Původně se měla nová generace oblíbeného SUV vyrábět v Britském Sunderlandu, což Nissan oznámil už v roce 2016. Od té doby se ale mnohé změnilo. Podle vyjádření z automobilky na vině není ohlášené vystoupení Velké Británie z Evropské unie, alespoň to přímo nikdo neřekl, ovšem každému musí být úplně jasné, že rozhodnutí zvané Brexit, a s ním spojená nejistota investorů, hraje nemalou roli.

Alfa Romeo jako kamion
Kamion Alfa Romeo by se stal nejkrásnějším tahačem na světě

Nissan do vývoje další generace úspěšného modelu investoval velké peníze, zejména do pohonu a asistenčních systémů, takže oficiálním důvodem přesunutí plánované výroby zpět na domácí půdu je právě optimalizace výdajů.

Přestože pro britský průmysl jde o citelnou ránu, Nissan současně potvrdil, že výroba příští generace modelů Juke a současného Qashqai, které se vyrábějí také v Sunderlandu, zůstává beze změn.

Výroba Nissanu X-Trail ve Velké Británii.Zdroj: Nissan

Nissan ve Velké Británii vyrábí kromě dvou výše zmiňovaných modelů ještě Note, elektromobil Leaf, k nimž zanedlouho přibude ještě Nissan Leaf e+ s delším dojezdem. Celkově vzato tvoří ostrovní produkce Nissanu přibližně 30 % všech vyrobených aut, tedy více než 1,5 milionů kusů ročně.