Již v lednu bude známo, za jakou cenu tuzemští dealeři Renaultu nabídnou novou generaci vozu Mégane. Předtím se ale neodehraje žádný výprodej stávající čtvrté verze tohoto vozu. "Stávající Mégane pojede dál," porvrdil redaktorovi Automix.cz a Deník generální ředitel tuzemského zastoupení značek Renault a Dacia Zdeněk Grunt. Určitě se obě verze budou souběžně nabízet ještě několik nadcházejících let.

Na tu novou se podívejte do přiložené fotogalerie.

Současně nabízenou verzi si prohlédněte zde:

Zákazníci tak možná budou mít v rozlišení obou modelů trošku zmatek. Ten nový však dostane na konec svého označení přídomek 100 % electric. Jiný než elektrický motor se totiž pod přední kapotu nebude montovat.

Ceny zatím známy nejsou. Lze však usuzovat, že půjde o jeden z nejdostupnějších elektromobilů na našem trhu v dané velikostní kategorii. 

Auto je poměrně kompaktní - na délku měří jen 421 centimetrů při rozvoru 270 centimetrů. V kategorii elektrických vozidel je také unikátní poměrně malá výška (jen 150 centimetrů). Toho konstruktéři docílili montáží vellmi nízké vysokonapěťové baterie do podlahy. Na výšku měří tento díl pouze 11 centimetrů. Důležitá je také její poměrně vysoká energetická hustota a z toho plynoucí hmotnost 395 kilogramů.

Renault Arkana už jsme zkoušeli na českých silnicích
Zaujme nejen vzhledem, také dobře jezdí. První kilometry s Renaultem Arkana

"Díky tomu je tento nový Mégane pouze o sto kilogramů těžší, než stejný vůz s klasickým spalovacím motorem," upozornil Zdeměk Grunt. Hmotnost elektrického Mégane je tak přesně 1624 kilogramů.

Uvnitř vozu, jak jsem se přesvědčil osobně, je dostatek místa pro čtveřici cestujících. Za zadními sedačkami je navíc k dispozici opravdu velmi solidní zavazadlový prostor s kapacitou 440 litrů. Praktickou využitelnost navyšuje také možnost montáže tažného zařízení, na které lze připojit brzděný přívěs s hmotností až 900 kilogramů. Na střechu navíc půjde umístit nosič, což u řady jiných elektromobilů není možné.

Dva motory, dvě baterie…

Zákazníci si budou moci vybírat ze dvou výkonových verzí pohonného elektromotoru a dvou úrovní kapacity baterie. Nově vyvinutý agregát nabídne buď 130 nebo 218 koňských sil. Točivý moment činí 250, případně 300 Nm. Maximální rychlost vozu je elektronicky omezena na 160 km/hod.

Verze s namontovanou baterií s kapacitou 40 KWh docílí dojezdu v režimu WLTP 300 kilometrů, varianta s šedesátikilowatthodinovou baterií pak 470 kilometrů.

Nové koncepty značek Dacia Renault
Renault má nový plán pro svoji budoucnost. Co hlavně chystá?

Řidič bude moci přispět ke zvýšení dojezdu volbou vhodné úrovně rekuperace. K dispozici bude mít jednak nulovou (režim plachtění), tak další tři postupně se zvyšující úrovně.

Dobíjení bude možní v případě využití veřejné rychlodobíjecí stanice výkonem až 130 kW. V tom případě se baterie z 10 na 80 procent dobije za 29 minut.

Ve výbavě jsou některé prvky, které dosud v jiných modelech značky Renault nebyly k dispozici. Například všechny verze nového Megane E-Tech 100% elektrický mají zapuštěné kliky dveří. Jakmile se řidič nebo cestující přiblíží a chce otevřít dveře nebo jakmile se vůz odemkne, kliky skryté v karosérii automaticky vyskočí díky elektrickému systému. Do zavřené pozice se vrátí dvě minuty od zaparkování, když se vozidlo začne rozjíždět nebo při zamčení dveří.

Uvnitř jsou na palubní desce dva displeje. Obrazovka nahrazující tradiční přístrojový štít má plochu 321 cm², multimediální displej orientovaný na výšku pak  453 cm².  V základní výbavě má multimediální obrazovka 9 palců a formát na šířku.