Třikrát dvacet kilometrů. Takovou porci kilometrů jsem zatím mohl ujet s novinkami značky BMW, které už při vyslovení jejich jmen vzbuzují vzrušení u každého nadšeného řidiče.

Na oficiální krátké představení M3 Touring se podívejte zde:

| Video: Youtube

Prohlédnout si je můžete v komentované fotogalerii.

Považte sami: Opulentní SUV XM je historicky nejdražším sériově vyráběným modelem značky s modrobílou vrtulí v jejím logu. Česká cenovka činí aktuálně 4 339 400 Kč. Za to zákazník získá vůz poháněný zážehovým vidlicovým osmiválcem, kterému sekunduje v převodovce umístěný elektromotor. Ten zvládne sám auto pohánět díky energii z externě dobíjitelné baterie na vzdálenost osmdesát kilometrů. Celkové naměřené emise dovolují umístit na příď a záď "elektrické" registrační značky.

Souhrnný výkon agregátů ovšem dosahuje 650 koňských sil a z nuly na stovku se zrychluje za 4,3 sekundy. Design je na poměry mnichovské značky velmi výrazný. "Je pravda, že úplně pro introverty tohle auto není, ale lidí, kterým se líbí je opravdu hodně," říká mluvčí českého zastoupení David Haidinger. Výrobní kvóta pro Česko, která činila osmdesát aut, je už pro letošek vyprodaná. Další zájemci se tak auta dočkají až příští rok.

Daleko větší objemy prodejů než v Evropě ovšem BMW od tohoto vozu ale očekává v Číně a USA. Ostatně, v USA se také vyrábí.

Při jízdě tohle aut umí své rozměry i hmotnost maskovat. I díky elektrické výpomoci je zejména pružná akcelerace velmi impozantní. Přitom brdy i podvozek zvládají tuto vlajkovou loď divize M solidně "ukočírovat". An na největších kolech (mají 23 palců) jaké kdy BMW použilo, není na nekvalitních okresních silnicích nekomfortní. 

Řada 7 je i čistě elektrická

BMW 7, do kterého jsem pak usedl, působilo ale na stejných silnicích jako příjemně se pohupující koráb na lehce zvlněné mořské hladině. Je to navíc podle mého soudu konečně model BMW, jehož interiér je současně funkční i pěkný na pohled i na dotek.

Opět jsem usedl do varianty s "elektrickou" značkou, což může znamenat buď plně elektrický nebo hybridní pohon. Zkoušel jsem kus s označením 750e xDrive. K využití má řidič stádo 490 koní a bez zapojení spalovacího motoru lze ujet více než osmdesát kilometrů. Zákazníci ale můžou zvolit i pouze mírně elektrifikované verze. Například základní vznětová verze 740d xDrive má pod kapotou třílitrový šestiválcový turbodiesel s výkonem 300 koňských sil. Plzně elektrická verze i7 pak má výkon 544 koní. Cenovka u auta, které ujede na jedno nabití až 625 kilometrů, ukazuje částku 3 552 900 Kč.

BMW M3 Touring je řidičská odměna

Nakonec jsem si nechal auto, které už všichni ti, kteří se s ním mohli svézt, vychvalují až do nebe. Auto, jehož zážehový šestiválec produkuje 510 koní, je vůbec prvním "trojkovým" kombi divize M. Za zadní sedačky lze naložit náklady s objemem 500 litrů. Lidé z BMW ujíšťují, že technici udělali na autě daleko více práce než je pouhé přemontování dílů ze sedanu M3 na kombík.

Například jsou jiné tlumiče, stabilizátory a došlo na blíže nespecifikované vyztužení karosérie. Muselo se totiž počítat s tím, že občas bude někdo potenciál ďábelského kombi využívat třeba i s těžkými věcmi v kufru. I proto je v porovnání se sedanem tato M3 o cca 85 kilogramů těžší a zrychluje o desetinu sekundy pomaleji (3,6 versus 3,5).

Faktem je, že prázdný zavazadlový prostor není ani při poměrně sportovním jídním tempu nijak cítit. Prostě žádná nežádoucí setrvačnost, nervozita na nerovnostech nebo jiné nežádoucí jevy.

Auto působí naprosto "lehkonoze", brzdy reagují na pedál přímo úměrně tlaku nohy řidiče na pedál a do hry vtahuje i krásný zvuk motoru. Vlastně je vám jedno, jakou máte uvnitř audiosoustavu nebo jinou komfortní výbavu. Tady je naprostou zábavou samo řízení. Výjezdy ze zatáček jsou i díky skvěle naladěnému pohonu všech kol precizní a střelhbité.

Jen, kdybych si auto pořizoval, tak bych si odpustil pořízení příplatkových karbonových sedaček. Sedí se v nich sice poměrně pohodlně, ale nastupování a hlavně vystupování je hodně zapeklitou záležitostí.

Jo a základní cena auta, které pokládám za současně božské i ďábelské, je v Česku 2 626 000 Kč.