Z úrovně ročních prodejů mezi 400 až 500 kusy se chce tuzemské zastoupení japonské prémiové značky Lexus dostat až na 1500 exemplářů v roce 2023. Vyplývá to z vyjádření jejích představitelů během pražské národní premiéry nové generace SUV s označením NX. Právě tento model je druhým nejprodávanějším v portfoliu značky a již během příštího roku by se jich u nás mělo předat zákazníkům kolem čtyř stovek. Ten další již dokonce půl tisícovky.

Auto si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Ještě větší podíl má připadnout nové verzi SUV RX, jejíž premiéra se očekává ještě během tohoto roku.

Nové NX je prvním modelem značky, které bylo zkonstruováno za použití nové platformy, má novou generaci infotainmentu, která se již dokáže plně rovnat konkurenci a stejně tak nabídne podobné prvky komfortní výbavy jako jiné prémiové vozy.

Lexus NX 2021
Lexus má první plug-in hybrid. Design nového SUV NX se ale změnil jen mírně

Vůz jsem si již mohl prohlédnout během pražské statické premiéry (jednalo se totiž o předprodukční kus) a musím potvrdit, že čtrnáctipalcový dotykový multimediální displej opravddu vypadá zajímavě.

Nový Lexus NX má nyní (i podle vlastní zkušenosti) větší prostor na zadních sedadlech, zvětšil se také zavazadlový prostor. Postrádal jsem jen otvor v zadních sedadlech pro prostrčení delších předmětů, případně rozdělení sedaček v praktičtějším poměru 40:20:40 než je standardní 40:60.

Baterie kufr nezmenší

Dieselové motory v nabídce nebudou, stejně jako "neelektrifikované" zážehové. Zákazník bude moci zvolit buď hybridní verzi, případně plug-in hybridní.

Hybridní verze disponuje výkonem 242 koňských sil a zrychluje z nuly na stovku během 7,7 sekundy. Tato verze se bude dodávat jak s pohonem pouze předních, tak také všech čtyř kol. To plug-in hybrid, jehož dva motory mají dohromady výkon dokonce 306 koňských sil, bude vždy "čtyřkolkou". Čistě na elektřinu ujede (díky vysokonapěťové baterii s kapacitou přes 18 kWh) více než šedesát kilometrů. Výsledné emise CO2 na 1 kilometr pak budou kolem 40 gramů, což s rezervou postačuje na přidělení české "elektromobilní" registrační značky.

Budoucí elektromobil, zatím ve formě konceptu
Lexus vloni zaznamenal rekordní rok. Co se mu nejvíce povedlo?

Obě verze mohou táhnout přívěs s hmotností 1500 kilogramů, obě mají shodnou kapacitu objemu kufru (500 litrů) a shodně velkou palivovou nádrž. Lze do ní natankovat 55 litrů benzinu.

Lexus již zveřejnil také ceny všech nabízených verzí. Základní verze hybridu s pohonem pouze předních kol přijde na 1 340 000 Kč. Pohon na všechny čtyři pak vůz zdraží o padesát tisíc.

Plug-in hybridní verze je pak se srovnatelnou výbavou dražší 400 000 Kč. Možná také proto předpokládají lidé z Lexusu, že podíl plug-in hybridů bude z celkového počtu prodaných NX jen přibližně 20 procent.