Doručování prvních kusů Modelu 3 začalo teprve minulý týden, přičemž se jednalo pouze o 30 zahajovacích exemplářů. Jelikož se ale v poslední době roznesly zprávy o pomalém startu výroby a dlouhých čekacích dobách, objevily se také informace o počtu lidí, kteří čekání jednoduše nevydrželi.

Sám šéf Tesly Elon Musk zveřejnil, že z celkového počtu 518 tisíc nezávazných rezervací Modelu 3 bylo v průběhu letoška a minulého roku zrušeno na 63 tisíc. Celkový počet zájemců, kteří zaplatili vratnou zálohu ve výši tisíc dolarů (přibližně 22 tisíc korun) a netrpělivě čekají na dodání svého vozu, tak padá na 455 tisíc lidí.

Ferrari Sergio.
Vzácné Ferrari Sergio je na prodej. Jeho cena se za dva roky skoro zdvojnásobila

Další čísla naznačují, že pokud byste si objednali Model 3 nyní, můžete na auto čekat od 12 do 18 měsíců. Podobné čekací doby jsou standardem většinou u prémiových značek nebo limitovaných sérií, u dostupného elektromobilu pro masy jde o něco nevídaného. Na druhou stranu to ukazuje, že o Model 3 je opravdový zájem.

Ve Spojených státech má Model 3 stát bez daní a různých pobídek 35 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 790 tisíc korun.

Elon Musk si z této situace nedělá těžkou hlavu. Věří totiž, že počet vyrobených kusů exponenciálně poroste. Do konce roku chce Tesla vyprodukovat 5000 vozů každý týden. V dalším roce má být tento počet až 10 000 týdně. Pokrýt poptávku tak podle něj bude stále snadnější.

Irv Gordon a jeho Volvo s rekordním nájezdem.
Jak najezdit s jedním autem miliony kilometrů? Radí chlapík, který o tom něco ví

Počet zrušených rezervací pak Musk označuje za bezvýznamné číslo. Podle všeho by Tesla mohla počet rezervací opět snadno navýšit, ale právě teď to nemá smysl. Nechce, aby čekalo ještě více lidí. Svým způsobem tak jistý odliv zájemců automobilce snížil starosti.

V příštím roce začně výroba Modelu 3 s pohonem všech kol, v druhé polovině roku 2018 začne Tesla exportovat vozy mimo USA. A jak to vypadá s dalšími modely v blízké budoucnosti, o tom jsme psali již zde.