Řev vytočeného motoru, hluk od pneumatik nebo od podvozku a k tomu svist vzduchu kolem zrcátek. To jsou běžné zvuky, která posádka poslouchá při jízdě autem. Někdy je to žádoucí, třeba ve sportovním voze. Ten, kdo si ale na cestách chce odpočinout, poslechnout si svou oblíbenou hudbu nebo nenuceně konverzovat se spolujezdkyní, si obvykle přeje pravý opak.

Automobilky to moc dobře vědí. A tak zejména výrobci těch nejdražších luxusních vozů dávají hodně energie do toho, aby zvukový komfort co nejvíc vylepšili. Už nezůstanou jen u pořádné izolace motorového prostoru, dveří nebo dvojitých skel. K dispozici je dnes spousta moderních technologií, jako třeba aktivní potlačování zvuku pomocí vln vycházejících z reproduktorů audio soupravy. Takové „vychytávky“ najdete nejen u Rollls-Royce, ale i třeba u běžnějších luxusních aut, jako jsou Mercedes, BMW nebo třeba Audi.

Další možností, jak si pořídit tiché auto, je sáhnout po nějakém voze s alternativním pohonem. Stačit může už takzvaný plug-in hybrid. Jde o auto, které dokáže několik desítek kilometrů ujet čistě na elektrický proud a tedy jako elektromobil. I když už má energie méně, střídá elektromotor se spalovacím a dočkáte se tiché jízdy. Sázkou na jistotu je pak samozřejmě plně elektrické auto.

Deset nejtišších aut na trhu vybral britský motoristický magazínu Auto Express. Kupodivu k tomu nepoužil žádnou exaktní měřící metodu, ale spolehl se jen na dojmy a testy svých redaktorů. Pomohla i technologická vyspělost vybraných vozů. Deset nejtišších aut současnosti najdete v přiložené fotogalerii.