Nabídka dostupných elektrických vozidel je u nás stále velmi malá. Z klasických vozů je nejlevnější Dacia Spring s cenovkou od 538 400 korun.

Vozidlo elBlesk Pony, což je nový typ elektromobilu, který právě začala nabízet klatovská společnost elBlesk, stojí 369 970 Kč. „Ano, Pony je stále malé vozidlo, které ale už disponuje použitelným dojezdem, solidními jízdními vlastnostmi i řadou překvapujících funkcí,“ vysvětlil mi Miroslav Blohmann, který za celým projektem prodeje malých elektrických vozidel v Klatovech stojí.

Tiger je momentálně nejdůležitějším modelem elBlesku
Elektrický Tiger moc krásy nepobral. Jezdit do školy s ním ale můžou i náctiletí

Na to, jak elBlesk Pony vypadá, a jak jsou zvládnuté detaily, se můžete podívat do galerie 

ElBlesk začal v roce 2018 s prodejem malých elektrických vozidel, které mají tři nebo čtyři kola. Jejich technický původ je z Číny, ale v Klatovech na nich dělají řadu úprav tak, aby se zlepšil jízdní komfort i výbava.

Pony, který je schválen do provozu v kategorii čtyřkolek, měří na délku 306 centimetru, široký je 148 a vysoký 158,5 centimetru. V současnosti je určený pro přepravu dvou osob. Za předními sedačkami je ještě poměrně objemný zavazadlový prostor s kapacitou od podlahy po strop zhruba 850 litrů. Podle lidí z elBlesku se dovnitř dá naložit až dvanáct pivních přepravek. Cenovka je nastavena na úroveň 369 970 korun.

Zatím jen pro dvě osoby 

„Přemýšleli jsme ještě o montáži druhé řady sedaček a tedy možnosti přepravovat čtyři lidi, ale zatím narážíme na problém s homologací. Uvidíme, zda se to nakonec podaří,“ vysvětluje Blohmann. Kapacita baterie, kterou dodává známý čínský výrobce CATL, je 13,7 kWh. Podle prospektu elBlesku je dojezd na jedno nabití 170 kilometrů. Dobíjet ji lze nejvýše výkonem 2,2 kW. Pak se z kapacity nula na sto procent nabije zhruba za šest hodin.

Celá rodina elektromobilů Škody tak, jak má vypadat v roce 2026
Počet modelů Škody se významně zvýší. První nové auto bude Elroq

Během zhruba čtyřicet kilometrů dlouhé testovací jízdy v kopcovitém terénu kolem Klatov, na kterou jsem vyjížděl s plně nabitou baterií a většinou se snažil co nejvíce využívat výkonový potenciál vozu, se dojezd z počátečního signalizovaného 168 kilometrů snížil na 122. Z baterie přitom ubylo 27 procent energie. Nevyužíval jsem však topení ani klimatizaci.

Motor, který je umístěn vzadu a pohání zadní kola, má trvalý výkon 13 kW, avšak špičkově poskytuje až 25 kW. Postačí to na dosažení maximální rychlosti 100 kilometrů v hodině. V poměrně prudkém kopci se zvolená osmdesátka udržet nedala, ale na na vrcholu rychlost klesla jen o deset kilometrů v hodině. Mimochodem, tachometr je nastaven poměrně optimisticky. Ve skutečnosti jedete (podle měření pomocí GPS) o deset kilometrů menší rychlostí než kolik ukazuje displej nahrazující přístrojový štít.

Překvapivě pohodlný

Jízda je na tento typ vozidla poměrně komfortní. Malá třináctipalcová kola na špatném povrchu občas zapadla do výtluku, což způsobilo otřes i zvukový doprovod, ale karosérie se neroztřásla a auto si i pak dobře drželo zvolenou stopu. Řízení je poměrně strmé, ale přesné a dá se na něj rychle zvyknout. Brzdy mi však přišly poněkud nevýrazné.

Výbava je poměrně slušná, Překvapí třeba dva displeje propojené do jednoho celku. Tím prostředním se pak ovládá třeba také klimatizace. Díky čtyřem kamerám má řidič při parkování vždy dokonalý přehled o celém okolí vozidla. Okénka se stahují elektricky, také zrcátka mají elektrické ovládání.

Výbavu je ještě možné doplnit o airbag řidiče a třeba i funkci V2L, díky níž lze ze zásuvky instalované do zavazadlového prostoru napájet spotřebiče umístěné mimo dosah klasické elektrické rozvodné sítě. Třetím příplatkovým prvkem jsou vyhřívané sedačky. Každý z těchto nadstandardních prvků výbavy přijde zhruba na dvacet tisíc korun.

Oba vozy jsme prověřili na stejné trase severozápadně od hlavního města
Vodíkový Hyundai a elektrická Škoda na shodné trase. Více bodů získalo Nexo

Při testovací jízdě nás příjemně překvapila solidní kapacita zpracování jednotlivých dílů karosérie i interiéru, sympatický je také design. I v interiéru je možné zvolit tři barvy dekoračních dílů, karosérie je lakována buď bíle, modře, růžově či tyrkysově.

Na nákupy i k lékaři 

Potěší, že do kapes ve dveřích se dá umístit lahev s pitím. Před spolujezdcem sice není klasická uzavíratelná přihrádka, ale praktická síťka pojme třeba peněženku nebo dobíjecí kabely

Pony si podle Miroslava Blohmanna budou kupovat například starší lidé pro dopravu za nákupy nebo k lékaři. Připravují ale také verzi, která bude vhodná pro rozvážkové služby.