Oficiální činitelé francouzské značky uvádějí, že novinka C5X je něčím mezi sedanem, kombíkem a crossoverem. Mně však tento vůz při první osobním setkání, ke kterému došlo v rámci tuzemské novinářské prezentace, připadal jako klasické velké rodinné kombi, byť s trošku zvláštní zadní partií.

I se všemi detaily si vůz můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Tento dojem ale vytváří především hodně skloněné zadní okno v kombinaci s velkým spoilerem pod jeho spodním okrajem. Jinak linie vozu působí uhlazeně a reprezentativně. Především příď je jakýmsi návratem ke klasickému designovému stylu této značky. Zásadním oživením pak je velké "položené" písmeno V lemující hlavní reflektor. Jedná se o dvě světelné LED lišty, které samozřejmě plní roli denního svícení.

Interiér je zdoben tisícovkami malých dvojitých šípů. Ty jsou totiž vytlačeny či všity do různých materiálů, které jsou použity na palubní desce, na obložení dveří či na čalounění sedaček.

Design MPV značky Citroën byl vesměs vydařený
Citroën uzavírá éru svých MPV. Xsara kdysi bývala hitem

Dominantou palubní desky je na šířku orientovaný velký multimediální displej. Naštěstí nemá všeobjímající funkci. Například pro klimatizaci jsou pod ním k dispozici klasické knoflíky a přepínače, a rovněž zvuk rádia se dá zesilovat či zeslabovat otáčením normálního kolečka.

Na centrální konzole se nachází přepínač jízdních režimů, parkovací brzda a páčkový volič automatické převodovky. Manuální řazení již pro tento vůz vůbec k dispozici není.

Dost místa i pro dlouhány

Interiér je prostorný. Například na zadních sedačkách má pasažér s výškou 186 centimetrů sedící za stejně velkým řidičem před koleny prostor ještě více než deset centimetrů a rovněž nad hlavou je ještě přibližně dvoucentimetrové místo. Jen jsem měl trošku problém usednout na sedačky. Dveřní otvor je totiž poměrně nízký a je třeba hodně sklonit hlavu, aby se člověk při nasedání a vysedání neuhodil do temene.

Citroën C5 Aircross - facelift 2022
Citroën C5 Aircross po faceliftu je od 610 000 Kč. Výhodnější je o 20 000 dražší

Skvěle vyřešený je naopak přístup do zavazadlového prostoru. Práh je v rovině s podlahou a není třeba při nakládání větších předmětů ani manipulovat s platem. Roleta se totiž samočinně přitahuje k víku kufru. V zadních opěradlech, která se sklápějí v poměru 40:60 je otvor pro prostrčení delších předmětů. Je ale docela malý.

S autem jsem již měl možnost absolvovat prvních pár desítek kilometrů. Na dálnici jsem sice nevjel, ale v městském a příměstském provozu působilo auto poháněné zážehovou přeplňovanou šestnáctistovkou velmi tiše. Nerovnosti a zpomalovací prahy překonávalo hladce a bez známky znejistění. Tato motorizace mi připadá i na auto jeho rozměrů poměrně dostatečná. Agregát je schopen vyprodukovat 180 koňských sil.

Kdo by ale chtěl více, ten musí volit ústrojí plug-in hybrid, které nabídne 225 koní a navíc schopnost ujet až 55 kilometrů v čistě elektrickém režimu.

Naopak ten, který nespěchá a hodlá ušetřit, se může spokojit se stotřicetikoňovou zážehovou přeplňovanou tříválcovou dvanáctistovkou. S ní stojí základní verze na českém trhu 795 000 Kč.

Citroën C5X
Toto je nástupce oblíbeného Citroënu C5. Dostal navíc písmeno X

Součástí základní výbavy Feel je například zadní parkovací asistent, tempomat, systém pro čtení dopravních značek, varování před čelní srážkou se systémem nouzového brzdění, tlumiče s hydraulickými dorazy, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektrické ovládání všech bočních okének, kožený volant, automatická dvouzónová klimatizace, audiosystém s osmi reproduktory, centrální displej s úhlopříčkou 10 palců i disky kol z lehké slitiny.

Výbava Feel Pack, za kterou se připlácí šedesát tisíc korun, pak obsahuje například také navigaci, parkovací kameru, přední mlhová světla nebo automatické přepínání dálkových světel. Zákazník získá také devatenáctipalcová místo základních sedmnáctipalcových kol.

Takto vybavený už může být také C5X s pohonem plug-in hybrid. Ten má navíc vždy ještě adaptivní tlumiče.

Auto se pro všechny trhy vyrábí v Číně.