Wankelův motor naposledy poháněl sportovní Mazdu RX-8. Netradičně pojaté čtyřdveřové kupé s ještě netradičnějším motorem je dnes výsadou nadšenců, kteří jsou ochotní prominout motoru Mazda Renesis jeho vrtochy, výměnou za zajímavý jízdní projev, který nabízí. Éra RX-8 ovšem skončila v červnu 2012 a od té doby to vypadalo, že se dalšího Wankelu v autě už nikdy nedočkáme.

Podívejte se na funkci Wankelova motoru na videu:

Zdroj: Youtube

Mazda jej však přece znovu oživila, byť v úplně jiné roli. Tentokrát se Wankel neobjeví ve sporťáku, ale bude sloužit coby pohon generátoru, dodávajícího energii pro elektrický motor v plug-in hybridní verzi MX-30, určené pro evropské trhy.

MX-30, představená v roce 2020, byla prvním velkosériově vyráběným elektromobilem Mazdy. Její kvality však poněkud stírala nevýhoda spočívající v nízkém dojezdu. Právě to by měla řešit plug-in hybridní verze nazvaná MX-30 e-Skyactiv R-EV. V principu se jedná stále o vůz, jehož kola pohání výhradně elektromotor, ale menší baterie, která zvládne na nabití dojezd cca 85 kilometrů, je zde kombinována s malým Wankelovým motorem, pohánějícím generátor. Ten umí baterii dobíjet za jízdy a prodlužovat tak dojezd, případně generovat další energii při potřebě maximální akcelerace.

Ilustrační snímek
Jak se chovat před houkající sanitkou či hasiči? Tady jsou užitečné poučky

Stejně jako u každého plug-in hybridu je tedy myšlenka taková, že běžný provoz na krátké vzdálenosti bude auto absolvovat čistě na elektřinu externě nabitou do baterie, při delší jízdě potom spustí motor a začne spalovat benzín z padesátilitrové nádrže na výrobu elektřiny.

Wankel byl do této role zvolen zejména kvůli svojí malé velikosti a také absenci vibrací. Mazda už dříve uváděla, že nastartovaný spalovací motor pohánějící generátor by měl být za jízdy prakticky nepostřehnutelný. Wankel v MX-30 R-EV má jedinou spalovací komoru o objemu 830 kubických centimetrů a sám o sobě maximální výkon 74 koní. Celkový maximální výkon elektromotoru pohánějící kola je 170 koní, točivý moment má hodnotu 260 Nm, z nuly na sto auto akceleruje za 9,1 sekundy, ale maximální rychlost je otáčkami elektromotoru omezena na 140 km/h.

Mazda MX-30 v plug-in hybridní verzi R-EV se už objevila i v českém ceníku, kde v základu stojí stejně peněz jako čistě elektrická varianta, tedy 949 000 korun. Wankelův motor navíc je zde vyvážen menší baterií – zatímco čistě elektrická MX-30 má baterii o kapacitě 35,5 kWh, plug-in hybrid má jen 17,8 kWh.