Cizeta V16T se rodila už v osmdesátých letech minulého století. U jejího zrodu stál Ital Claudio Zampolli, bývalý testovací jezdec a konstruktér v Lamborghini, který od slavné italské automobilky dostal za úkol vybudovat prodejní síť značky ve Spojených státech amerických.

Zampolli se tak usadil v Kalifornii, kde ale později otevřel vlastní servis, specializující se na italské luxusní vozy, a kde se seznámil s mnoha celebritami, mezi nimiž byl i známý hudební producent Giorgio Moroder, chlapík, který miloval okázalá italská auta. Sám ostatně řídil ikonu tehdejší doby, Lamborghini Countach.

Oba muži s italskými kořeny se brzy spřátelili a řekli si, že společně dají dohromady jedinečný supersport, takový, jaký nemá na planetě Zemi obdoby. Tak se zrodila značka Cizeta. A Zampolli se konečně mohl pustit do svého snu, kterým bylo auto s šestnáctiválcovým motorem. Byl to odvážný plán, neboť vůz s šestnáctiválcem kromě Cadillacu ve 30. letech nikdo nevyráběl.

Cizeta V16T.
Pamatujete si na „mrkačky"? Vyklápěcí světla z aut zmizela. Proč?

Šestnáctiválec pro Cizetu vznikl spojením dvou osmiválců z Lamborghini Urraco s plochými klikovými hřídeli, na kterých jsou čepy odsazeny o 180 stupňů, a které "sdílely" jediný hliníkový blok.

Výsledkem byla ohromující strojovna o objemu 6 litrů, výkonu 540 koní (v 8000 ot/min) a nejvyšším točivém momentu 540 Nm. Obří motor našel místo za sedačkami, jak se na pořádný supersport sluší. Uložen byl napříč, ovšem s podélně uloženou pětistupňovou převodovkou ZF. Toto uspořádání ve tvaru písmene "T" dalo motoru V16T jeho název. Šestnáctiválec disponoval 64 ventily, osmi vačkovými hřídeli, dvěma systémy vstřikování, čtyřmi hlavami a dvěma rozvodovými řetězy.

Design pochází z Diabla

Také design má spojení s Lamborghini. Zampolli se obrátil na jistého Marcella Gandiniho, otce legendárního Lamba Countach. Gandini pro Cizetu "vybral" design, který původně navrhl pro Lamborghini Diablo. Nástupce modelu Countach však nakonec po zásahu z koncernu Chrysler, který slavnou značku převzal v roce 1987, dostal jemnější křivky, než si Gandini představoval. Nakonec tedy svoje nápady, i když ne zcela stoprocentně, uplatnil právě u Cizety.

Její první prototyp se objevil v prosinci roku 1988 a už o několik měsíců později mladá značka hlásila 14 zákazníků, kteří byli ochotni složit neskromnou zálohu ve výši 100 tisíc dolarů, což by dnes bylo nějakých 207 tisíc dolarů, tedy asi 4,3 milionu korun. Cena vozu měla činit 280 tisíc dolarů, tedy víc než 11 milionů "dnešních" korun. A to jen v USA, v Evropě měla být Cizeta ještě podstatně dražší.

Tatra MTX V8.
MTX Tatra V8: Český supersport byl jako zjevení. Jel přes 260 km/h, stál majlant

Brzy se ale objevily problémy. O vysokou cenu přitom až tak nešlo, zájemci by byli, ale podle Briana Wiklema, autora knihy o Cizetě, větší potíž představovala velice pomalá ruční výroba, která probíhala v Itálii. Právě pomalá produkce nakonec stála také za rozkmotřením obou partnerů - Zampolli totiž nechtěl dělat ústupky, chtěl mít dokonalý stroj, i za cenu dlouho produkce.

Ještě větším problémem ale byla skutečnost, že auto nešlo v USA přihlásit na značky. A nemohlo tak jezdit po silnicích. Zampolli proto nejprve myslel na zákazníky v Asii a na Středním Východě. Hned dvě auta si například objednal brunejský sultán. První produkční vůz vznikl v roce 1991.

Projekt, který nevydělával

Zampolli stihl v první vlně vyrobit pět exemplářů, ale ani to nestačilo, aby byl projekt Cizeta výdělečný. Firmu proto přestěhoval do Los Angeles a zvládl vyrobit ještě několik kusů (některé zdroje uvádějí celkově 20), než vyhlásil osobní bankrot. Automobilku zasáhlo také několik soudních sporů, například se známám moderátorem a sběratelem aut Jayem Lenem.

Samotný Zampolli se ale nevzdává, jeho dílna i teď, po mnoha pádech a peripetiích stále funguje. "V16T žije, pořád je k dispozici - samozřejmě ale jen na speciální objednávku," řekl italský konstruktér redaktorovi webu Hagerty. Pokud tedy toužíte po jedinečném supersportu s unikátním šestnáctiválcem, dvojtými mrkačkami a "retro" designem, který mělo původně nosit Lamborghini Diablo, máte šanci.

Innotech Mysterro.
Innotech Mysterro je zapomenutý český supersport. Jediný kus hledá majitele

Jen musíte mít pořádný balík. Jak velký, to Zampolli neprozradil, ale v roce 2003, kdy se zrodil zatím poslední kus, stála Cizeta nějakých 650 tisíc dolarů, tady asi 18,6 milionu současných korun.