Příchod nové generace Sorenta - největšího SUV v evropské nabídce značky a modernizované provedení vlajkové lodi Stinger. To jsou dvě zásadní události, kterými žije v současnosti automobilka KIA.

Také v případě výkonného sedanu Stinger už jsou známé české ceny. Tento vůz, který bude vždy disponovat šestiválcovým zážehovým motorem s výkonem 366 koní, lze u tuzemských dealerů získat za cenu od 1 449 980 Kč. Ve výbavě je novinkou například kamerový asistent sledování mrtvého úhlu, který zobrazuje situaci vedle vozu při zapnutí blinkru (více o něm píšeme v článku o prvním svezení s novým modelem Hyundai Tucson).

Příští rok začne KIA uvedením plug-in hybridní verze Sorenta. Ovšem nejdůležitější událostí se stane obměna řady Ceed. Ta se nabízí v současnosti v karosářských verzích hatchback, kombi, sportovní kombi - Proceed a crossover XCeed.

Čtvrtá generace vozu KIA Sorento
Nová KIA Sorento má sedm USB zdířek. Chce tak zajistit klid a mír na palubě

KIA zatím nezveřejnila, kdy podobu a nová technická data všech variant Ceedu odtajní. Nicméně, lze předpokládat, že se tak stane někdy kolem března, tedy v termínu, kdy se dříve konal tradiční jarní evropský autosalon v Ženevě.

Další elektromobil…

Posílit roli v oblasti elektromobility by měl značce KIA pomoci nový typ elektromobilu. Stejně jako chystaný automobil Huyndai Ioniq5 bude i on zkonstruován na základě nové  platformy. Mezi její přednosti patří zejména možnost velmi rychlého dobíjení vysokonapěťového akumulátoru.

KIA Telluride byla vyhlášena nejlepším autem na světě
KIA Telluride je světovým autem roku. Co je to vlastně za vůz?

V rozvoji na evropském trhu mají značce pomoci také rozsáhlé investice do výrobního závodu ve slovenské Žilině. KIA oznámla, že finanční prostředky 709 milionů eur (cca 1,8 miliardy Kč) využije na přípravy a výrobu nových spalovacích a hybridních pohonů.

Bude mezi nimi i nový agregát 1,5 T-GDI, který nahradí dosud používanou "čtrnáctistovku". Bude disponovat výkonem 160 koní (motor 1,4 poskytoval jen 140), zvýší se dostupný točivý moment a přibližně o sedm procent klesne spotřeba.

Motor se bude ze Žiliny exportovat také do Nošovic - do výrobního závodu značky Hyundai, kde ho zabudují pod kapotu vozu i30.