Jak Hyundai, tak rovněž Kia uvedou své zásadní novinky pro nadcházející rok hned na jeho počátku. Vyplývá to ze sdělení mluvčí tuzemských zastoupení Davia Pavlíčka (Hyundai) a Kateřiny Vaňkové (Kia) pro Automix.cz a Deník.

Na již odtajněné vozy se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

V případě značky Hyundai se bude jednat o zcela nový model Staria. Ten bude plnit hned několik rolí. Zejména v případě verzí s plechovou skříní a s uspořádáním kombi bude nahrazovat končící střední dodávku H1. Současně má vyhovět potřebám velkých rodin, které poptávají automobily s karosérií typu MPV a dokonce se má stát konkurencí pro luxusní velké cestovní vozy typu Volkswagen Multivan či Mercedes-Benz třída V.

Škoda Enyaq iV a Hyundai Ioniq 5 při testu
Elektrická Škoda a Hyundai na stejné trase: Spotřeba shodná, v čem se vozy liší?

Staria je dlouhá 5253 milimetrů, na šířku měří 1997 milimetrů a rozvor dosahuje 3273 milimetrů. Výška činí rovné dva metry. V případě volby užitkové verze budou mít živnostníci, řemeslníci a přepravní firmy k dispozici nákladový prostor s objemem téměř pět metrů krychlových.

Další velkou novinkou se stane luxusní elektrický sedan s označením Ioniq 6. "Plánujeme ho uvést na český trh v posledním čtvrtletí roku 2022," uvedl Pavlíček.

Kia uvede také sportovní elektromobil

Kia má novinek přece jen více. "Hned v lednu uvádíme novou generaci rodinného SUV Sportage. Více o tomto voze se můžete dočíst v našem prvním testu.

Auto jsme prověřili na silnicích na Benešovsku. Také v okolí hradu Český Šternberk
S úspěšným SUV ze Slovenska poprvé v české krajině: Kia Sportage pluje klidně

Pak by, podle Kateřiny Vaňkové mělo v polovině roku dorazit nové Niro. Vždy bude "elektrifikovaté. To znamená, že se bude nabízet jednak jako takzvaný full hybrid, dále s pohonem plug-in hybrid a rovněž jako čistě bateriový elektromobil.

Na konci léta začne z výrobních linek továrny ve slovenské Žilině sjíždět modernizovaný vůz XCeed. Tím automobilka dokončí osvěžení řady Ceed. Již letos totiž facelifty podstoupily Ceedy s karosériemi hatchback, kombi i sportovnější verze ProCeed GT. Vzhled nového provedení zatím nebyl odtajněn. Dá se to však očekávat hned v prvních týdnech roku 2022.

Kia Niro 2022
Nová Kia Niro bude mít vzadu světla jako Volvo. Techniku pak podědí i Hyundai

A na podzim dorazí nejsilnější verze nového elektromobilu EV 6. Varianta GT dostane dva elektromotory s celkovým výkonem 485 koňských sil. Díky nim je schopna sprintovat z klidu na stovku během 3,5 sekundy a uhánět až 260 kilometrů v hodině.