Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZUZANA URBÁNKOVÁ

Zuzana Urbánková / Opavský a hlučínský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lidem v Komárově pomůže cyklostezka

Opava - Osm let. Tak dlouho trvala jednání o vybudování cyklostezky v Ostravské ulici v Opavě-Komárově. Pro ty, kteří se neorientují: jde o úsek při vjezdu do Komárova směrem od Opavy až po železniční přejezd u firmy Teva.

Petr Jančárek natočil film o zániku křižníku Garibaldi

Opava – Giuseppe Garibaldi. Osud a zánik tohoto pancéřovaného italského křižníku potopeného v době 1. světové války rakousko-uherskou ponorkou můžete v neděli 15. června ve 20.00 hodin, sledovat v premiéře na ČT2.

Válka myslivců a zemědělců na Opavsku nemá vítěze

Opavsko – Upozornění hned na začátku. Následující případ nemá v současné ani dohledné době řešení, nemá šťastný konec a nemá vítěze. Poraženými jsou už dopředu všichni jeho aktéři.

Opavská radnice hledá jméno neznámého muže z obrazu

Opava - Víte, kdo je tento neznámý muž na obraze Valentina Držkovice z roku 1948? Pokud ano, sdělte to tajemníkovi opavské radnice Tomáši Elisovi nebo naší redakci.

Fyzik z Opavy patří k vědecké špičce, získal Neuron

Opava - Filozoficko přírodovědecká fakulta Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě zaznamenala obrovský úspěch. Fyzik Gabriel Török získal prestižní Cenu Neuron pro mladé vědce 2014. Díky jeho výzkumu vesmíru lépe porozumíme vlastnostem černých děr a struktuře neutronových hvězd.

Těžce zraněný mladík zemřel. Budišovští mluví o romských vrazích

Budišov nad Budišovkou – Začátek tragického příběhu je nutno hledat před měsícem, konkrétně 23. března 2014 za bílého dne dopoledne.

Legendární opavská vinárna po dvou letech získala nájemce

Opava - Vyhlášená Vinárna U Přemka v Domě umění začne po dvou a půl letech opět plnit svou funkci. Pro návštěvníky bude znovu otevřena během února.

Vlastník bývalého obchodního domu Kamil Kolek: Breda mě trápí

Opava – Věřte, nevěřte. Chátrající budova bývalého obchodního domu Breda jeho majitele, známého podnikatele Kamila Kolka, podle vlastních slov trápí. To ale prohlásil již několikrát, a nic se nemění.

Klub zastupitelů SOS pro Opavu opustili další členové

Opava – Klub zastupitelů SOS pro Opavu se stal zase o něco slabším. Již delší dobu je rozdělen na „halátkovce" a „bradyovce" a v pátek 10. ledna ho opustili další dva členové, respektive členky. Každým odchodem tak suverénní vítěz komunálních voleb z roku 2010, SOS pro Opavu, ztrácí pár měsíců před letošními volbami na síle i důvěryhodnosti.

Náměstek primátora Halátek vystoupil z klubu zastupitelů SOS pro Opavu

Opava - První dny nového roku přináší na opavské politické scéně nové přeskupení sil: rozbití tandemu Pavla Brady a Dalibor Halátek. Důvodem jsou vážné spory s Pavlou Brady.

Fotograf dokumentarista Imrich Veber: Svoboda je pro mě nejzásadnější

Opava /ROZHOVOR/ - Setkání s Imrichem Veberem je zážitkem. Na řadu věcí se dívá z jiného úhlu než většina populace, a pokud mu skutečně chcete naslouchat, musíte nakonec uznat, že lidé jeho ražení posouvají svět kupředu… Představitel nejmladší fotografické generace Imrich Veber svou sociální fotografii neinscenuje ani nestylizuje, naopak se snaží zachytit syrovou realitu. Sám o sobě říká, že se více než fotografem cítí být dokumentaristou. K vytvoření dokumentárního sdělení totiž používá nejen fotoaparát.

Opavští Zedníci bodovali na soutěži v Polsku

Opava – V polské Ratiboři se před několika dny uskutečnil už 5. ročník mezinárodní soutěže budoucích zedníků. V soutěži, kterou pořádala družební stavební škola pod patronací starosty města Ratiboře, soutěžilo celkem jedenáct dvoučlenných družstev.

Tichá noc v tiché domácnosti pobavila diváky i samotné herce

Opava - Autorské komorní drámo Aleše Koudely a Jiřího Siostrzonka pobavilo minulou středu do posledního místa zaplněný Klub Art v Obecním domě. Herci Gerontologického divadelního souboru doktora Frantíka Smělíků se vyřádili.

Žena viděla na obloze u Suchých Lazců tajemný světelný úkaz

Opavsko - Tajemnou světelnou kouli pohybující se po obloze poblíž Suchých Lazců. Takový zvláštní úkaz viděla Anna Musilová, když se před několika dny vracela domů z noční směny. Nenechalo ji to chladnou a chtěla zjistit, o co šlo.

Opavská radnice zatím netuší, kde se příští rok budou scházet zastupitelé

Opava - Kulturní dům Na Rybníčku nebo sály Slezské univerzity. To jsou náhradní prostory, kde by od příštího roku mohli zasedat zastupitelé.

Na řece Moravici a v jejím okolí žijí bobři, nikdo netuší kolik jich je

Opava-Kylešovice - V řece Moravici a jejím okolí žijí bobři. Třebaže se je fotografovi Milanu Mainušovi vyfotografovat nepodařilo, jejich dílo, jak vidíte na fotografiích, ano.

Opavské tanečnice skupiny Mirah jsou světové jedničky v břišním tanci

Opava – Taneční skupina Mirah Opava při Základní škole Englišova pod vedením choreografky a trenérky Miroslavy Běčákové zaznamenala obrovský úspěch.

Muzejní kavárna u Müllerova domu v Opavě. Uživí se?

Opava - Pointa následujícího příběhu je podle některých jeho kritiků jasná. Zobecněná zní takto: nemám-li na máslo, nemůžu si koupit kožich.

Dostupnější Vítkov: Povede tam lepší cesta

Vítkovsko - Stávající komunikace z Vítkova do Větřkovic je stará, úzká a nebezpečná. Čeká ji proměna za desítky milionů.

Pavel Šopák: Výstava Znamení vertikál? Já si existenci ředitele ani nepřipouštím

Opava /ROZHOVOR/ - Nenechte si ujít unikátní výstavu nazvanou Znamení vertikál. Ve výstavní budově Slezského zemského muzea si ji můžete prohlédnout až do 23. března příštího roku. Výstava, jejíž realizace svědčí o velkém nasazení organizátorů, nabízí mimořádný pohled do duchovních dějin českého Slezska od středověku do začátku první světové války. Předměty z oblastí archeologie, etnografie, historie a dějin umění připomínají osudy náboženského života v regionu, a to jak katolické církve, tak evangelíků a židů.

Opavská radnice stále nemá ředitele městské policie

Opava - Výběrové řízení na post nového ředitele Městské policie v Opavě je bezvýsledné, komise nedoporučila ani jednoho z uchazečů. Městskou policii dál povede Zdeněk Zabloudil.

Opavský podnikatel zvažuje opravu chátrajícího zimního stadionu

Opava - Opavský podnikatel Miroslav Glos zvažuje, zda se pustí do oprav zimního stadionu. On i vedení radnice však zdůrazňují, že věc rozhodně není jistá.

Nájemníci kulturního domu v Opavě dluží městu peníze. Dostali výpověď

Opava - Za 153 milionů korun opravený Kulturní dům Na Rybníčku v Opavě nejspíš opět osiří. Stávající nájemníci dostali výpověď, radnice hledá nové.

Kruhový objezd na Vančurově ulici v Opavě? Snad už brzy

Opava - Řidiči mají důvod k radosti. Na posledním zasedání opavského zastupitelstva byla schválena smlouva o spolupráci mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic. Výstavbě objezdu teď už skoro nic nebrání.

U Stříbrného jezera v Opavě vznikne discgolfové hřiště

Opava – Vyroste u Stříbrného jezera a má prý šanci, že si ho oblíbí mladí i staří. Zbrusu nové discgolfové hřiště, jehož vybudováním se Opava v České republice přiřadí k dvaadvaceti městům, která ho už mají.

EXKLUZIVNĚ

Afrika je poslední mystérium naší planety, říká cestovatel Jiří Blata

Pokud si myslíte, že vás žádná výstava nemůže překvapit či zaujmout natolik, že ji navštívíte opakovaně, pak se běžte podívat do Domu umění v Opavě. Budete přinejmenším překvapeni… V přízemí i v přilehlém kostele sv. Václava můžete obdivovat neobyčejné předměty a fotografie. Až do 3. listopadu 2013 je zde nainstalována na naše poměry nevídaně rozsáhlá výstava Duch Afriky, s podtitulem Africké kmenové umění a fotografie ze sbírky cestovatele Jiřího Blaty.

Jana Richterová: Naděje je jedním ze stěžejních motivů mého románu

Opava /ROZHOVOR/ - Opavanka Jana Richterová je autorkou zbrusu nového románu nazvaného Zahrada. Jedná se o příběh na pomezí žánrů fantasy a magického realismu. Vyprávění je situováno do současných, českému a moravskému čtenáři důvěrně známých reálií, je psáno jednoduchým, čtivým a živým jazykem.

Dolnobenešovská armaturka MSA: rekonstrukce za tři sta milionů

Dolní Benešov - V areálu dolnobenešovské armaturky MSA, a. s., probíhá již delší dobu rozsáhlá rekonstrukce v hodnotě několika stovek milionů korun. Cílem rekonstrukce je nejen zkvalitnění a zrychlení výroby a rozšíření výrobních kapacit, ale i snížení výrobních nákladů a zkrácení výrobního cyklu armatur.

Opavsko: Topíme a dusíme sebe i sousedy

Opava - Máme za sebou dvaačtyřicet dní ponořených do smogu, další nás s nadcházející topnou sezonou čekají. A můžeme si za to sami.

Pavla Brady: Od respektu k nemilosti

Opava /TVÁŘE Z KANDIDÁTEK/ - Dříve oblíbená a respektovaná, nyní u značné části spolupracovníků a opavské veřejnosti v nemilosti. Takový je v jedné větě dosavadní obrázek první náměstkyně opavského primátora Pavly Brady (dříve SOS pro Opavu, nyní Strana zelených).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT