M8 GTE, které už má v tuto chvíli za sebou první závod amerického seriálu IMSA WeatherTech SportsCar Championship, je poháněno závodním motorem s označením P63/1. Jedná se o osmiválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly, jenž je ve velkém založen na standardním motoru, jaký nalezneme třeba v novém BMW M5.

Ty úplně hlavní díly, tedy blok a hlavy motoru, přijdou do dílen závodního týmu přímo ze sériové výroby, ačkoliv třeba objem válců je zmenšen ze 4,4 litru na rovné 4 litry. Technici potom při další stavbě používají přibližně 1000 unikátních dílů, z nichž většina je navržena přímo pro tento konkrétní závodní motor.

Maskované BMW M8.
Nové BMW řady 8 dorazí i jako ostrá M8. Venku jsou první fotky a video

Například turbodmychadla jsou oproti standardním zcela redesignována, jiný je tvar pístů a používají se jiné ojnice nebo kliková hřídel. Kompletní navržení motoru a celkového pohonného ústrojí si vyžádalo přes 500 návrhů a výkresů.

Výsledkem je, že motor poskytuje v závislosti na specifikaci konkrétního závodu výkon 500 až 600 koní (368 až 441 kW). To samozřejmě není víc, než u standardního auta, ale u speciálu na vytrvalostní závody se hraje hlavně na využitelnost výkonu na trati, na výdrž během čtyřiadvacetihodinových závodů, a samozřejmě i na spotřebu.

Maskovaný prototyp BMW řady 8.
BMW ukázalo prototyp kupé řady 8. Poslechněte si, jak řve na okruhu

Právě spotřeba se u závodní M8 vysloveně vydařila. Díky všem úpravám oproti standardnímu motoru má agregát P63/1 účinnost přes 40 %, což z něj dělá vůbec nejúčinnější pohonnou jednotku, jaká byla kdy vyvinuta u BMW Motorsport. Jen pro porovnání - běžné atmosférické motory v silničních autech dosahují účinnosti jen okolo 25 %. U přeplňovaných motorů, jako je ten v M8 GTE, se účinnost navyšuje do okolí 35 % a víc dosahují benzínové motory jen výjimečně. Historicky nejvyšší účinnosti přes 50 % dosáhl na závodním motoru loni Mercedes u monopostu F1. Ten ale využívá hybridních technologií, takže se jedná o úplně jinou techniku, na kterou nelze aplikovat stejná měřítka, jako na běžný turbomotor.

V praxi znamená vyšší účinnost pochopitelně méně zastávek na tankování a více obkroužených kol. Už jsme zvědaví, jak si M8 GTE povede na závodě 24h Le Mans v rámci seriálu World Endurance Championship.

A jak to vypadá s produkční variantou nové „osmičky“? Hotový produkční vůz se představí již brzy, a sice v rámci ženevského autosalonu začátkem příštího měsíce. Pod kapotou najdeme právě osmiválec o objemu 4,4 litru, ovšem v nabídce se objeví i slabší šestiválec a možná dokonce i vrcholný dvanáctiválec.

Zdroj: Youtube