U Fordu už má kategorie „kurýrů“ dlouhou historii. Jedná se o kompaktní vozy, kdy Transit Courier je zamýšlen jako kurýrní vůz do velkých měst, Tourneo Courier potom jako víceúčelový vůz pro pětičlennou posádku a náklad.

Nová generace, která právě vstoupila i do českého prodeje, nese navíc celkem zajímavý vzhled, který, zvolíte-li výbavový stupeň Active, přebírá spoustu prvků z vozů kategorie SUV. Pořád jde ale v první řadě o prostor, a toho je zde skutečně požehnaně.

Ford chystá velkou dávku novinek
Nová auta pro druhé pololetí: Nejžádanější sporťák světa i další SUV

Ve své plechové skříni nabízí Transit Courier o 25 % více místa než dosud, a vůbec poprvé se sem vejdou dvě europalety. Vůz je k mání buď s benzínovým přeplňovaným tříválcem 1.0 EcoBoost, dodávaným s výkony 100 nebo 125 koní (k verzi 125 koní lze doobjednat sedmistupňovou automatickou převodovku), případně s naftovým čtyřválcem 1.5 EcoBlue – ten má výkon 100 koní a šestistupňový manuál. Cena výbavy Trend začíná na částce 569 668 korun včetně DPH, v prvních třech měsících Ford ale láká na zvýhodnění, kdy vůz vyjde jen na 518 485 korun včetně DPH.

Kompletní ceník nového Transitu Courier si můžete prohlédnout na oficiálním webu českého zastoupení Ford.

Běžného zákazníka, který nepotřebuje vozit zboží, bude ale víc zajímat Tourneo Courier. To je z pohledu legislativy klasickým osobním vozem v kategorii M1, a nabízí kromě pěti míst k sezení poměrně obří nákladový prostor, který za druhou řadou sedadel pojme 1 188 litrů (počítáno po střechu). Při sklopení druhé řady sedadel je kapacita dokonce 2 162 litrů.

Na vůz – byť v chystané elektrické variantě, se můžete podívat i na oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

V nabídce Tournea je motor pouze jeden, a sice přeplňovaný benzínový tříválec 1.0 EcoBoost o výkonu 125 koní, dodávaný buď se šestistupňovým manuálem, případně se sedmistupňovým automatem. České ceny startují na částce 636 702 korun s daní, která je za základní výbavu Trend a manuální převodovku. Opět se zde objevuje také časově omezené zvýhodnění, díky kterému lze vůz pořídit za 580 679 korun včetně DPH.

Zájemci o vyšší výbavu si mohou připlatit 30 tisíc korun za verzi Titanium, případně 60 tisíc korun za Active. Verze Active, jak už padlo výše, přidává vedle výbavových prvků také „dobrodružnější“ design, inspirovaný vozy SUV.

Také ceník Tournea Courier naleznete na webu českého Fordu.

Ford už spustil objednávky na oba vozy, první kusy se pak ke svým zákazníkům dostanou začátkem roku 2024. V příštím roce se také objeví i elektrické varianty E-Transit Courier a E-Tourneo Courier, které doplní stávající motorizace.