Už v době, kdy jsem koncept tohoto vozu osobně viděl na Frankfurtském autosalonu v roce 2017 jsem si říkal, že je to šílený projekt. Po pěti letech to nepřímo potvrdil také samotný šéf automobilky Mercedes-Benz  Ola Källenius: "Budu se muset podívat na zápis z jednání, ale jsem si jistý, že když jsme řekli ano, byli jsme opilí,“ nechal se nedávno slyšet.

Na výsledek mnohaletého úsilíí techniků se můžete podívat do naší fotogalerie.

Faktem je, že se jedná o historicky nejrychlejší auto, které kdy s klasickou třícípou hvězdou vyrazilo na běžné silnice. Maximální rychlost činí 353 kilometrů v hodině. A to je ještě elektronicky omezená…

Stejně jako v současných monopostech F1 tvoří pohonnou jednotku přeplňovaný zážehový šestiválec se zdvihovým objemem válců 1,6 litru. Sám o sobě vyvine výkon 566 koňských sil při 9000 otáčkách za minutu. Ovšem ke zrychlování vozu napomáhají ještě celkem čtyři elektromotory. Jeden z nich roztáčí turbodmychadlo, další tři (každý s výkonem 120 kW) se starají o pohon kol. Jeden napomáhá spalovacímu agregátu roztáčet zadní kola, další dva jsou určené pro pohon těch předních. Ano, na rozdíl od monopostu Hamiltona, je AMG One "čtyřkolkou".

Ultravzácné Lamborghini Essenza, kterých existuje jen 40
Auta i za desítky milionů: Podívejte se na obří galerii z akce Legendy

Z nuly na 200 stejně rychle jako Octavie RS z nuly na 100

Díky tomu se auto dokáže dostat z nuly na stokilometrovou rychlost během 2,9 sekundy. Na dvoustovku pak zrychlí za rovných sedm sekund a pokoření hranice 300 kilometrů v hodině mu trvá 15,6 sekundy.

Elektromotory lze využívat také k získání elektřiny pomocí rekuperace. Ta se ukládá do baterie a dokonce lze ujet pár kilometrů čistě v elektrickém režimu. Konkrétně to má být 18,1. Také spotřeba je pak v laboratorním cyklu překvapivě nízká. Činí 8,7 litru.

Karosérii tvoří karbonový monokok, jehož součástí je také ocelový bezpečnostní oblouk.

Zatím to sice není oficiálně potvrzené, ale tento vůz by měl být nejdražším na světě
A nejdražším autem světa se stává... Zatím neověřeně Mercedes-Benz 300 SLR Coupe

A co bylo příčinou toho velkého zdržení uvedení auta na trh? Samozřejmě emisní předpisy… Aby jim vyhovělo a mohlo dostat běžné registrační značky, museli totiž konstruktéři k motoru nainstalovat filtry pevných částic a elektricky vyhřívané katalyzátory.

Celkem bude vyrobeno 270 kusů, přičemž každý již má svého majitele. Ti za ně museli zaplatit v přepočtu po 54,4 milionech korun. "Jeden kousek se dostane také do České republiky," potvrdil pro Automix a Deník mluvčí tuzemského zastoupení Mercedesu Martin Šlechta.