Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZUZANA ČERNÁ

Zuzana Černá / Hodonínský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Z koupališť na Hodonínsku mizejí kola i peněženky

Hodonínsko – Ještě před pár lety se Jana Svobodová na koupaliště vydávala ráda. Když ale přišla o mobil, rozhodla se, že bude raději využívat možnosti, kterou jí nabídl její bratr. Teď se koupe v soukromí zahradního bazénu. Kvůli bezpečnosti. „Nemusím pořád kontrolovat, jestli mi nechybějí věci, se kterými jsem přišla. Také není potřeba, aby někdo zůstával na dece a zloděje hlídal," řekla mladá dívka, která za sluncem a osvěžením vyráží i několikrát týdně.

Svatby na Hodonínsku. Ano si řekli na lodi i rozhledně

Hodonínsko - Už několik let spolu sdílejí radosti i strasti života a chtějí se vzít. Obřadní síň obecního úřadu jim ale moc nevyhovuje, tak si najdou místo, které je jejich povahám blízké. Starostové proto zamilované páry následují na rozhledny, ke kapličkám za obce nebo třeba do růžové zahrady.

Prohlídka kostela s průvodcem? Zatím jen ve Veselí nad Moravou

Hodonínsko – Blahoslav Uhrovič pracuje jako odborný asistent na konzervátorském centru Arcibiskupství pražského. Často se tak dostane do míst, kam většina lidí nemá až na pár výjimek přístup. Před dvěma lety navštívil také chrám Svatých Andělů Strážných ve Veselí nad Moravou. A byl nadšený.

Krása bez košile? Vanovi polonazí šohaji mají i kritiky

Podluží /FOTOGALERIE/ – Vano fotí šohaje. Tato stránka se na sociální síti Facebook líbí tisícovce lidí. Ti už netrpělivě očekávají křest nového kalendáře se snímky mladých mužů 
v podlužáckém kroji. Koná se v příštím týdnu. Na některých jsou šohaji bez košile. Nad originálním nápadem skřípou zuby přísní zastánci lidových tradic a „čistoty kroje".

Placené parkování? Někde vydělává miliony, jinde je skoro zadarmo

Hodonínsko – Zaparkovat v centru města, jít si vyzvednout lístek a být v klidu. V opačném případě se vrátit z nákupů a mít na autě botičku. Dnes už je tato situace běžná ve všech velkých městech Hodonínska. Průkopníkem placeného parkování byl Kyjov. Veselí nad Moravou naproti tomu nyní dokončuje velkokapacitní stání, které bude zdarma.

Manželce postavil divadlo. První a ve stodole

Blatnice pod Svatým Antonínkem – Někdo má ve stodole seno, jiný staré motorky nebo traktor. U manželů Daniely a Erika Evjákových je v ní divadlo. A ne ledajaké. Je první stálou profesionální scénou v hodonínském okrese. Zázemí v ní našlo Divadlo oProti. „Nápad přišel už před jedenácti lety na Slovensku, odkud pocházím. Po skončení studia loutkoherectví na vysoké škole múzických umění jsme se se spolužačkami rozhodly, že založíme profesionální nezávislé divadlo. Tehdy jsme působily v Bratislavě, ale kočovaly jsme po České i Slovenské republice. Teprve teď však můžeme díky stálé scéně zakořenit," řekla režisérka Divadla oProti Daniela Evjáková.

Zahráli si s Chinaski: Nic Víc stačí základ písně, zbytek je tvůrčí projev

Strážnice – Ještě před pár lety to byla jen parta dobrých kamarádů, které spojovala láska k hudbě. Dnes tvoří kapelu, které se na pódiích daří. Strážničtí Nic Víc nedávno zahráli ve Veselí nad Moravou spolu se skupinou Chinaski. Ta na Slovácko zavítala při svém turné k dvacetiletému výročí.

Vinaři bojovali s padlím, teď zápasí s plísní

Hodonínsko - Na jaře trápily vinaře na Slovácku žravé housenky různorožce trnkového a můry osenní. Za jejich výskyt mohla hlavně teplá zima. Někde dokonce museli proti škůdcům vinice stříkat. Tento způsob ochrany už ale vinaři použili i proti padlí.

Odstraní části jezů v řece Moravě. Rybáři se bouří

Lanžhot - Každý zásah do koryta řeky Moravy je pro Lanžhotské stále citlivým tématem. Tvrdí to alespoň tamní zastupitel Marek Uhlíř, jenž svá slova opírá o dřívější neshody kvůli rozšíření protipovodňové hráze a aktivního záplavového území. To například omezilo možnosti podnikání či stavebních zásahů.

V nové hale u Blatnice na Hodonínsku najdou práci další lidé

Blatnice pod Svatým Antonínkem - Více než sto třicet zaměstnanců má v Blatnici pod Svatým Antonínkem německá společnost Siempelkamp. V areálu za obcí působí už přes šest let. Letos opět rozšiřuje výrobu, postavila v pořadí již třetí výrobní halu. Nabídne tak práci dalším lidem. „Na konci roku bychom měli mít okolo sto šedesáti pracovníků," sdělil Hodonínskému deníku Rovnost generální manažer podniku Michal Pospíšil.

Pod zdí hodonínského muzea ležely kostry tří mužů

Hodonín – První plošný výzkum v lokalitě bývalého Židovského města v Hodoníně mají za sebou archeologové Masarykova muzea. A zklamaní nebyli. Díky sondám objevili nálezy až z raného středověku.Výzkum mohli provést díky opravě zdi u hodonínského zámečku.

Knižní edice ve Veselí pokračuje. Teď představí kostely

Veselí nad Moravou - Vloni se pustilo Veselí nad Moravou do první části ediční řady publikací věnovaných městu. Tehdy se zaměřilo na místní část Chaloupky. Letos v edici pokračuje a další knihu věnuje místním kostelům.

Autobusem na Nesyt? Pořád jen do čtyř

Hodonín - Přidat, nebo odmítnout? Takovou otázku řešili hodonínští zastupitelé při svém posledním zasedání. Obyvatelé místní části Nesyt totiž nejsou spokojení s rozvržením ani počtem spojů do centra města. Téměř padesátka z nich se proto podepsala pod petici.

Poutníci vystoupali na Žerotín. Na mši

Radějov – Za poutníky, dobré počasí i vedení obcí odsloužili nedělní mši tři faráři Strážnicka. Na kopci Žerotín jí přihlížely desítky lidí, včetně krojovaných poutníků. Ti se už podruhé vydali na krojovanou pouť, která vycházela od radějovského kostela svatého Cyrila a Metoděje.

Veselí bude mít in-line ovál. Do konce roku

Veselí nad Moravou - Děti z oddílu In-line Veselí už nebudou muset jezdit za tréninky do okolních obcí. Pět desítek sportovců má začít do konce roku trénovat na místním oválu.

Do Bílých Karpat přišli vlci. Vrátili se po půl století

Slovácko – Je podobný německému ovčákovi. Od něj ho ale odlišují především širší a zašpičatělejší hlava, šikměji postavené oči a kratší, výrazně trojúhelníkovité uši. Vlk obecný byl v minulosti rozšířený po celé severní polokouli. Dnes se ve volné přírodě objevuje zřídka.

Na Horňácko přišli vlci. Po půl století

Horňácko - Je podobný německému ovčákovi. Od něj ho ale odlišují především širší a zašpičatělejší hlava, šikměji postavené oči a kratší, výrazně trojúhelníkovité uši. Vlk obecný byl v minulosti rozšířený po celé severní polokouli. Dnes se ve volné přírodě objevuje zřídka.

Petici proti těžbě štěrku u Uherského Ostrohu řeší už Poslanecká sněmovna

Ostrožsko – Kauza zamýšlené těžby štěrkopísku mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem se dostala do Parlamentu. Tam už ji mají na stole zákonodárci. Peticí, se kterou přišla hodonínská společnost Vodovody a kanalizace (VaK), se tam zabývá petiční výbor Poslanecké sněmovny.

Knihovna v Moravském Písku nabídne nový katalog i stoly. Za půl milionu

Moravský Písek – Loni měla Obecní knihovna v Moravském Písku 112 přihlášených čtenářů. Půjčit si mohli téměř osm tisíc knih a časopisů. Letos na ně čeká novinka. Obec totiž po letech vymění v knihovně vybavení.

Stromy 170 let staré aleje mají bílé pruhy. Kvůli řidičům

Moravský Písek, Uherský Ostroh – Je zima a fouká studený vítr. Slunce je schované za mraky. Přesto jako by svítilo. Tedy alespoň na pár postavách, které se míhají kolem cesty za Uherským Ostrohem směrem na Moravský Písek. Na sobě mají reflexní vesty, aby byly vidět.

Vesnice roku z jižní Moravy? Plná vinných sklepů

Tvarožná Lhota – Vesnicí roku pro Jihomoravský kraj se letos stala Vrbice. Obec, která má stejný počet rodinných domů i vinařských sklepů leží na Břeclavsku. 

Po nové fasádě čekají kostel svatého Bartoloměje i opravy fresek

Veselí nad Moravou  – Anděly, sochy i oltář přikryla fólie. Východní část kostela svatého Bartoloměje ve Veselí nad Moravou je pod lešením. A ještě několik týdnů bude. Čekají ji totiž nutné restaurátorské opravy.

Koupaliště otevřou už v květnu. I přes nepřízeň počasí

Hodonínsko – S novinkami otevřou sezonu koupaliště na Hodonínsku. Vodní radovánky někteří provozovatelé nabídnou už koncem května. I když jim počasí zatím příliš nepřeje.

Stezka? Ždánicko čeká na dopis

Ždánicko – Martina Hlaváčková ze Želetic má dvě malé děti a chce s nimi jezdit na kole po bezpečných cestách. Stejně jako řada dalších lidí z obcí mikroregionu Ždánicko čeká na zahájení stavby nové cyklostezky, která má vyrůst na místě bývalé železniční trati. Už šest let. „Myslím, že by byla velká škoda, kdyby ze stavby sešlo, když už jsou v místě vytrhané koleje a v podstatě všechno nachystané. Jízda po cyklostezce je bezpečnější než po silnici," řekla žena.

Za pět dní prošla trojice přátel Bílé Karpaty

Když před časem brouzdal Jakub Buček z Hodonína internetem, zaujal ho článek o přechodu Bílých Karpat. Čím víc informací získával, tím víc mu bylo jasné, že si sto třicet kilometrů dlouhou trasu nemůže nechat ujít. Než vyrazil se dvěma přáteli na pět dní dlouhou výpravu, nachodil asi pětatřicet kilometrů. Chtěli rozchodit nejen své nohy, ale i nové boty.

Před přívalovými dešti má obce na Strážnicku varovat rozhlas

Tvarožná Lhota, Kněždub – V červnu 2009 se přes Tvarožnou Lhotu přehnaly silné přívalové deště. Masa vody s sebou brala popelnice, hýbala i s auty. Tehdejší starosta rozmar počasí označil jako stoletou vodu. Tomu, aby se proudy vody dostaly opět do ulic a domů místních, chtějí nyní v obci předejít. A nejen tam.

Nálezy archeologů: U Milotic žily čtyři kulturní období

Milotice – Před třemi lety objevili archeologové hodonínského Masarykova muzea při stavbě čističky odpadních vod v Miloticích rozporcované mrtvoly i slovanské domácí pece. Nyní na tento výzkum navázali a země jim vydala další informace. Díky nim mohou odborníci říct, že u Milotic žili lidé ve čtyřech kulturních obdobích.

Zimovčák pojede už po páté tour pro děti. Letos ho čeká 1461 kilometrů

Veselí nad Moravou – Po páté vyrazí začátkem června Josef Zimovčák na cestu Českou republikou, aby získal peníze pro děti, jež trpí onkologickým onemocněním. Za čtyři roky projektu Na kole dětem pro ně vybral téměř tři a čtvrt milionu korun. Děti za ně vyrážejí na relaxační pobyty.

S prvním květnem uvedou na Baťově kanálu novinky

Vloni provozovatelé přístavů na Baťově kanálu lamentovali nad rozmary počasí. Sezonu začínali s deštěm, který je pak trápil také v létě. Letos je situace opačná. Teplé jaro přináší více výletníků, kteří chtějí poznávat krásy unikátní vodní cesty, a tím i větší výdělky. Oficiálně se ale sezona rozjede až na Svátek práce, prvního května.

Slavnost oskeruší: 1131 vzorků včetně stromku z Chorvatska

Tvarožná Lhota – Nejen z celé České republiky, ale i Slovenska se sešly vzorky pro letošní ročník Slavnosti oskoruší. V pořadí již třináctý ročník tradiční akce se koná ve Tvarožné Lhotě již tuto sobotu 26. dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT