Postup příprav sériové výroby vozu poodhalila tuzemská Škoda Auto, která nedávno spustila výrobu nového SUV Karoq.

Začátek přípravných prací lze datovat až čtyři roky před samotný start výroby. Už čtyři roky dopředu se řeší, kde a jak se může nový model vyrábět, nakolik bude potřeba změnit stávající výrobní vybavení či zda dokonce nebude nutné postavit celý nový závod.

Sotva padne definitivní rozhodnutí o spuštění výroby, stále zbývá do startu přibližně 33 měsíců.

Výroba modelu Karoq v Kvasinách. Ilustrační foto.
Škoda začala vyrábět nový Karoq. První zákazníci se vozů dočkají v říjnu

Právě tehdy se začne objednávat lisovací nářadí, svařovací technologie, ale proběhnou i výběrová řízení na díly od dodavatelů. „Vznik nového modelu sledujeme již od prvních konstrukčních dat. Pro každý model samozřejmě existuje celý soubor dokumentů, od kusovníků - detailních seznamů všech dílů, přes montážní návodky až po kontrolní postupy. Zásadní informací z Technického vývoje jsou pro nás zejména rozměry vozu a jeho design, požadované množství a řídíme se samozřejmě určenými milníky projektu,“ říká Irena Šubrtová z Řízení projektů Kvasiny.

Karoq je vyroben z 28 000 dílů

Následuje výroba předsériových kusů, které mají zajistit připravenost výrobního závodu i externích dodavatelů. Z celkově 28 000 dílů nového Karoqu je 4800 dílů nakoupeno od více než 600 externích dodavatelů ze 40 zemí světa. Údělem sekce Řízení projektu nákupů je potom zařídit, aby všechny díly vyráběné automobilkou i dodavateli byly k dispozici v dostatečném počtu. Třeba o model Karoq mají zákazníci enormní zájem a dodávka dílů nesmí selhat.

Předsériové vozy jsou však nutné i k jízdním zkouškám, zkouškám kvality, nárazovým testům, ale také k focení a výstavám. Konkrétně modelu Karoq vzniklo 264 předsériových vozidel.

Infografika - Škoda Karoq v číslech.Zdroj: Škoda

Rok a půl před samotným spuštěním výroby se začne celému projektu věnovat Náběhový management.

„V tuto dobu rozjíždíme pravidelná setkání, kde sledujeme aktuální stav projektu. Vstupujeme do něj ovšem už dříve. Připravujeme finanční vyhodnocení náběhových nákladů za oblast výroby a také mapujeme potřebné počty předsériových vozů. Pracovníci na výrobních linkách se na nový model školí od chvíle, kdy na místo sériové výroby vstoupí první ověřovací vůz, tedy od chvíle, kdy dostáváme první díly od dodavatelů. To je zhruba 8 měsíců před zahájením sériové výroby,“ upřesňuje Jiří Závorka z Náběhového managementu.

Škoda Karoq.
Prozkoumali jsme novou Škodu Karoq. Jaká je naživo? A budou i další verze?

Půl roku před ostrým startem proběhne na lince výroba takzvané ověřovací série. Ta vyzkouší funkčnost jednotlivých provozních prostředků a montážních zařízení k bezproblémové sériové výrobě. Podobný postup se opakuje ještě jednou v rámci nulté série, která přichází na řadu 3 měsíce před spuštěním výroby.

Je-li vše v pořádku, nic nebrání odstartování výroby vozů, určených pro zákazníky.

Milníky sériové výrobyZdroj: Škoda Auto

Milníky sériové výrobyZdroj: Škoda Auto