Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOJTĚCH SMOLA

Vojtěch Smola / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Znojemský lednový JazzFest bude opět jiskřit

Znojmo – Leden je měsíc, kdy mnohým ještě doznívají v uších vánoční koledy. Znojmo ale v tu dobu žije již tradičně jinou hudbou. K nastartování nového roku v tom správném tempu, konkrétně jazzovém tempu, vyzývají organizátoři již osmého ročníku festivalu Znojmo JazzFest: „wine goes to jazz".

Areál staré znojemské nemocnice čeká další kolo prodeje. První zájemce neuspěl

Znojmo – Ani po dvou letech se kraji stále nedaří prodat areál staré nemocnice ve Znojmě. První zájemce, který se po roce a půl objevil, nepochodil u krajských radních se svou nabídkou. Cena byla zřejmě příliš nízká. Nyní kraj nabídne areál k prodeji znovu.

Na Znojemsku pomohou řešit domácí násilí

Znojemsko – Pomoc zaměřená na celou rodinu, tedy děti, ohrožené i ty, kteří svoji agresivitu nezvládají a zaměřují ji na své blízké, má přijít z nového projektu, který se rozjíždí v rámci celého kraje.

Na Znojemsku si lidé připomenou 17. listopad hned několika akcemi

Znojemsko - Připomenout si 17. listopad budou moci na několika akcích i lidé ve Znojmě. Oslavu 25. výročí pádu totality naplánovaly například znojemské politické strany a hnutí, které jsou nyní v tomto městě v opozici. Znojemští lidovci, občanští demokraté a uskupení Pro Znojmo a Změna Znojmo tak zvou veřejnost na pondělní akci s názvem 17. listopad ve Znojmě. Uskuteční se od 18 hodin na náměstí Komenského před Gymnáziem Dr. Karla Polesného.

Cestující na Znojemsku půjčili řidiči peníze na kauci, aby mohli jet dál

Kasárna - Desetitisícovou kauci museli za řidiče složit rusky hovořící cestující, kteří jeli přes Znojemsko autobusem na letiště do Prahy. Situaci se takto netradičně rozhodli řešit, aby mohli pokračovat v jízdě dál. Proč?

OBRAZEM: Halloween? Znojemské podzemí přilákalo na strašidla třikrát víc lidí

Znojmo – Jako každým rokem uspořádalo Znojemské podzemí i letošní poslední říjnový den stezku odvahy podzemním labyrintem. V pátek odpoledne na návštěvníky doslova číhaly filmové hororové bytosti.

Ve Znojmě vystaví nalezený stříbrný poklad

Znojmo – Kdo chce na vlastní oči vidět téměř pohádkový poklad, bude mít zanedlouho příležitost. Ve znojemském Domě umění na Masarykově náměstí vystaví na pět tisíc stříbrných mincí o celkové váze kolem dvaceti kilogramů. Ty našli počátkem letoška zahrabané ve třech jutových pytlích na poli u Hrušovan nad Jevišovkou dva hledači.

Proškolí znojemské policisty i strážníky, jak na sebevrahy

Znojmo – Školení, které má pomoci zefektivnit práci s potencionálními sebevrahy, se v říjnu a prosinci uskuteční ve Znojmě. Určeno bude především zdejším strážníkům a policistům, kteří k sebevrahům často vyrážejí.

Voda na Znojemsku má zdražit o třetinu. Šéf vodárenského svazku to popírá

Znojemsko - O víc než třicet procent má na Znojemsku stoupnout cena vody z kohoutku. Vyplývá to z materiálu vodárenského svazku, který má Znojemský deník Rovnost k dispozici. Šéf svazku to popírá.

Kritizovaný pronájem znojemského pivovaru: nájemce plánuje vařit šest speciálů

Znojmo – Ročně vyrobí pět tisíc hektolitrů piva, později až dvakrát tolik. Taková je představa vznikající společnosti o minipivovaru, který chce provozovat v části bývalého areálu pivovaru Hostan. Představitelé firmy ve středu ve Znojmě nastínili své plány. Záměr pronájmu části znojemského pivovaru firmy CEO Management schválila v pondělí znojemská městská rada.

Pronájem pivovaru ve Znojmě? Spíš blamáž, zní teď

Znojmo – Ve čtvrtek přišel starosta Znojma Vlastimil Gabrhel se zprávou, že začíná obnova slávy znojemského piva a návrat části pivovaru k původnímu využití. Město totiž získalo zájemce o jeho pronájem. A cena takového pronájmu? Sedm milionů korun na třicet let.

Znojmo: obchvat za 8 let. To by museli politici začít sami stavět, vtipkují lidé

Znojmo - Ještě minimálně osm roků budou centrum Znojma plnit kolony aut. Obchvat města, na jehož dostavění čekají lidé už dlouhou řadu let, má být totiž hotov nejdřív v roce 2022.

Letošní hrozny? Září rozhodne

Znojemsko - Deště uplynulých dní vyslaly mezi zdejší vinaře jasný signál. Se sběrem hroznů musíme ještě počkat. Zvlášť, když předpovědi počasí počítají se slunečnými podzimními dny.

Po Dyji plul Peřináč i Hodiny s vodotryskem

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Přestože podle předpovědí počasí mělo už dávno silně pršet, nedělní časné odpoledne nabízí naopak slunečné paprsky. Pod znojemskou přehradou se na obou březích i nedalekém mostě tísní lidé a velký transparent s nápisem Mistr světa amoleta dává tušit, oč půjde.

Za uplynulý týden zemřelo na jihomoravských silnicích pět lidí

Znojmo – Poslední prázdninový víkend byl na jižní Moravě tragický. V noci na sobotu havarovalo osobní auto u Znojma a dvě osoby v něm nepřežily. Nehoda se stala po třetí hodině ráno.

OBRAZEM: Miroslavský zámek je pod lešením, opravy začaly

Miroslav – Řemeslníci už několik dní plní miroslavský zámek. Pod dohledem památkářů se konečně rozjely opravy této chátrající památky. Začátek prací komplikovala podaná námitka jedné z firem a následně vybraná společnost nesplnila nároky ROP jihovýchod. Do oprav se nyní pustili dělníci OSP Moravský Krumlov.

Vranov se dočká opravy náměstí. Morový sloup osvětlí reflektory

Vranov nad Dyjí – Náměstí ve Vranově nad Dyjí by ještě letos mělo zkrásnět. Městečko jej totiž začalo opravovat. Plochu náměstí tak ozdobí nová dlažba, zeleň či lavičky. Projekt rekonstrukce počítá i se zásadní obnovou okolí morového sloupu.

Vranov: už žádné opravy lodí mimo přístavy

Vranov nad Dyjí - Vybudovat si ve stanovené lhůtě přístav, kde by mohl provádět opravy svých lodí bez rizika úniku nebezpečných látek do přehrady, bude muset podnikatel Martin Balík, chce-li dál vozit turisty se svými loděmi na vranovské přehradě. A nejen to.

Balíkovy lodě mohou na přehradu. Povodí zkouší najít společnou řeč

Vranov nad Dyjí – Lodě podnikatele Martina Balíka smí zatím dál jezdit po vranovské přehradě. Povodí Moravy tak v pátek udělalo vstřícný krok k tomuto lodnímu dopravci, který v posledních týdnech neoprávněně využívá pozemky tohoto podniku ke kotvení lodí na přehradě.

Orli chtějí halu na hokejovou akademii, zastupitelé řeší parkování

Znojmo – Tréninková hala pro lední hokej přibyla na seznam přání znojemských sportovců k novému krytému bazénu, sportovní hale a opravenému fotbalovému stadionu. Nápad hokejistů zřejmě nebude pravděpodobně provázet široce rozevřená ruka směrem k městské kase, na druhé straně by radnice musela vymyslet, jak nahradit nynější parkoviště a změnit čerstvě schválený územní plán.

Znojmo: kritizují volbu nové šéfky majetkového odboru

Znojmo – Tři nedávno vytvořené znojemské městské odbory mají nově své šéfy. Jmenovali je znojemští radní na svém posledním zasedání. Jedna z vybraných uchazeček však vzbuzuje pochybnosti, přesněji okolnosti jejího výběru. Jedná se o vedoucí majetkového odboru, kterou se stala třicetiletá Sandra Neulingerová. Ta je přitom snachou tajemnice znojemského městského úřadu Olgy Neulingerové, která byla zároveň členkou výběrové komise na tuto funkci.

Loucký klášter ve Znojmě zaplnili vinaři z celé Evropy

Znojmo - Unikátní a odborná vinařská akce Oenoforum 2014 se koná od čtvrtka ve Znojmě. Pořádající Svaz vinařů ČR ji letos umístil do Louckého kláštera. První den účastníci diskutovali na téma Jak na velká terroirová vína. Následující dva dny navazuje na konferenci světová soutěž vín Oenoforum 2014 Czech International Wine Competition with Special Sauvignon Award.

Kašnu ze znojemského parku odvezli. Podařilo se ji rozebrat

Znojmo - Místo ve znojemském Dolním parku, kde stává kašna, již zeje prázdnotou. I přes komplikace se ji řemeslníkům nakonec podařilo odmontovat. Opraví ji v ateliéru.

OBRAZEM: V Příměticích si děti připomněly Divišův bleskosvod

Znojmo – Bleskosvod je jedním z nejviditelnějších úspěchů badatele v oblasti elektřiny Prokopa Diviše, jenž působil na faře v Příměticích. A právě tam, v místě Památníku Prokopa Diviše i v nedalekém Křížovém sklepě, si v pátek Znojemští připomněli tohoto slavného vynálezce, podle něhož je ve Znojmě pojmenované jedno náměstí a jeho jméno nese i základní škola v Příměticích.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

Zimovčák měl na kole lehkou nehodu. Leží ve znojemské nemocnici

Znojemsko - Známý jezdec na vysokém kole Josef Zimovčák, který je jedním z hlavních účastníků veřejné charitativní cyklotour Na kole dětem, měl ve čtvrtek dopoledne za Znojmem nehodu, při které spadl ze svého kola. A to pár minut po zahájení další etapy této cyklotour. S lehčími zraněními skončil ve znojemské nemocnici.

Věřící už chystají další letní pěší pouť ze Znojma na Velehrad

Vranov nad Dyjí – V pořadí už čtrnáctou pěší pouť z Vranova nad Dyjí a Znojma na Velehrad chystají věřící ze Znojemska.

Festival a piknik v Hardeggu připomenou pád železné opony

Podyjí – Na konci devatenáctého století měl propojit dolnorakouské městečko s rychle se rozvíjející jižní Moravou. Ve dvacátém století se ale stal symbolem rozdělení západní a východní Evropy. Na dlouhá desetiletí hardeggský most v jeho půli přeťala železná opona. Její pád připomene v sobotu slavnost na mostě a open-air výstava unikátních a často poprvé zveřejněných fotografií z neklidné historie místa.

Stovky zubařů zaplnily Louku. Kvůli kongresu expertů ze Švýcarska

Znojmo – Přednáškám předních expertů ze ženevské university naslouchá od pátku v jízdárně Louckého kláštera na čtyři sta padesát zubařů z celé České republiky. Akce nazývaná v oboru švýcarská škola se ve Znojmě koná poprvé. „Tento kongres ukazuje mimo jiné i potenciál loucké jízdárny pro velkou kongresovou turistiku," přiblížil Jiří Ludvík, který se na přípravě kongresu významně podílí.

Rokytná vydává svědectví dávné historie: železné ostruhy a lidské ostatky

Moravský Krumlov, Rokytná – Městská část Moravského Krumlova Rokytná bude zase o něco slavnější. Malebné místo mezi romantickými skalisky se může nově pyšnit dávnými nálezy, které v minulých dnech odhalili archeologové v místě budované kanalizace. Dvě železné ostruhy nalezené v místě někdejšího hradiska vznikly totiž nejspíš už v éře Přemyslovců.

Jindy zavřené znojemské památky otevřou

Znojmo – Podívat se do jinak nepřístupných památek budou moci zanedlouho Znojemští. Po úspěchu loňského nultého ročníku se totiž Znojmo ve spolupráci se Znojemskou Besedou opět připojí k iniciativě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. K Mezinárodnímu dni památek a sídel, který připadá na 18. dubna, zpřístupní město zdarma tři památkově chráněné objekty, které jsou v majetku města a přitom nejsou zařazeny do tradičních prohlídkových tras.

Znojmo porovná dvě verze na budoucí krytý bazén

Znojmo – Sílící kritika plánů na nový krytý bazén v Louce přiměla vedení Znojma nechat si zodpovědět zásadní otázku v celé věci. A totiž, zdali je finančně výhodnější postavit nový krytý bazén v Louce, anebo nechat opravit dosavadní městské lázně na náměstí Svobody.

Brutální fauly na hráče Orlů řeší policie

Znojmo – K brutálním zákrokům na znojemské hokejisty Martina Podešvu a Adama Havlíka došlo ze strany hráčů rakouského Lince minulé úterý. Vše se odehrálo během utkání čtvrtfinálové série EBEL na znojemském ledě. „Oba naši hráči skončili na den a půl s otřesem mozku v nemocnici, Martin Podešva má navíc jedenáct stehů na tváři," řekl Znojemského deníku mluvčí klubu Lukáš Peroutka.

Punc VOC Znojmo mají další vinařství

Znojemsko – Je to už pět let, co někteří vinaři ze Znojemska získali jako historicky první v zemi právo používat na svých nejlepších lahvích punc kvality známý z etiket francouzských, španělských či italských vín. Teď se jejich počet rozrůstá. „Uvádět na trh vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené s označením vína originální certifikace VOC Znojmo mohou již další dvě vinařství: Vinařství Piálek & Jäger a Arte Vini," informoval předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.

Známý umělec Franz přijel do Krumlova. Vystaví tam obrazy

Moravský Krumlov /FOTOGALERIE/ – Známý pražský umělec a bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz přijel v pátek do Moravského Krumlova, aby zahájil instalaci svých děl na tamním zámku. Jeho plátna budou již v dubnu k vidění v nově opravených zámeckých prostorách. Kromě Franzových výrazně barevných velkoformátových obrazů budou turisté obdivovat i fotografie otce a syna Slámových.

Podyjí: Rada parku má nové členy

Podyjí – Nového místopředsedu a předsedu si na svém únorovém zasedání zvolila Rada Národního parku Podyjí. V jejím čele stojí nově Tomáš Vrška, vedoucí odboru ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví z Vranova nad Dyjí. „Ve funkci vystřídal po více než dvaceti letech Vladimíra Hanáka, který na začátku roku skončil ze zdravotních důvodů," informoval David Grossmann ze Správy Národního parku Podyjí.

Oblekovice: městské pozemky k bydlení získají inženýrské sítě

Znojmo – Už deset let je v plánu Znojma využít městský pozemek u kulturního domu v městské části Oblekovice k bydlení, konkrétně k zastavění rodinnými a bytovými domy. Dosud však chybí potřebná technická infrastruktura. Znojemská radnice tvrdí, že se to už brzy změní.

Expert: Dva miliony ze znojemské radnice do médií? Nebezpečné

Znojmo - Skryté nebezpečí pro demokracii a svobodnou soutěž politických stran vidí Ekonomicko-politický institut ve stále rostoucích výdajích Znojma do tří lokálních soukromých médií. Jen za minulý rok totiž vedení znojemské radnice poslalo do jednoho rádia a dvou znojemských týdeníků přes dva miliony korun ze svého vlastního rozpočtu, tedy veřejných peněz. Tato suma je několikanásobně vyšší než v předchozích letech a neustále narůstá.

Na Znojemsku sčítali zimující netopýry, někde přibyli

Znojemsko - Přírodovědci i letos počítali na Znojemsku zimující netopýry. Obešli pětadvacet míst. Mimo jiné zjistili, že chráněným zvířatům začínají chybět opuštěné vinné sklepy. Nejčetnější kolonie jsou v Uherčickém zámku.

Opravy znojemské smuteční síně již začaly

Znojmo - Rozšiřování znojemského ústředního hřbitova znojemská radnice v plánu pro letošek nemá, a to zejména kvůli chybějícím financím. Oprav a modernizace se proto dočká alespoň tamní smuteční síň.

Některé domácnosti ve Znojmě navštíví statistici

Znojmo - Asi za dva týdny budou zvonit u některých bytů lidé a jejich obyvatel se budou dotazovat na jejich příjmy i životní podmínky. Uskuteční se totiž výběrové šetření právě o životních podmínkách domácností v České republice. Akci organizuje pravidelně Český statistický úřad.

AKTUALIZOVÁNO

Ženu na Znojemsku napadl její vlastní pes. Policisté ho na místě zastřelili

Hrabětice – Agresivní pes napadl svoji majitelku na zahradě v Hraběticích na Znojemsku. Kousl ji do ruky a nechtěl pustit. Partner ženy vyrazil do nedalekých Hrušovan nad Jevišovkou pro policisty. Ti okamžitě vyjeli na určené místo, které bylo zhruba čtyři a půl kilometru od služebny.

Hotel Dukla ve Znojmě nadobro končí. Bude z něj ubytovna

Znojmo - Desítky let tvořil nedílnou součást Znojma, podobně jako třeba znojemská přehrada, obchodní dům Dyje či socha ruského Ivana. Éra hotelu Dukla je ale již definitivně pryč.

Zatoulaný pes zardousil v Hostěradicích tři stovky bažantů

Hostěradice – Více než 270 bažantů zardousil zatoulaný pes, který se dostal do odchovny bažantů v Hostěradicích. Tamní myslivci tak přišli o většinu zvěře ze svého chovu. „Způsobenou škodu odhadují na čtyřicet tisíc korun," informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Obnova parku ve Znojmě: kácením přišlo zbytečně o zimoviště 400 netopýrů

Znojmo – Na čtyři sta netopýrů rezavých přišlo o své zimoviště při středečním kácení stromů ve znojemském Dolním parku. Přitom k takové stresové situaci tohoto chráněného živočicha a následnému chaotickému hledání nového zimoviště vůbec nemuselo dojít.

Vědci našli v Podyjí šalvěj rakouskou. Považovali ji za vyhynulou

Podyjí – Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil vědcům Národní park Podyjí. Našli totiž šalvěj rakouskou, kterou považovali v zemi již za vyhynulou. Čeští odborníci tak budou muset přepsat červený seznam ohrožených rostlin.

Čekání na mráz: hrozny na ledové víno stále visí ve vinicích

Znojemsko - Mráz letošní zimy je zatím stále v nedohlednu, přesto někteří i nadále vytrvávají. Řeč teď není o milovnících zimních sportů, ale o vinařích ze Znojemska. Ti se navzdory dosavadní teplé zimě stále nevzdávají myšlenky vyrobit z poslední úrody sladkou delikatesu zvanou ledové víno.

Ve Znojmě opět hromadně odvezou vyhozené vánoční stromky

Znojmo – Podobně jako v minulých letech i letos nechá Znojmo hromadně odvést vyhozené vánoční stromky. Jejích svoz se uskuteční 6., 13., 20. a 27. ledna a také 3. února.

Atrakce u Dyje: desítky labutí čekají na krmení

Znojmo - Podobně jako v minulých letech i letošní zimu si desítky labutí oblíbily místo na řece Dyji v dolní části Znojma pod oblekovickým mostem, tedy u frekventované silnice vedoucí ze Znojma na Vídeň. Mohutní ptáci si na toto místo zvykli, neboť jim řada obyvatel z nedalekého sídliště pravidelně nosí staré pečivo a další krmení, které přes zimu potřebují.Atra

Znojmo se už chystá na zápisy budoucích prvňáčků

Znojmo – Znojemští rodiče, jejichž potomek má příští školní rok nastoupit do první třídy, by měli zpozornět. Znojmo už vypsalo termín pro zápisy do prvních tříd základních škol pro školní rok 2014/2015.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT