Se svými 16 miliony prodaných kusů je Clio jedním z nejpopulárnějších městských aut nejen ve Francii, ale v celé Evropě. Svědčí o tom i dvojí vítězství v anketě Evropské auto roku, z níž zazářila první a třetí generace v letech 1991, respektive 2006. Aktuální pátá generace je na trhu od roku 2019 a letos se dočkala zasloužené modernizace. Po prvním svezení v okolí belgického Bruselu můžu s potěšením konstatovat, že Clio sice výrazně změnilo vizáž, ale všechny vlastnosti, které si na něm řidiči v průběhu let zamilovali, zůstaly zachovány. V segmentu městských supermini stále těžko hledá konkurenta.

V designu udává směr

Když facelift, tak pořádný, řekli si v Renaultu a obdařili Clio úplně novou, odvážnou přídí. Na první pohled zaujme kostičkovanou mřížkou chladiče a grafikou denního svícení, složeného z vodorovných segmentů poskládaných do tvaru polovičního kosočtverce. Podle zástupců značky je Clio prvním představitelem nového designového jazyka a naznačuje směr i pro další modely. Auta ve dvou nejvyšších výbavových stupních navíc dostala efektní aerodynamickou lištu pod chladičem, která jim dává dravější výraz.

Prototypy Renaultu 5 během finálního ladění
Renault 5 bude pro značku zásadní. Francouzi dávají nahlédnout i do výroby

Díky zdůrazněným horizontálním liniím působí Clio opticky širším a sportovnějším dojmem. Za zmínku stojí také zadní svítilny, které mají nově čiré kryty umožňující pohled dovnitř. Ze všech stran jde o příkladnou modernizaci, která zaručeně přitáhne pozornost nových zákazníků. Postarají se o to také atraktivní barvy, kterých bude celkem sedm: bílá Glacier, černá Étoilé, šedá Schiste, modrá Iron, červená Flame, oranžová Valencia a šedá Rafale.

Prohlédněte si nové Clio ze všech stran v minutovém videu:

Zdroj: Youtube

V materiálech sází na udržitelnost

Podoba interiéru na první pohled zásadních změn nedoznala, výrazně však narostl podíl recyklovaných a udržitelných materiálů. V žádné verzi nového Clia již například nenajdete pravou kůži, která byla nahrazena syntetickou variantou vyrobenou z přírodních a polyesterových vláken.

Ve verzi Techno jsou sedadla, výplně dveří a palubní deska potaženy ekologickou textilií obsahující až 60 % vláken TENCEL Modal, látkou na bázi celulózy, vyrobenou z obnovitelného zdroje. Jedná se o přírodní dřevo získávané z udržitelně obhospodařovaných lesů, nevyžadujících žádná chemická hnojiva ani umělé zavlažování. Kromě ekologického původu se materiál může chlubit i příjemnou měkkostí, díky níž je hojně využíván také v oděvním průmyslu.

Mercedes-Benz třídy A je dobrý do města i na výlety
Promyšlený i reprezentativní: Test Mercedesu třídy A po modernizaci

Důraz na ekologii naštěstí v případě Clia není zastíracím manévrem pro šetření na materiálech. Celkový dojem z interiéru je vynikající a na skvělé ergonomii se nic nezměnilo.

Konektivita je příkladná

Novinkou je kompletně digitální přístrojová deska, která má v závislosti na výbavě úhlopříčku 7 nebo 10 palců. Větší displej dokáže zobrazovat kromě běžných ukazatelů a informací i mapu s navigačními pokyny, grafika navíc snese srovnání i s mnohem dražšími konkurenty. Mimochodem, integrovaná navigace si zaslouží pochvalu za přehlednost i uživatelskou přívětivost.

Dvě varianty má i displej infotainmentu se systémem Renault Easy Link, obě však nabízejí bezdrátové zrcadlení telefonu prostřednictvím funkcí Android Auto a Apple CarPlay. K dispozici je rovněž bezdrátové nabíjení.

Nová top výbava

Vrchol nabídky, který dříve nesl název R.S. Line, nyní představuje výbavový stupeň Esprit Alpine, který už známe například z modelu Austral. Styling inspirovaný sportovní značkou Alpine ukazuje dokonalé zvládnutí kombinace nepřehlédnutelných a zároveň vkusných úprav. Zvenčí výbavu poznáte podle specifického provedení mřížky chladiče sahající od tmavého středu až k výraznému chromování po stranách, dále podle černých sedmnáctipalcových litých kol s modrým či šedým středem, nechybějí ani decentní plaketky.

Peugeot 208
Peugeot 208 má po faceliftu nový vzhled i motory. Klasický benzín zůstává

Interiéru dominují sportovní sedačky (nabízejí pohodlné posezení, ale i výborné boční vedení) opatřené raženým „áčkem“ a kontrastním prošitím, z dalších detailů jmenujme třeba francouzskou vlaječku na palubní desce nebo hliníkové prahy s nápisem Alpine. 

Asistenty z vyšších kruhů

Na malé městské auto nabízelo Clio mimořádnou výbavu již v předchozí verzi a nyní přidává další. Celkem 20 pokročilých asistenčních systémů se stará o bezpečnost posádky, pohodlné řízení i snadné parkování. Novinkou je adaptivní tempomat, který udržuje vozidlo v jízdním pruhu a díky funkci stop a go značně zpříjemní každodenní cestu do práce v dopravní zácpě. Systém aktivního nouzového brzdění hlídá situaci před autem a kromě běžných překážek detekuje i chodce a cyklisty křížící jízdní dráhu.

Při manévrech na omezeném prostoru pomůže 360° kamera a parkovací asistent, který dokáže najít vhodné místo a sám do něj zaparkovat, aniž byste museli sáhnout na volant. Clio tak přináší do segmentu malých městských aut výbavu, kterou jsme byli zvyklí vídat v mnohem větších a dražších modelech.

Z motorizací si vybere každý

Dobrou zprávou je, že modernizované Clio koupíte jak s povedeným hybridem, tak s tradičním benzinem a dokonce i pohonem LPG. Na vrcholu nabídky se nachází motorizace E-Tech Full Hybrid 145 kombinující benzínový čtyřválec o objemu 1,6 litru se dvěma elektromotory (motor 36 kW a 18 KW vysokonapěťový startérgenerátor HSG) a poskytující výkon 145 koní. Se svou 1,2 kWh baterií by měl zvládnout až 80 % městské jízdy pouze na elektřinu a snížit spotřebu až o 40 % ve srovnání s běžným benzinovým pohonem. To vše díky výkonné rekuperaci a efektivnímu hospodaření s energií.

Fiat 600e
Nový Fiat 600 se představuje jako elektrické SUV. Bude však i hybrid

Kromě hybridu zůstává v nabídce „klasika“ v podobě benzinového tříválce Tce 90 s výkonem 90 koní, bezkonkurenční ekonomiku provozu pak nabízí dvoupalivová motorizace Tce 100 LPG, který Cliu zajistí dojezd až 1000 kilometrů.

První jízdní dojmy

I když na pohled se Clio výrazně proměnilo, jeho jízdní projev zůstává stejný. A to je skvělá zpráva! Hbité, agilní, skvěle ovladatelné a čitelné… přesně takové si ho oblíbily miliony řidičů po celém světě. Perfektně naladěný podvozek stále mistrně balancuje na hranici komfortu a sebejistoty, Clio funguje stejně dobře v ulicích velkoměsta i na dálnici.

K prvnímu svezení jsme dostali auta s hybridním pohonem, který k jejich celkovému charakteru pasuje jako příslovečná poklice na hrnec. V městských rychlostech se Clio pohybuje naprosto neslyšně a na křižovatkách se rozjíždí s bryskní akcelerací. Testovací okruh složený podobným dílem z města, okresek a dálnice jsem zakončila se spotřebou 4,2 litru benzinu, což považuji za excelentní výsledek.

Na české ceny si musíme počkat do srpna, na auta samotná pak do září letošního roku. Už teď je ale jisté, že nové Clio svým konkurentům způsobí velké starosti.