k dalšímu tahu na jih," vysvětlil ornitolog Správy Národního parku Podyjí Martin Valášek.

AKTUALIZOVÁNO

Znojemský obchvat: soud zrušil jeho trasu

Znojmo, Brno – Krajský soud v Brně zrušil v úterý ve znojemském územním plánu koridor plánovaný pro obchvat města. Důvodem je mimo jiné to, že nelze do územního plánu města umístit koridor pro silnici nadregionálního významu bez existence krajských zásad územního rozvoje. „Soud tak vyhověl žalobě Michaela Straky," informovala mluvčí soudu Simona Tesařová.

Méně peněz v obecních rozpočtech? Babiš teď na oplátku zkritizoval Gabrhela

Znojmo - Už delší dobu kritizovaný transparentní účet znojemského starosty či hospodaření jeho radnice si vzal nyní na mušku ministr financí Andrej Babiš. Předvolební boj, míní politolog.

Devátý JazzFest táhl. Dorazily dva tisíce lidí

Znojmo – Devátý ročník pětidenního znojemského jazzového festivalu JazzFest s podtitulem „wine goes to jazz" je minulostí. Uzavřela jej nedělní jazzová mše. Organizátoři si návštěvnost pochvalují. „Všechny koncerty letošního ročníku propojené s ochutnávkami vín přilákaly zhruba dva tisíce návštěvníků. Další desítky přišly na Mrznoucí jazz pod radnici a na tradiční Kopání písku pro Vídeň do Nového Šaldorfa," informovala mluvčí festivalu Ľuba Peterková.

Nahlásil, že mu ukradli auto. O den později si ale vzpomněl, že zaparkoval jinde

Znojmo - Krádež svého auta značky Škoda Favorit nahlásil na policii jeho devětačtyřicetiletý majitel. Auto měl nechat zaparkované na Žižkově náměstí ve Znojmě. „Když pak chtěl za dva dny někam jet, auto bylo pryč. Ihned se obrátil na policii a způsobenou škodu vyčíslil na čtyři tisíce korun. Uvnitř měl i doklady," přiblížila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Znojemský Jazzfest: začne Lipa, show předvedou i Funny Fellows

Znojmo – Velká hudební lahůdka je po roce opět tady. Zábavný dixieland, jazzovou mši, swingovou tančírnu i tradiční klubový večer má v programu už desátý znojemský Jazzfest. Začne ve středu.

Poslanec Gabrhel? Pátý nejpasivnější ve sněmovně, zjistilo sdružení

Znojmo - Sdružení KohoVolit.eu, jež zákonodárce sleduje už od roku 2006, zveřejnilo aktivity poslanců v loňském roce. Vlastimil Gabrhel v hodnocení zcela propadl.

Zima ještě neudeřila, krmítka se přesto plní. V mrazech ptákům zachrání život

Znojmo – Přestože se letošní prosinec čím dál více podobá spíše jarním měsícům, podle kalendáře je nástup zimy doslova za dveřmi. Ví to i lidé, kteří už několik týdnů dopřávají ptactvu pravidelný přísun potravy. Jak ale správně v zimě přikrmovat ptáky? Kam umístit a jaké krmítko? A které ptactvo se na jihu Moravy zimních hostin vlastně účastní?

OBRAZEM: Sbor z rakouského Retzu zazpíval i česky

Znojmo – Dvě vánoční koledy, konkrétně Narodil se Kristus Pán a Pásli ovce valaši, zazpívali v češtině členové Pěveckého sdružení z Retzu na svém již čtvrtém adventním koncertě ve Znojmě. Rakušané tak i letos potěšili zástupy Znojemských, kteří si je přišli v sobotu v podvečer vyslechnout do znojemského kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava v Louce.

Strážníci chytali ovce u hlavního tahu na Vídeň. Zastavili kvůli nim i dopravu

Znojmo - Z ohrady v Oblekovicích, jen několik set metrů od hlavní silniční tepny ve Znojmě, utekla počátkem týdne trojice ovcí, která se vydala do Znojma právě k hlavnímu tahu na Vídeň. Aby zvířata neohrozila projíždějící auta, musela zasahovat hlídka městské policie.

Jubilejní JazzFest: lístky jsou už v prodeji

Znojemsko – Znojemskou kulturní sezonu zahájí v novém roce už desátý ročník hudebního festivalu Znojmo JazzFest – wine goes to jazz. Uskuteční se od 13. do 17. ledna a přinese řadu jazzových koncertů. Vstupenky na jednotlivé akce jsou už v předprodeji a lze je zakoupit v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici. Povětšinou přijdou na 100 korun, na místě v den koncertů pak za ně lidé zaplatí 150 korun.

OBRAZEM: Ovce i kozy. V centru adventního Znojma jsou opět živá zvířata

Znojmo /VIDEO/ – Podobně jako v minulých letech se i o letošním adventu mohou lidé na Masarykově náměstí ve Znojmě pokochat živými ovečkami a kozami. Předloni přitom zůstala druhá polovina adventu bez tradiční ohrádky se zvířaty. O oblíbenou zastávku připravil tehdy Znojemské mladík, který se v podnapilém stavu pokusil s ovcemi souložit.

Pád vánočního stromu ve Znojmě dál vyšetřuje policie

Znojmo – Zdali jen silný vítr může za pondělní nebezpečný pád dvanáctimetrového vánočního stromu, k němuž došlo v centru Znojma jen několik hodin poté, co náměstí opustily davy, dál zjišťuje policie. Znojemskému deníku Rovnost to potvrdila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. „Ano, příčinu pádu nadále zjišťujeme," informovala v úterý. Na místě samotném policisté cizí zavinění nezjistili, ověřují však, zda nedošlo k nedbalostnímu pochybení při instalaci tradiční vánoční dekorace.

Mohutná jedle svítí. Znojemský advent začal

Znojmo /REPORTÁŽ/ – „Přírodní kulisy" jakými jsou studený vítr a bláto namísto sněhu sice sváteční předvánoční náladu do lidí moc nepumpují, přesto ji lidé na znojemském Horním náměstí vnímají všemi údy. Není se co divit. Nedělní odpoledne přináší podobně jako na řadě jiných míst v zemi díky první adventní neděli pestrý program, jehož středobodem je očekávané rozsvícení vánočního stromu. „A mami, proč má ten strom špičku tak ohnutou?" ptá se malý klučina. Maminka má pohotovou odpověď. „Vždyť je to příroda, žádný umělý strom. A to je právě na přírodních věcech krásné. Nejsou uměle dokonalé," odpovídá mladá žena dítěti. To se spokojeně odklání k dalším výzdobám na náměstí.

AKTUALIZOVÁNO

Prudký vítr zlomil znojemský vánoční strom. Radnice chystá nový

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Začátek Znojemského adventu provází smůla. Poté, co v neděli večer během slavnostního zahájení policisté evakuovali lidmi zaplněnou Obrokovou ulici kvůli podezřelému kufříku, v pondělí brzy ráno nevydržel znojemský vánoční strom nápor silného větru a šel k zemi. Naštěstí v době, kdy pod stromem nikdo nestál.

AKTUALIZOVÁNO

Advent ve Znojmě narušil odložený kufřík. Ve Slaném evakuovali Kaufland

Znojmo /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Zahájení Znojemského adventu poznamenal incident. Někdo v neděli v podvečer nahlásil podezřelý kufřík stojící na Obrokové ulici, kde je městský úřad. Ulice navíc ústí k Hornímu náměstí, které bylo v tu chvíli zaplněné stovkami lidí. Ti se přišli podívat na adventní program. Jiný anonym pak nahlásil bombu v slánském Kauflandu. Obě oznámení byla falešná. 

Kvůli havárii uzavřou okružní křižovatku na náměstí Armády ve Znojmě

Znojmo – Z důvodu havárie plynu bude od čtvrtka až do 30. listopadu úplně uzavřena okružní křižovatka na náměstí Armády ve Znojmě. Přípravné práce pak již od pondělí probíhají na znojemské Coufalově ulici, a to za částečné uzavírky, a také na ulici Písečná, která je příjezdovou cestou k tamnímu supermarketu. Dá se očekávat, že se tím opět zkomplikuje doprava v centru města.

OBRAZEM: Padli za vlast. Ve Znojmě si připomněli Den válečných veteránů

Znojmo – Podobně jako i jiná města v zemi také Znojmo si u příležitosti středečního Dne veteránů připomnělo památku těch, kteří neváhali bojovat a položit životy za naši vlast. Pietní akt se uskutečnil dopoledne na znojemském Louckém hřbitově.

Divoký kůň v Podyjí? Možná už příští rok. Letos na jeho vysazení chyběly peníze

Podyjí – Už na začátku letoška přišli přírodovědci se zprávou, že přírodu Podyjí má v blízké budoucnosti doplnit i exmoorský pony. Ten má svojí pastvou pomoci udržet vzácné živočišné a rostlinné druhy tamních luk. Od kdy bude tento malý divoký kůň v národním parku volně pobíhat, je zatím stále nejasné. Chybí totiž stále dotace z evropských fondů, která by měla procesu vysazení exmoorského ponyho do Podyjí, konkrétně na bývalou vojenskou střelnici v blízkosti Mašovic a na Havranické vřesoviště, pomoci.

Hokejoví Orli dostali dva miliony. Na podporu sportu, mládeže i propagaci kraje

Znojmo – Dva miliony korun na základě nedávno podepsaného memoranda stvrdil svým podpisem na smlouvě o dotaci pro znojemský hokejový klub Orli Znojmo hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Podepsali jsme memorandum o spolupráci a z něj vyplývá konkrétní finanční podpora znojemského hokeje z rozpočtu Jihomoravského kraje. Na zabezpečení utkání a zajištění provozu kraj poskytuje Orlům dva miliony korun," uvedl hejtman Michal Hašek.

Vstupte! Divadlo na Vinohradech přijede do Znojma, zahrají Preiss a Töpfer

Znojmo – Na jevišti Městského divadla Znojmo se v sobotu 7. listopadu ve hře Vstupte! po letech představí hvězdy vinohradského souboru, umělci Viktor Preiss a Tomáš Töpfer se svými kolegy.

Znojemská opozice radnici: zastavte podezřelý prodej bytů!

Znojmo – Nad chystaným prodejem balíku téměř dvou set znojemských městských bytů jedné pražské firmě se stahují mračna. Starosta Vlastimil Gabrhel tvrdí, že do rozpočtu města půjde takto daleko víc peněz, než by Znojmo získalo prodejem jednotlivých bytů. To ale odborníci na reality, které nedávno Znojemský deník oslovil, odmítli. Nejen proto opozice požaduje urychlené zrušení chystaného prodeje. Rovněž kritizuje radnici za to, že se nabídka obřího prodeje objevila na vývěsce bez předchozí diskuse a v tichosti uprostřed prázdnin.

Silnice k nové nemocnici ve Znojmě bude na dva týdny jen jednosměrná

Znojmo – Řidiče ve Znojmě čeká další komplikace. Od nadcházejícího pondělí bude až do neděle 8. listopadu doprava na silnici k nové nemocnici pouze jednosměrná. Přesněji jde o úsek od křižovatky ulic Přímětická a Únanovská až po křižovatku ulic Únanovská a MUDr. Jana Jánského, který bude v tomto termínu průjezdný pouze ve směru od centra Znojma k nemocnici. „Opačným směrem, tedy od nemocnice do Znojma, budou muset řidiči jezdit po objízdné trase," informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Boj s ledovkou ve Znojmě? Čtyři až 48 hodin

Znojmo – Přestože je počasí na Znojemsku stále typicky podzimní, ranní teploty už mohou přinášet i mrazíky. S nimi pak může nastat nepříjemné klouzání na silnicích. Ani náhlé sněžení by ale ve Znojmě nemělo překvapit.

Významné stavby roku 2016: obchvaty Znojma a Lechovic i obnova trati za miliardu

Jižní Morava – V roce 2016 začne na jihu Moravy několik významných staveb. Stát pošle peníze na opravy dálnic i železnice.

Transparentní účet starosty Znojma? Moc nefunguje

Znojmo – Podpora kulturních či sportovních aktivit, pomoc rodině zesnulého hasiče, dětem z dětského domova či znojemské Charitě. Na takové dobročinné účely poslal již starosta Znojma Vlastimil Gabrhel v minulosti svůj starostenský plat. A to skrze transparentní účet, který zřídil v momentě, kdy se stal zároveň poslancem. Zasíláním starostenského platu na bohulibé účely skrze průhledný účet chtěl předejít kritice, že kumuluje své funkce. Peníze na účet však přicházejí jen sporadicky. Od začátku letoška se zde totiž na příjmové straně objevily pouze čtyři položky. Celý plat sem navíc přišel pouze v lednu, pak je možné vidět jen vklady na pokladně v květnu, červenci a říjnu.

OBRAZEM: Krása s vůní v šálku. Studenti lákali na kávu

Znojmo – Všichni opravdoví „kávomilové" zamířili ve čtvrtek na střední odbornou školu a učiliště na Přímětické ve Znojmě. Důvod? Káva totiž patří k jednomu z nejoblíbenějších nápojů na světě, a proto má v kalendáři svůj den.

Lucrezia Borgia natočí na moři pirátský klip. Začali už ve Znojmě

Znojmo – První část výpravného pirátského videoklipu natočili ve znojemské pivnici U Šneka hudebníci ze známé skupiny Lucrezia Borgia. Piráty a pirátky ztvárnili Antonín Maceček, Jirka Stritzko, Jana Vojáčková, Jana Burdová, Milan Kratochvíl, Kulda, Vašek Soukup, Petr „Bob" Pokorný či Iva Landová.

AKTUALIZOVÁNO

Personál znojemské nemocnice postihla epidemie. Zasáhla 116 lidí

Znojmo – Zřejmě strava pro zaměstnance stála za trávícími problémy personálu znojemské nemocnice. Věc řeší hygiena.

Z ocelové krásky syčela pára. Oslavu fungování železnic zpestřila Šlechtična

Znojmo – Velkou atrakci v podobě parní lokomotivy zvané Šlechtična obdivovali Znojemští, kteří se v sobotu dopoledne přišli podívat na vlakové nádraží. Speciální zážitkovou jízdu připravily České dráhy k oslavám sto pětačtyřiceti let železničních tratí na Znojemsku.

Nemáte knihu do vlaku? Nevadí, na nádraží je knihovnička

Znojmo – Půjčit si bezplatně knihu na jízdu vlakem mohou od pátku i lidé ve Znojmě. Na tamním vlakovém nádraží je totiž malá knihovnička. Za novinkou stojí městská knihovna, která se tak připojila k celorepublikovému projektu Kniha do vlaku. Autorem nápadu k posílení čtenářské obce a zpříjemnění cestování je mikulovská knihovna.

Šampionem oblastní soutěže je víno s puncem VOC Znojmo

Znojemsko – Nejstarší moravské VOC slaví už podruhé za sebou nejvyšší úspěch v Národní soutěži vín znojemské vinařské podoblasti. Letošním šampionem této podoblasti se totiž stalo Veltlínské zelené 2014 VOC Znojmo z vinařství Waldberg Vrbovec.

Do nočního znojemského hradu budou moci vyrazit lidé ještě jednou

Prohlédnout si komnaty znojemského hradu v době, kdy se už mnozí připravují k večernímu odpočinku, budou moci lidé o těchto prázdninách ještě jednou. A to během speciální prohlídky, která se konala už dvakrát, a to pod názvem Večerní prohlídky znojemským hradem aneb Oživlá historie královského města Znojma. Letos poslední taková prohlídka se uskuteční 26. srpna. „Jde o netradiční kostýmované prohlídky hradu, kterým návštěvníky provedou významné osobnosti Znojma od renesance po 20. století," pozvali již dříve pracovníci Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Rozkročený mezi žánry i světadíly. Šramlfest nabídne i hudebníky z Austrálie

Znojmo – Organizátoři letošního Šramlfestu už finišují s přípravami. Každoroční hudební lahůdka se totiž nezadržitelně blíží. Znojemský festival alternativní a pouliční kultury letos do svého programu zahrne elektronickou avantgardu v podání progresivních Midi Lidi nebo provokativní texty brněnské písničkářky Muchy.

V národním parku Podyjí si při koncertním pikniku užijí krásné přírody i hudby

Podyjí – Hudební festival Znojmo spěje do finále. Kromě jeho vrcholu, tedy dvou představení unikátní scénické úpravy oratoria Daniel v jámě lvové Georga Philippa Telemanna, nabídne v neděli nevšední hudební zážitky uprostřed přírody.

Nečekaný zvrat v losovačce. Ale už pozdě

Znojmo - Vodárenský svazek v čele se starostou Znojma Vlastimilem Gabrhelem pochybil, když před lety zrušil výsledky losování v obří soutěži na modernizaci úpravny vody.

Za první půlrok odchytili osmdesát psů, další přibývají

Znojmo - Od začátku letošního roku odchytila znojemská městská policie přes osmdesát psů, kteří pobíhali bez svého pána po znojemských ulicích. Že toto číslo zdaleka není konečné, dokazuje uplynulý víkend, kdy strážníci lapili další tři pejsky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT