Ceed, Sportage nebo Niro – to jsou oblíbené modely aut od značky Kia, které se těší oblibě i u řidičů v Česku. Jaké jsou dosavadní výsledky této automobilky na tuzemském trhu a jaké jsou její další plány? To zhodnotil v rozhovoru pro Deník Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech.

Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech.Arnošt Barna, generální ředitel Kia Czech.Zdroj: se svolením Kia

Jak hodnotíte výsledky vaší společnosti v ČR v prvním pololetí 2023?

V prvním pololetí letošního roku evidujeme zatím nejvyšší počet prodaných vozů od začátku působení na českém trhu. V úplných číslech se jedná o meziroční nárůst 6,2 %. Daří se nám navyšovat prodeje elektrifikovaných modelů, které v letošním roce tvoří téměř 8% podíl na našich celkových prodejích. Jsme úspěšní v naplňování našeho plánu revitalizace autorizované dealerské sítě. Vedle adaptace stávajících showroomů na novou designovou filozofii jsme se zaměřili na posílení regionů, ve kterých jsme doposud neměli prodejní místa či jsme tamní oblast potřebovali posílit, a otevřeli jsme nová dealerství ve Znojmě, Brně a Mladé Boleslavi.

Co dalšího už jste letos stihli realizovat?

Kromě úspěchů v rozvoji sítě a prodeji se nám daří i na poli marketingu. Během prvního pololetí jsme se spojili s největšími tuzemskými hráči na poli e-sportu, abychom podpořili aktivity naší evropské centrály. S webovým portálem Tryhard.cz a herním týmem eSuba cílíme na pro nás nové publikum příležitostných hráčů a diváků. Síly jsme spojili také s areálem vodních sportů Wake Port, abychom byli blíž mladší generaci aktivních, ekologicky smýšlejících lidí.

Nová podoba automobilu Kia Picanto ve verzi GT Lind
Kia omladila svůj nejmenší vůz Picanto. Vypadá jako malý dravec

Pokud vím, nezapomínáte ani na bezpečnost na silnicích a prevenci zdraví…

Ano, pokračujeme také v dlouhodobé podpoře kurzů bezpečných jízd na polygonu Autodromu Most a nově jsme zahájili spolupráci s neziskovou organizací Loono, se kterou se snažíme vštěpit široké veřejnosti důležitost prevence a péče o zdraví nejenom kardiovaskulárního systému.

Který váš model auta je u nás nejúspěšnější?

Nejúspěšnějším modelem značky na českém trhu je modelová rodina Ceed, která zákazníkům nabízí čtyři karosářské varianty: kompaktní hatchback, prostorné kombi, sportovní shooting brake ProCeed a designový crossover XCeed. Modelová rodina Ceed je zodpovědná za více než 52 procent našich letošních prodejů. Druhou pozici zastává SUV Sportage, která tvoří 20 procent našich prodejů v letošním roce. Pětici uzavírají modely Rio, Stonic a elektrifikovaná rodina Niro.

Světové ženské auto roku 2023 má překvapivého vítěze. Je jím Kia Niro

Jak si konkrétně si u nás vede zmíněná Kia Niro, světové ženské auto roku?

Crossover Niro, který v loňském roce dorazil ve své druhé generaci, je jediným modelem na českém trhu s nabídkou tří elektrifikovaných pohonů – HEV, PHEV, BEV. Letos se nám povedlo zaregistrovat již 162 kusů, což je za jedno pololetí nejvíce od zahájení prodeje tohoto modelu před sedmi lety. Oproti loňskému roku jde o meziroční nárůst o 74,2 procenta.

A co sportovní auto roku EV6 GT?

Sportovní varianta GT modelu EV6 vstoupila do prodeje na podzim loňského roku. Od říjnového otevření objednávkového systému evidujeme 66 závazných objednávek tohoto nejvýkonnějšího sériového modelu značky Kia.