1) BMW 4 Gran Coupe

BMW letos podstatně obohacuje nabídku verzí své "řady 4". Na trhu je již klasické kupé, ostré "emko" i kabriolet. Teď přišla řada na prostornější verzi se dvěma páry dveří na bocích. Auto je homologováno pro přepravu pěti cestujících a za sedačkami, které jsou pro ně určené, se nachází ještě solidní zavazadlový prostor s objemem 470 litrů. To je bezmála o čtyři desítky více než v předešlé generaci.

Na novinku, stejně jako všechny další uvedené v tomto přehledu, se můžete podívat do naší fotogalerie

Je to ostatně logické, protože auto narostlo do délky o plných 143 milimetrů (měří teď 4783 milimetrů), je také o 27 milimetrů širší a o 53 milimetrů vyšší. Rozvor se protáhl na 2856 milimetrů (má 2856 milimetrů).

BMW zatím stále ponechává v nabídce vznětový agregát. Základní zážehovou motorizací je 420i, v jejíž útrobách se nalézá dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec s výkonem 135 kW (183 koní), následuje 430 i (245 koní) a vše vrcholí M 440i xDrive.  Její šestiválec s objemem tří litrů roztáčí všechna čtyři kola silou 374 koní.

Diesel je v nabídce jediný. Může pohánět buď pouze zadní kola nebo také přední. Verze 420d má výkon 190 koňských sil. Na trh se auto dostane během listopadu. Základní cena činí v Česku 1 229 800 Kč za verzi 420i.

2) BMW X3 a X4

V tomto případě se jedná o modernizaci stávajících generací. Změny v designu jsou relativně malé. Například se zúžila přední světla, ale jsou nižší jen o deset milimetrů. Viditelnější rozdíl je už v provedení spodní části předního nárazníku.

Nissan Qashqai třetí generace byl k vidění v Praze
Nissan QashqaI se představil v Praze. Pohon všech kol nabízí dále

Uvnitř pak je nová středová konzole. Multimediální displej může mít na přání úhlopříčku 12,3 palce. Nově se do standardní výbavy dostala třízónová klimatizace. Všechny pohonné jednotky (samozřejmě kromě plug-in hybridního provedení) dostaly výpomoc v podobě osmačtyřicetivoltového mild hybridního systému. Ten je schopen pomoci spalovacímu agregátu výkonem až 8 kW. Vůz díky němu také může déle plachtit s vypnutým motorem.

Pod kapotu se montují zážehové čtyřválce s výkonem buď 183 nebo 245 koní, případně šestiválec poskytující až 360 koňských sil. Je tu ale také šestiválec spalující naftu. xDrive 30d má výkon 286 koní, M40d pak 360.

3) Kia Sportage 

Zatím korejská značka představila verzi určenou pro domácí trh, evropské provedení, které opět bude vznikat ve slovenské Žilině, se ale zřejmě svým vzhledem příliš odlišovat nebude.

V interiéru jsou vizuálně propojené displeje na palubní desce. Naštěstí vše se nebude muset ovládat přes dotykové obrazovky. Fyzické ovladače zůstaly v dostatečné míře.

Na fotografiích automobil působí dospěleji a kvalitněji než dosud nabízená verze, na přesná technická data a možnost prohlídky tohoto vozu si však budeme muset počkat nejspíše až na září.

4) Opel Grandland

Větší z rodinných SUV značky s bleskem ve znaku získalo přední část ve stylu novinky Mokka. Totéž platí také o interiéru. Zde jsou rovněž nové otvory pro výstup klimatizovaného vzduchu nebo třeba volič automatické převodovky.

Ve výbavě tohoto vozu bude nyní moci být také kamerový systém monitorující okolí vozu v úhlu 360 stupňů, adaptivní tempomat s funkcí stop a jeď nebo plně automatický parkovací asistent.

Toyota Yaris Cross si poradí také s lehčím terénem
Prozkoumali jsme Toyotu Yaris Cross. Zblízka vypadá lépe než na fotkách

Motorizace se nemění. Nejvýkonnější verzí samozřejmě zůstane plug-in hybridní provedení, které může mít v případě volby pohonu všech kol výkon až 300 koní.

5) Toyota Land Cruiser

Součástí označení nové generace legendárního vozu japonské automobilky se stává číslo 300. Toyota Land Cruiser 300 bude ovšem nadále zůstávat s koncepcí karosérie připevněné na masivním žebřinovém rámu. Přesto se prý oproti předcházejícímu provedení podařilo ušetřit 200 kilogramů hmotnosti.

Na délku měří nový Land Cruiser 4900 milimetrů, šířka je 1980 a rozvor 2850 milimetrů. Podvozek se nachází nad zemí v úrovni 230 milimetrů. Logický je pohon všech kol, volič jízdních režimů, adaptivní tlumiče i tři uzávěrky diferenciálů.

Pod kapotou už nenajdete osmiválec. Vrcholnou motorizací se stane dvojnásobně přeplňovaný šestiválec s objemem 3,5 litru. Poskytuje až 425 koní a 650 Nm točivého momentu. Zájemci o dieselové provedení můžou zvolit rovněž šestiválec, ale s objemem 3,3 litru a výkonem 309 koní. Točivý moment ale v tomto případě činí až 700 Nm. Časem prý má být k dispozici také verze GR Sport. Necháme se překvapit, jaký výkon nabídne.

6) Renault Mégane E-Tech Electric

Renault postupně uvolňuje informace o elektrické variantě nové generace modelu Mégane. Ten už opustí klasické tvary hatchbacku či kombi a stane se crossoverem. Plně elektrická verze bude mít do podlahy zabudovanou trakční baterii s kapacitou 60 kWh, což vystačí na dojezd 450 kilometrů.