Zatím je stále možné koupit klasický malý městský hatchback Nissan Micra se spalovacím motorem. Tuzemské zastoupení japonské automobilky ho nabízí za sumu začínající na úrovni 349 900 Kč.

Na podobu současné generace vozu i těch minulých se můžete podívat do naší fotogalerie.

Nástupce se již připravuje, a jak prozrazuje první fotografická upoutávka (na titulní fotografii u tohoto článku), bude mít o dost jiný design.

Ještě podstatnější změna však nastane v útrobách. Do nich se dostane vysokonapěťová baterie a pohonný elektromotor. Nissan informoval, že vůz pro něj zkonstruovali inženýři v Renaultu. Nový Micra tak bude pokrevním sourozencem chystaného Renaultu 5, který, pro změnu, nahradí současný model Zoe. Oba využijí zcela novou platformu pro malé elektromobily.

Nissan Z (2021)
Po 13 letech je tu nový Nissan Z. Dostal dvě turbodmychadla

Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi bude v blízké budoucnosti disponovat škálou celkem pěti elektrických platforem, na nichž do roku 2030 vyjede celkem 35 nových elektromobilů. Pro ně vytvoří kapacitu na produkci baterií s kapacitou 220 GWh.

První z chystaných platforem bude určena pro nejmenší typy vozidel, které se prodávají v Japonsku. Další má již v současnosti Dacia Spring a jedná se o nejlevnější ze všech světových platforem pro elektromobily.

Vývoj baterií jde prý rychle kupředu

Speciální platformu využijí užitkové vozy s elektropohonem - například Renault Kangoo nebo Nissan Townstar. Pak tu je CMF -EV, což je globální platforma pro kompaktní osobní vozy. Již známými příklady využití je nový Renault Mégane E-Tech Electric nebo Nissan Ariya. Počítá se s tím, že na této platformě vyjede v příštích letech minimálně patnáct modelů.

Nissan Qashqai třetí generace byl k vidění v Praze
Nissan QashqaI se představil v Praze. Pohon všech kol nabízí dále

A konečně je tu malá platforma CMF-BEV. Počítá se s jejím zabudováním do čtvrt milionu vozů ročně se značkami Renault, Alpine a Nissan. Prvními zástupci se stanou Renault R5 a nový kompaktní Nissan.

Aliance počítá s tím, že její elektromobily v dohledné době výrazně zlevní, především díky snížení nákladů na baterie. Ty mají do roku 2026 klesnout oproti současnému stavu o 50 procent  a do roku 2028 o 65 procent.

V tomto zmíněném roce 2028 také mají být sériově využívány v aliančních vozech baterie s pevným elektrolytem.