Nutno podotknout, že zejména u slabších povah může XM Label Red vyvolat na první pohled snad i zděšení. To je dáno „komunikačními barvami“ – Label Red se představuje v matně černé, lemované svítivě rudými detaily – konkrétně linkami okolo obřích ledvin, dále okolo oken a na zadním difuzoru, ale rudá se objevuje i na kolech a ohromných brzdičích pod nimi. S modelem XM celkově, a zejména s Label Red, míří BMW zkrátka na individualisty, na druhou stranu ale dodává, že na výběr je celkem 50 exteriérových barev, a že kontrastní detaily mohou být dodány v konzervativnější lesklé černé.

Stejně tak lze nakonfigurovat o něco usedlejší interiér, neboť i ten je na tiskových fotkách mimořádně divoký. Opět platí, že kombinace černé a červené kůže s kontrastním prošíváním je výsadou Label Red.

Na detaily vozů se můžete podívat na oficiálním videu zde. A ano, ony obří ledviny umí i svítit:

Zdroj: Youtube

Nejvýkonnější BMW M v historii

Teď ovšem k těm důležitým věcem, a sice těm schovaným pod rozložitou kapotou giganta o délce 511 centimetrů. Stejně jako u již prodávané „slabší“ verze, je i tady osmiválec se dvěma turby, kombinovaný s elektromotorem schovaným v převodovce. Onen osmiválec však pro verzi Label Red významně posílil a sám o sobě nabízí 585 koní a 750 Nm točivého momentu. Elektromotor má 197 koní stejně jako standardní verze, 280 Nm točivého momentu, ale krátkodobě umí pomocí funkce „pre-gearing“ vydat dokonce i 450 Nm.

Podstatná jsou však ta celková čísla, tedy 748 koní výkonu a 1 000 Nm točivého momentu. Bláznivé hodnoty jsou o 95 koní a 200 Nm vyšší než u verze představené loni v září, a díky tomu je XM Label Red pochopitelně i rychlejší. Z nuly na sto sprintuje SUV o hmotnosti přes 2,7 tuny za 3,7 sekundy, což je o čtyři desetiny rychleji než u slabšího provedení. Maximální rychlost je elektronicky omezená na 250 km/h, ale za příplatek se může vůz rozjet až na 290.

Topmodelka Naomi Campbell navrhne své vlastní auto. Do parády si vezme BMW XM
Topmodelka Naomi Campbell navrhne své vlastní auto. Do parády si vezme BMW XM

Úsměvně potom působí hodnoty spotřeby. Protože je XM Label Red plug-in hybrid, jemuž baterie o kapacitě 25,7 kWh propůjčuje až 83 kilometrů čistě elektrického dojezdu, vyšla mu průměrná tabulková spotřeba 1,7 litru na sto kilometrů. Ta je samozřejmě dosažitelná pouze za předpokladu, že bude auto jezdit téměř výhradně na elektřinu. Sotva se rozeřve osmiválec, bude spotřeba úplně někde jinde.

Když už jsme u toho zvuku, i ve městském provozu při čistě elektrické jízdě vydává XM Label Red zvuk, a to hlavně kvůli chodcům. Je pak drobnou zajímavostí, že „soundtrack“, který pouští při elektrické jízdě z reproduktorů, navrhnul skladatel filmové hudby Hans Zimmer.

Vylepšené vlastnosti a speciální edice

XM Label Red dále dostává do vínku i přenastavené chování elektronicky řízeného podvozku. Nechybí elektronicky řízený diferenciál, aktivní řízení, aktivní stabilizátory, ale ani pořádně dimenzované brzdy se šesti brzdovými pístky vpředu. Uvnitř se najde také spousta komfortní a bezpečnostní výbavy. BMW si zkrátka dalo záležet, aby bylo XM i v nejšílenější verzi Label Red stále stejným dílem komfortní jako výkonné a ovladatelné.

Představení vozu veřejnosti proběhne už za pár dní na automobilové výstavě v čínské Šanghaji. BMW nijak nezastírá, že konkrétně pro tento model jsou klíčové trhy v Číně, na Blízkém východě, ale i v USA, kde bude také probíhat výroba. Ta se rozeběhne v srpnu tohoto roku ve Spartanburgu v Jižní Karolíně. V první vlně bude dostupná také speciální edice, limitovaná počtem na 500 kusů, kterou vidíte na fotkách, a která dostane exkluzivní matně černý lak „Frozen Carbon Black“. U kusů mimo edici půjde pak volit ze standardních barev a taky ze vzorníku Individual. Cena je zatím neznámá, nicméně standardní BMW XM startuje na českém trhu na částce 4 339 400 korun.