Filtr pevných částic je v současnosti běžnou součástí naftových motorů, které ho používají pro snížení emisí výfukových plynů. Mají ho všechny vozy s turbodieselem plnícím normu Euro 5, která platí od září roku 2009.

Jenže tento díl také nemá dobrou pověst, je to strašák mnoha řidičů. A zčásti oprávněně, zejména v prvních letech po zavedení totiž filtry pevných částic vykazovaly omezenou životnost a také nepříjemnou poruchovost.

Čtěte také: Sháníte ojeté SUV? Těmto kouskům se raději vyhněte

Jejich účelem je totiž zachytávat pevné částice (síranů, dusičnanů, solí a kovů), aby se nedostávaly z výfukového potrubí do ovzduší. Proto se ale po čase zanáší a je nutné je vyčistit nebo vyměnit. Výměna však vyjde na desítky tisíc korun.

Ucpávání filtru má sice zamezit takzvaná regenerace filtru, kterou auto spouští jednou za 600 až 1500 kilometrů a při níž dochází ke spalování sazí, jenže tento proces zabere nějaký čas a potřebuje určité podmínky jízdy. A někteří řidiči na něj nemají trpělivost nebo jej prostě zrovna absolvovat nemohou.

Přísnější emisní normy si přesto vyžádaly, že se filtr pevných částic už brzy stane součástí také vozů se zážehovými motory. Jejich úloha bude stejná jako u dieselů, mají tedy zachytit velkou část pevných částic produkovaných spalováním uhlovodíkových částic.

Přečtěte si: Škoda Vision E zřejmě naznačuje podobu nového kupé-SUV. Je tu první obrázek

Problémem moderních benzinových agregátů je totiž přímé vstřikování. To sice pomáhá přesnějšímu dávkování paliva, ale současně kvůli němu může docházet k nedokonalému spalování paliva ve válcích - a tím pádem vznikají "nechtěné" saze.

S filtry pevných částic pro benzinové motory (GPF) počítají i další automobilky, nejen Volkswagen. Už letos s jejich zástavbou začne BMW, možná i Mercedes-Benz. A přijde s ním i francouzský koncern PSA, jemuž patří značky Peugeot, Citroën a nově i Opel.

Právě podle PSA přitom u benzinových motorů nehrozí tak velké riziko ucpaného filtru jako u dieselů. U zážehového agregátu je totiž podle automobilky díky snadněji dosažitelné potřebné teploty výfukových plynů jednodušší saze vypálit.