Vlajkovou lodí německé značky Audi je už velmi dlouho model A8. Soukromé osoby si ho moc nekupují, ale ve svých vozových parcích ho mívá řada ministerstev i dalších vrcholných institucí.

Testovaný luxusní sedan si můžete prohlédnout v naší komentované fotogalerii.

I proto se automobilka, v jejímž logu jsou čtyři propojené kruhy, drží konzervativního designu. Na rozdíl třeba od hlavního konkurenta, kterým Mercedes-Benz třídy S.

Ani nedávná modernizace nepřinesla z hlediska vzhledu žádnou revoluci. Nový je vlastně jen tvar a grafika předních světlometů.

K testu jsem získal vrcholné provedení A8 60 TFSI Quattro poháněné čtyřlitrovým přeplňovaným osmiválcem s výkonem 460 koní. Točivý moment je posílán na všechna čtyři kola prostřednictvím automatické převodovky.

Navíc šlo o prodlouženou verzi, což znamená, že od přídě po záď vůz měří na evropské poměry velmi úctyhodných 532 centimetrů.

Během testu jsem samozřejmě většinu času strávil za volantem, ale pochopitelně jsem neodolal a vyzkoušel si luxusní prostředí vzadu. Tedy konkrétně na pravé sedačce za spolujezdcem, neboť právě tady je místo pro skutečné VIP.

Auto je skvělé na delší rodinné výlety
Obrat ke správnému směru. Citroën C5X umí retardéry „vyžehlit“ do roviny

Nastupuje se sem opravdu dobře. Jednak se obří dveře otevírají doširoka a jednak se auto po uchopení za kliku díky vzduchovém odpružení zdvihne o čtyři centimetry. Samostatná sedačka pro jednoho ze dvou cestujících má polohovatelné opěradlo, lze si dopřát masáž, ventilaci zad, samozřejmě vyhřívání. Také je možné si vyklopit z předního opěradla podložku pro nohy. Speciální „velín“ pro tento prostor je na konzole mezi sedačkami. Za ním pak je ještě chladící box, který zasahuje do zavazadlového prostoru. Třeba i televizní vysílání lze sledovat na dvojici displejů před oběma zadními sedačkami. Zejména manažerky či političky ocení i ze stropu výklopné osvětlené velké kosmetické zrcátko. Od okolního světa se pak přepravované osobnosti můžou izolovat díky dvojitým akustickým sklům a elektricky ovládaným roletkám.

Projev motoru je čirá radost

Tento typ interiéru, je pro zajímavost, za příplatek. Zákazník za něj zaplatí skoro tolik jako za nové malé městské miniauto.

Řidič ani spolujezdec vpředu také nemusí mít pocit, že by se na ně z hlediska výbavy nějak zapomnělo. I oni mají masážní a ventilované sedačky a dostatek prostoru kolem sebe. Ovládání funkcí se děje pomocí dvou na sebou umístěných dotykových displejů.

Pocit komfortu pomáhají umocňovat také jízdní vlastnosti tohoto vozu. Osmiválec má sametový chod a velmi příjemný zvukový projev. Do zatáček se auto nemusí nikterak obtížně „skládat“, protože k dispozici je systém pro natáčení kol zadní nápravy a nerovnosti „žehlí“ prediktivní aktivní podvozek.

Ten dostává informaci od kamery vpředu, že se blíží třeba zpomalovací retardér a stihne předem vůz nadzdvihnout. Po jeho takřka nerozpoznatelném překonání zase podvozek klesne na obvyklou úroveň.

Forester je auto vhodné prakticky do každého počasí i nejrůznějšího prostředí
Parádní svezení doslova všude lehce kazí slabší motor: Test Subaru Forester

Auto je předurčené pro překonávání dlouhých vzdáleností poměrně vysokými rychlostmi. Ty jsem samozřejmě mohl vyzkoušet jen na úseku německé dálnice. Rozjet se třeba na dvoustovku je opravdu dílem okamžiku a navíc skutečnou rychlost vůz velmi dobře maskuje. Je totiž dobře vyřešené také odhlučnění odvalujících se kol i svistu vzduchu proudícího kolem karosérie. V takovém prostředí se spotřeba dostávala na úroveň 14-15 litrů spotřeby na sto kilometrů. Při klidném tempu na české silnici se dá apetit potentního motoru snížit těsně pod hranici deseti litrů.

S novým Audi A8 se skvěle jezdí také v noci. To díky zabudovaným (příplatkovým) digitálním Matrix LED světlům, které v sobě mají 1,3 miliónu maličkatých zrcadélek. Díky nim světelné paprsky míří přesně přesně tam, kam auto brzy pojede. Navíc samozřejmě umí odclonit oslňující světlo od protijedoucích aut i těch, které jedou blízko ve stejném směru.


Plusy:

výkonný motor

komfortní podvozek

výbava na zadních sedačkách


Mínusy:

ovládání funkcí vpředu jen na displejích

vysoká cena příplatkových prvků

Karosérie: pětimístný čtyřdveřový sedan

Technická data:

Motory/Spotřeba: Zážehový přeplňovaný osmiválec 4,0/460 koní – 12,7 litru,

Převodovka: osmitupňová automatická

Vnější rozměry: 5320 x 1945 x1488 mm

rozvor: 3128 mm

Zavazadlový prostor: 505l

max. rychlost 250 km/hod

Zrychlení: 4,5 s

Ceny: od 3 090 900 Kč