Skupina mužů, kteří mají v továrně Hyundai v Nošovicích na starosti montáž trakční baterie, má v současné době v pracovní době docela velké procento prostojů. Na devět z deseti automobilů, které se teď každý den v automobilce vyrobí, nemusí vůbec sáhnout a jen ho nechají projet skrze své pracoviště. Všechny Tucsony, stejně jako kompletní portfolio verzí modelu i30, mají totiž pod kapotou spalovací motor a tento obří díl s hmotností 455 kilogramů nepotřebují.

Na to, jak baterie vypadá, a jak se vlastně celý vůz vyrábí, se můžete podívat do naší fotogalerie.

Pouze třetí typ, který se zde před pár dny začal vyrábět, je elektromobil. Jedná se o malé SUV Kona Electric. Je to první moderní elektromobil, který vzniká na území České republiky. Škoda v Mladé Boleslavi totiž začne s montáží Enyaqu nejspíše až v říjnu či v listopadu. "Zatím tady budeme dělat jen výkonnější verzi s velkou baterií s kapacitou 64 kWh. O tu menší, která má 39 kWh, totiž Evropané nemají v současné době zájem," vysvětlil Martin Klíčník, který v automobilce zastává funkci vedoucího subdivize kvality.

Stánek značky na Motosalonu v Brně
Znovuzrození značky Böhmerland bude pokračovat. První série je téměř vyprodána

Aby se elektromobil mohl v Nošovicích vyrábět, bylo nutno prodloužit klasickou montážní linku (je stejná pro všechny modely, ať mají jakoukoli karosérii a pohon), o 15 metrů. Příprava, která zahrnovala i vytvoření nových lisovacích forem pro díly ocelové díly karosérie, stála Hyundai celkem 1,8 miliardy.

Kona Electric z Nošovic má motor s výkonem přes 200 koníZdroj: Radek Pecák

Kromě prací, které probíhaly v továrně, se ovšem inženýři snažili vylepšit i samotný vůz. Konkrétně jeho jízdní vlastnosti a dojezd. "Společně s kolegy z evropského vývojového centra, které se nachází v německém Rüsselsheimu, jsme připravili tlumiče s jinou charakteristikou, úpravy na zadní nápravě a vyzkoušeli také nový typ pneumatik. Tím je nyní Michelin Primacy 4, který má výrazně nižší valivý odpor než původně využívané pneumatiky. Dojezd tak stoupl z 449 na 484 kilometrů a současně se zlepšil jízdní komfort. Například z hlediska nižší hlučnosti," vysvětlil Klíčník. Úpravy poté převzala i korejská továrna, kde pokračuje výroba pro jiné než evropské trhy.

Místo roku čekání jen dva měsíce

Každý všední den (o víkendech se tu auta nedělají) bude nyní v Nošovicích vznikat 150 kusů elektromobilů, což je desetina z celkové denní produkce. Letos by mělo v HMMC Nošovice vzniknout 30 000 exemplářů vozu Hyundai Kona Electric."Díky tomu se zásadně zkrátí dodací lhůta pro evropské zákazníky. Ti dosud na vozy vyráběné v Koreji museli čekat téměř celý rok," vysvětlil generální ředitel tuzemského zastoupení Martin Saitz. 

Indická Jawa 300 na stánku Jawy na výstavě Motosalon v Brně
Indické Jawy se začnou dovážet ve druhém pololetí. U jednoho typu nezůstane

Je přesvědčen, že díky tomu se i u nás zvýší zájem o tento vůz, který má ve své kategorii skutečně špičkové parametry. Například výkon motoru dosahuje 150 kW - 204 koní, zrychlení z nuly na stokilometrovou rychlost nastává během 7,6 sekundy a maximální rychlost činí 167 kilometrů v hodině. Nabíjení na rychlodobíjecí stanici (do 80 procent) trvá necelou hodinu, z wallboxu pomocí ve voze vestavěné nabíječky s výkonem 11 kW lze baterii kompletně naplnit za sedm a půl hodiny. 

"Připravujeme edici odkazující na tuzemský původ vozu a přemýšlíme také o speciální nabíjecí kartě," prozradil ředitel Saitz. Současně se také zásadním způsobem rozšíří počet značkových servisů, ve kterých bude možné elektromobily opravovat.

Hyundai Nošovice letos zažívá náročný rok. Brzy se totiž uskuteční náběh výroby modernizovaného provedení vozu i30 a na sklonku roku přijde generační obměna nejdůležitějšího modelu, kterým je SUV Tucson.