Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK SKALIČKA

Zdeněk Skalička / Slovácký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Skanzen Modrá otevřel největší terárium na Moravě

/FOTOGALERIE/ Zbrusu novou atrakcí - největší terarijní expozicí na Moravě, se může pochlubit turistický komplex Skanzen Modrá na Uherskohradišťsku. Nabízí více než sto exotických živočichů v jejich 52 druzích.

Na střeše v poli skončil u Topolné osmnáctiletý mladík bez řidičáku

/FOTOGALERIE/ Hrůzostrašný pohled se v sobotu po 18. hodině naskytl jednotkám Integrovaného záchranného systému, které vyrazily k nahlášené havárii Seatu Ibiza mezi Bílovicemi a Topolnou u Uherského Hradiště.

Stezka lovců mamutů v Boršicích je unikátní atrakcí Slovácka

Místo nálezů paleolitického osídlení, lesík Chrástka v Boršicích, se o čtvrtém zářijovém pátku zapsalo nejen do dějin obce, Slovácka a Zlínského kraje, ale stalo se také jejich jedinečnou turistickou atrakcí. Za účasti víc než stovky dětí i dospělých tu byla slavnostně otevřena Stezka lovců mamutů.

Nová fakta o buchlovské mumii. Nejde o tělo muže

/FOTOGALERIE/ K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.

Policejní zásah na Velehradě: rozruch způsobil podezřelý batoh

Opuštěný batoh v křoví na parkovišti nedaleko velehradské baziliky zalarmoval večer o Bílé sobotě policisty. Ti prostor znepřístupnili a povolali do akce pyrotechnika.

Buchlovický zámek zdobí tulipány a velikonoční dekorace

Rostou v botnických zahradách, na skalkách, záhonech v sadech, parcích i na veřejných prostranstvích. Řeč je o tulipánech, jejichž barvy a tvary snad ani není možné vyjmenovat. Padesát druhů řezaných tulipánů, včetně těch oblíbených Rembrandtových, je až do Velikonočního pondělí k vidění na výstavě s názvem Tulipomanie 2016 v sala terreně Státního zámku Buchlovice.

Huštěnovice - Paříž na pionýrech za šest dní. Na kole by to prý nejeli

Tři odvážní muži, elektromechanik Martin Kolaja (28) z Jalubí, stavbyvedoucí Jiří (27) a automechanik Petr (31) Gajdošíkovi z Huštěnovice se v rámci své dovolené vydali vstříc dobrodružství. Zamířili na motocyklech Jawa Pionýr do země galského kohouta, a to do nejznámější metropole na Seině – Paříže.

Tour de víno: cyklisté i pěší uzavřeli cyklostezky

Tour de víno a burčák na kolech i pěšky po vinařských stezkách. I tak by se dal nazvat jubilejní desátý ročník akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska.

Principál Jaroušek Sypal to v archeoskanzenu roztočil

Modrá – Ačkoliv by si šestapadesátiletý Jaroslav Sypal, herec, režisér a autor komedií mohl užívat divadelních prázdnin, vyrazil v sobotu se svým zájezdovým ansámblem do Archeoskanzenu Modrá. Na pódiu před hradištními palisádami představil svoji zbrusu novou hudební komedii s názvem Zítra to roztočíme, Jaroušku!

Jaroušek Jaroslav Sypal: Nikdy si nehraju na barona s holým zadkem

Slovácko /ROZHOVOR/ - Rok se sešel s rokem a na pódiu Archeoskanzenu Modrá se zítra od půl deváté večer představí šestapadesátiletý herec a režisér Jaroslav Sypal, nezapomenutelný poručík Hrubec z filmu Byl jednou jeden polda, se svojí novou hudební komedií s názvem Zítra to roztočíme, Jaroušku!

Unikátní rozhledna zdobí kopec nad Salaší. Investor stavby je tajný

Milovníci dalekých výhledů si nově přijdou na své jen několik stovek metrů nad chřibskou obcí Salaš v tamní trati Paseky, kde od loňského září, v nadmořské výšce 366 metrů, vyrostla dvacetimetrová rozhledna netradičního tvaru z oceli, částečně opláštěná modřínem.

Kouzlo nádherných květů v buchlovickém parku

Návštěvníci osmnáctihektarové zámecké zahrady v Buchlovicích mohou obdivovat barevnou škálu kvetoucích rododendronů a azalek. Jejich pozoruhodně nápadné květy, které jsou podobné leknínům, hrají všemi barvami.

Velikonoce na Buchlově lákají na tradiční velikonoční zvyky

Pokud si chcete zpříjemnit nadcházející velikonoční svátky a oslavit je nikoliv doma, ale ve společnosti lidí, přijďte o neděli a pondělí velikonočním na Buchlov. Hradní nádvoří ožijí řemeslným jarmarkem, na prohlídkové trase se můžete setkat s výstavou kraslic. Malérečky je budou zdobit před zraky diváků technikami starými víc než sto let.

Do Kudlovic na Uherskohradišťsku se po čtrnácti letech vrátil krojový ples

Kudlovice /FOTOGALERIE/ – V sobotu oslovilo na Slovácku milovníky tance bezmála dvacet plesů. Dva z nich byly krojové. V Nedakonicích dvacátý, čtrnáct let zapomenutý krojový ples se vrátil do Kudlovic.

AKTUALIZOVÁNO

Skvělá zábava: takový byl děkanátní ples ve Starém Městě

Staré Město /FOTOGALERIE/ – Ples a bál – to byla v sobotu večer často skloňovaná slova ve městech a vesnicích Slovácka. Krásné róby, výborná hudba, ladný pohyb na tanečním parketu a bohatá tombola, takový byl šestnáctý děkanátní ples ve Starém Městě, který přilákal několik stovek tancechtivých lidí.

Malíř samouk Pavel Bělovský ukázal poprvé své obrazy veřejnosti

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Plátna plná magie a reprodukcí děl starých světových mistrů přinesla v pátečním podvečeru vernisáž v galerii Turistického centra Velehrad. Jedinečnou retrospektivní výstavou své tvorby se na veřejnosti prezentoval čtyřiapadesátiletý velehradský malíř-samouk Pavel Bělovský. Jeho obrazy budou v turistickém centru k vidění do 28. února.

Lidé v Tupesích na Uherskohradišťsku byli ke Tříkrálovým koledníkům štědří

Tupesy /FOTOGALERIE/ – Půlhodinovou bohoslužbou slova začala v sobotu úderem desáté hodiny dopolední v kapli Navštívení Panny Marie v Tupesích letošní tříkrálová sbírka.

Tříkrálový koncert v kostele Františka Xaverského měl u posluchačů úspěch

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Druhý lednový páteční večer byl v uherskohradišťském farním kostele sv. Františka Xaverského ve znamení tříkrálového koncertu. Jeho posluchače uchvátil zpěvem zlínský komorní smíšený pěvecký sbor Canticum Camerale, který před třiatřiceti lety založil dirigent Roman Válek.

Ukazatel v Huštěnovicích hlásil rychlost 192 kilometrů v hodině i cyklistům

Huštěnovice – Vlastním očím nevěřili řidiči, kteří v sobotu kolem poledních hodin přijížděli od Babic k Huštěnovicím. Každý z nich, včetně cyklistů, se podle ukazatele rychlosti řítil do vesnice rychlostí 192 kilometrů v hodině.

Na Štěpána otevřeli na Buchlově bránu už poosmé

Buchlov /FOTOGALERIE/ - Tradici z dob dávných časů mohly zažít o druhém svátku vánočním stovky dětí i dospělých na středověkém hradě Buchlově. Vymyslet zimní program s příznačným názvem Na Štěpána otevřená brána, který by v den sváteční bavil lidi šest hodin, se podařilo před osmi lety HB Collegiu a správě hradu a tak je tomu dodnes.

Ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti navodilo pohodu sváteční cukroví vánoční

Uherské Hradiště – Čas, kdy naše domovy provoní vůní upečeného cukroví, je tady. Několik tipů, které mohou ženám i mužům práci usnadnit, jim do Slováckého muzea Uherské Hradiště přinesly Věra Matušková s Dagmar Matyášovou, kantorky výrobního výcviku v oboru cukrář, a sedm jejich studentek druhého ročníku Střední průmyslové, hotelové a zdravotnické školy Uherské Hradiště.

Ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti navodilo pohodu sváteční cukroví vánoční

Uherské Hradiště – Čas, kdy naše domovy provoní vůní upečeného cukroví, je tady. Několik tipů, které mohou ženám i mužům práci usnadnit, jim do Slováckého muzea Uherské Hradiště přinesly Věra Matušková s Dagmar Matyášovou, kantorky výrobního výcviku v oboru cukrář, a sedm jejich studentek druhého ročníku Střední průmyslové, hotelové a zdravotnické školy Uherské Hradiště.

Děti si ve výtvarných dílnách vytvořily ozdoby na stromeček

Huštěnovice /FOTOGALERIE/ – S první adventní nedělí vstoupila do kulturního domu v Huštěnovicích radost z pravého vánočního tvoření, určeného nejen pro děti, ale i jejich rodiče a prarodiče.

V Kudlovicích na Uherskohradišťsku požehnali adventní věnce

Kudlovice /FOTOGALERIE/ – Několika desítkám adventních věnců požehnal v sobotu v Kudlovicích diakon řeckokatolické církve v České republice Miroslav Pernička z Huštěnovic, Obřad se konal na tamní návsi mezi domem Strmenských, zvonicí a staletou lípou.

V Boršicích na Uherskohradišťsku si pochutnávali na mladých vínech

Boršice /FOTOGALERIE/ – Kalendář když ukáže svatého Martina, mladé víno se nalévat začíná. Ochutnej ho jak tradice praví, připij si s námi, ať slouží ti zdraví.

Unikátem Živé vody v Modré na Uherskohradišťsku je kapr Jonáš

Modrá /FOTOGALERIE/ – Druhým největším kaprem na Moravě je čtrnáctiletý Jonáš, kterého v pondělí krátce po poledni vypustil do rybníka botanické a sladkovodní expozice Živá voda v Modré jeho správce Jiří Kroča.

Za totality na Slovácku vytvořili řeholnicím samostatný volební okrsek

Velehrad - Jsou mezi námi lidé, jejichž práce zapadá tiše do soukolí života a moc toho o nich nevíme. Na druhé straně jsou zase takoví, kteří překypují nápady, energií, mají stále napilno a jsou přesvědčeni, že jejich neúnavné konání dokáže s lecčím „pohnout".

Modernímu kostelu sv. Ducha ve Staré Městě požehnal biskup Posád

Staré Město /FOTOGALERIE/ – Neděle 5. října 2014 bude výrazně zapsána do kroniky římskokatolické farnosti Staré Město. Světící biskup českobudějovický Pavel Posád tu při pontifikální mši požehnal novému kostelu Svatého Ducha.

Přes Chřiby pěšky i na kolech už po dvaačtyřicáté

Přivítat podzim v Chřibech a poznávat jejich krásy mohou v sobotu lidé, kteří se rozhodnou udělat něco pro své zdraví a zúčastní se 42. ročníku Chřibské třiatřicítky. Její start bude od 7 do 10 hodin u tržnice na náměstí v Buchlovicích.

Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku: lákadlo pro turisty

Modrá - Již více než deset let tepe vlastním životem archeologický skanzen v Modré. Vstoupíte-li do něj bránou pod strážními věžemi, jež jsou součástí opevnění Christinova valu, skořepinové dřevo-hliněné konstrukce táhnoucí se v délce 420 metrů, ocitnete se ve slovanském hradisku z 9. století. To navštívilo již půl milionu lidí.

EXKLUZIVNĚ

Jaroslav Sypal: Obsazení komedie je jako manželství. Nevíte, jak to dopadne

Slovácko /ROZHOVOR/ - Milovníci komedií by si neměli nechat ujít úspěšnou komedií Kšanda, u níž se budou smát od začátku až do konce. Jejím autorem je pětapadesátiletý sympatický herec Jaroslav Sypal, nezapomenutelný poručík Hrubec z filmu Byl jednou jeden polda.

Na cyrilometodějské oslavy pouze kyvadlovou dopravou nebo po cyklostezce

Velehrad – Zaparkovat vlastní osobní auto ve Dnech lidí dobré vůle, které se uskuteční ve Velehradě dnech 4. a 5. července, v centru poutní obce nebude možné. Parkoviště pod nákupním střediskem bude vyhrazeno pro VIP a pořadatele slavností.

Stev Lichtag: Abych pravdu řekl, chybí mi pud sebezáchovy

Mořským hlubinám zasvětil dvacet let svého života šedesátiletý Steve Lichtag Loveček, herec, režisér, spisovatel, motocyklový závodník, ale také muž, který nosí v sobě kousek dobrodruha a miluje adrenalin.

K mořským živočichům cítí Steve Lichtag respekt. Strach z nich ale nemá

„Přijel jsem do biocentra Živá voda v Modré proto, abych tu lidi trošku pobavil zážitky z mé dvacetileté pouti po světových oceánech. Netušil jsem ale, že tady existuje něco tak neskutečně úžasného, jako je botanická a sladkovodní expozice," pěl ódy na rozlehlý areál Živá voda šedesátiletý Steve Loveček Lichtag, potápěč, lovec, režisér, producent, spisovatel a muž milující adrenalin.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Na oslavy výročí 100 let Slováckého muzea dorazil i František Kretz

Uherské Hradiště – Sté výročí slavilo v sobotu 31. května Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Jeho zájem byl od začátku své existence v roce 1914 soustředěn na etnografii a archeologii, později pak také na výtvarné umění a historii.

100. výročí Slováckého muzea: nová expozice zatraktivní prohlídku

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Pomyslnou, ale důstojnou tečkou za slavnostním průvodem folklorních souborů a pracovníků Slováckého muzea v dobových krojích, který vyrazil v sobotu 31. května z hradišťského Masarykova náměstí do Smetanových sadů, završilo slavnostní otevření nové multimediální expozice s názvem Slovácko.

Dva odvážní babettisté ze Slovácka vyrazili na svých strojích do Vatikánu

Je poslední květnová sobota a hodiny na jednašedesáti­metrových věžích velehradské baziliky odbíjejí desátou hodinu. Pod papežským křížem na východním nádvoří před chrámem jsou středem pozornosti lidí i několika motorkářů dva muži, šestadvacetiletý Michal Kopčil, seřizovač strojů CNC v Mesitu Uherské Hradiště, a o rok mladší chemik Radek Kubík, odění do dresů s emblémem Babetta tým Jarošov.

Na Blatnické hoře byla první pouť jízdy králů

Slovácko – Stovky lidí zamířily v neděli odpoledne na kopcovitý výběžek Bílých Karpat – Blatnickou horu s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského, aby tam byly přítomny výjimečné události, první Poutě jízdy králů. Na ní se dohodly všechny tři obce, Hluk, Kunovice a Vlčnov, v nichž se letos jízdy králů pojedou.

VIDEO: Letošní hodovou premiéru si užili v Dolním Němčí na Uherskobrodsku

Dolní Němčí – Hodová sezona na Slovácku začíná tradičně počátkem května v Dolním Němčí a končí v listopadu kateřinskými hody v Bílovicích. Ani letos tomu nebude jinak.

Kam o Velikonocích? Třeba na rozhlednu nad Modrou u Velehradu

Modrá – Z dálky nepřehlédnutelná dominanta kopce Židoviny nad Modrou, dvanáctimetrová dřevěná rozhledna, která prošla od loňského podzimu generální rekonstrukcí, bude podle starosty obce Miroslava Kováříka do Velikonoc opět v provozu.

Raritou na koštu pálenek v Uherském Hradišti-Sadech byla ananasovice

Uherské Hradiště -Sady – Potěšit se koštováním nejrůznějších pálenek a přitom si nenechat ujít ochutnávku domácích štrúdlů a klobásek, ani soutěž pro kluky v pletení pomlázek o ceny, taková příležitost se vždycky nenaskytne.

V Huštěnovicích na Slovácku dali sbohem zimě, v muzeu žili Velikonocemi

Huštěnovice – Astronomické jaro přišlo letos o den dřív, než se píše v učebnicích, tedy 20. března. V celé řadě vesnic na Slovácku už dali letošní mírné zimě sbohem a přivítali jaro. S trochou zpoždění tak učinili o Květné neděli odpoledne v Huštěnovicích.

Dny vína v Buchlovicích začaly konferencí o ženách

Buchlovice – Dny vína mají v Buchlovicích dlouholetou tradici a získaly si dobré jméno zejména mezi zkušenými vyznavači vinného moku.

Kunovice byly výkladní skříní moravských vín

Kunovice – Pokud jste nebyli v pátek a v sobotu v Kunovicích na Slovácku, o hodně jste přišli. Tamní sportovní hala se měla stát vyhledávaným místem vinařů i turistů mířících za lahodným vinným mokem, jenž básníci oslavují od nepaměti.

V archeoskanzenu na Uherskohradišťsku přivítali jaro

Modrá – Zatímco o prvním jarním dnu, který letos připadl na 20. března, padaly teplotní rekordy, v neděli si lidé, kteří zamířili k Archeoskanzenu Modrá na tradiční vyhánění zimy a vítání jara, museli ze skříní vytáhnout teplé bundy a vybavit se deštníky a pláštěnkami.

Archeoskanzen u Velehradu oslaví letos 10 let existence

Modrá – Na 67 tisíc návštěvníků z tuzemska i ze zahraničí nahlédlo v minulém roce do Archeoskanzenu Modrá. Jde o rekordní návštěvnost za devět let existence archeoskanzenu.

Velehradská Cyrilka v proměnách času

Velehrad – Zbrusu nový šestaosmdesátistránkový sborník s názvem Cyrilka v proměnách času, jehož editorem je místopředseda Matice velehradské Petr Hudec, byl v pondělí večer představen ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě.

Košt vína v Míkovicích byl druhý v hradišťském regionu

Míkovice – Kulturní dům v Míkovicích praskal v sobotu odpoledne doslova ve švech. Vyznavači lahodných vinných moků, kteří do něj přišli pár minut po čtrnácté hodině, v něm jen stěží hledali místo k sezení a vychutnávání si některého z 586 vzorků vína.

Na krojovém plese v Babicích se tančila moravská beseda

Babice – Třetí únorová sobota byla v Babicích ve znamení dechové hudby Šarovec z Hluku, cimbálové muziky Slačáci, krojů z Moravy a Slovenska, tance moravská beseda a skvělé zábavy. V nedávno rekonstruovaném kulturním stánku se z iniciativy loňské hodové chasy uskutečnil 4. ročník krojového plesu.

Prošel jsem cestou zrání, říká správce skanzenu na Modré u Velehradu

Modrá - Když jsem přišel na domluvenou schůzku do Archeoskanzenu Modrá za jeho správcem, čtyřiatřicetiletým Lubomírem Slámou, mistrně ovládal motorovou pilu, s níž krátil dubové řezivo.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT