Nakonec tedy civilní Hummer H1 i armádní Humvee žijí nadále. I když v docela změněné podobě a rovněž pod jinými jmény. Návrat legendárního H1 jsme viděli minulý rok, kdy za spuštěním malosériové výroby stál bývalý viceprezident koncernu General Motors Bob Lutz (viz níže).

Na popud AM General se však do výroby nyní vrací i modernizovaná verze armádního Humvee, která bude určena jak pro zájemce z vojenského sektoru, tak pro bezpečnostní služby nebo další soukromé organizace.

Humvee C-Series.
Legendární Humvee si zase můžete koupit. A stále jde o nekompromisní stroj

Novinka pojmenovaná NXT 360 přitom stojí na osvědčeném základu postarší série M1100 vozidel Humvee. Rozsáhlými úpravami má ale podvozek zajistit ještě lepší průchodnost terénem a zesílení konstrukce zase vyšší balistickou ochranu posádky a také nosnost nákladu.

Přesněji má NXT 360 vyšší světlou výšku a tedy rovněž delší zdvih tlumičů a pružin, stejně jako větší pneumatiky pro lepší trakci. Došlo i na účinnější brzdový systém včetně zakomponování elektroniky ABS a ESP.

Co se týče zmíněné ochrany, samozřejmě nechybí run flat pneumatiky, s nimiž lze ujet i desítky kilometrů v případě jejich prostřelení, okna jsou neprůstřelná taktéž a kromě vnějších panelů karoserie jsou proti explozím chráněny pancířem jak sedačky, tak podlaha vozu.

Zetor Gerlach 4x4.
Zetor ukázal novou mašinu, není to ale traktor. Novinku nezastaví ani mina

Jak je zřejmé, v informacích o technice je AM General zatím docela střídmé. Na veřejnost se také dostala jen jediná fotka nového vozidla. Pod kapotou je každopádně postarší, ale upravený přeplňovaný naftový osmiválec o objemu 6,5 litru a výkonu okolo 250 koní (184 kW) a točivém momentu asi 600 Nm.

Vyladěním motoru a zlepšením izolace interiéru má pak být cestování v novém Humvee o něco komfortnější. Převodovka je šestistupňová manuální a samozřejmě nechybí pohon všech kol s uzamykatelnými diferenciály.  

Cenu AM General prozatím neuvedlo. Největší zájem o novodobý Humvee prý pochází ze Středního východu a Latinské Ameriky.