Jestliže jezdíte hlavně ve městě a v jeho okolí, pak je hybridní verze modelu Kia Sportage pro vás tou pravou. Ověřil jsem si to v členitém horském terénu nejvyšších českých hor. Po sto padesát kilometrů dlouhé testovací jízdě ukázal palubní počítač ve voze, který byl vybaven rovněž pohonem všech kol a automatickou převodovkou, spotřebu 6,2 litru. To je přesně v souladu s oficiálním údajem výrobce.

Nejezdili jsme sice na dálnici, kde by spotřeba byla určitě vyšší, ale ani ve větších městech, kde by zase naopak klesala. Navíc, ekologičtěji smýšlející jedince může potěšit také fakt, že menší obce v horách jsem mohl projíždět zcela bez emisí, díky elektromoru poháněnému narekuperovanou energií.

Příjemný je v této verzi až nadbytek dostupného výkonového potenciálu (zážehová šestnáctistovka a elektromotor dohromady poskytují 230 koňských sil) a bezchybná práce převodovky. Podvozek si skvěle poradil s výmoly a výbava uvnitř uspokojí každého motoristu. Více se o jízdních dojmech můžete dočíst v článku o prvním testu dieselové verze a již za několik týdnů budu testovat také poněkud "lidovější" provedení.

Auto jsme prověřili na silnicích na Benešovsku. Také v okolí hradu Český Šternberk
S úspěšným SUV ze Slovenska poprvé v české krajině: Kia Sportage pluje klidně

Během tuzemské národní premiéry jsem se však o voze dozvěděl také několik dalších věcí, které podle mého názoru stojí za pozornost zákazníků:

1) Nyní uváděná Kia Sportage je už pátou generací tohoto vozu. Ta první přišla v roce 1993 a tehdy se ještě jednalo o vůz postavený na žebřinovém rámu. V prodeji vydržela celých 11 let

2) Kia Sportage je pro tuto korejskou značku klíčovým. Každá čtvrtá Kia, která se totiž na světě prodá, je totiž právě Sportage. Dosud se jich na celéím světě prodalo přes pět miliónů, z toho 830 000 v Evropě. Posledních několik generací se pro evropské zákazníky vyrábí ve slovenské Žilině.

Solidně prostorné rodinné auto

3) Oproti minulé generaci auto lehce narostlo. Na délku měří 4515 milimetrů, což je o třicet více než ve čtvrté generaci, také výška a šířka se zvětšily shodně o 10 milimetrů.

Nová Kia Sportage
Česko-slovenská cenová válka. Jak si vede nová Kia Sportage vůči Hyundai Tucson?

4) Opět se rozšířila nabídka pohonných jednotek. Kromě klasického zážehového a vznětového motoru jsou k dispozici mildyhbridy, hybrid a plug-in hybrid.

5) Automobilka se rozhodla nabídnout velmi širokou možnost barev karosérie. Těch jednobarevných je třináct a dále je možno zvolit devět dvoubarevných. Auto pak může dotvořit jeden ze šesti gesignů kol z lehké slitiny.

6) Kia poprvé použila prohnutý sdružený digitální panel zahrnující jak přístrojový štít, tak také centrální multimediální displej. Ten má v segmentu těchto vozů největší úhlopříčku 12,3 palce.

Kia Sportage 2021
"Slovenská" Kia Sportage se nepodobá žádnému jinému SUV. Nabídne až 230 koní

7) Konstruktéři vymysleli řadu nových chytých řešení. Tak například do klasických držáků ve středové konzole lze díky jejichk propojení umístit třeba také tablet, na zadní straně předních opěradel jsou pak jakási malá ramínka pro zavěšení sak a nalezneme tu také háček pro umístění nákupních tašek.

8) Sedmileté období v případě současných modelů Kia platí nejen pro záruku, ale třeba bezplatnou aktualizaci navigačních map. Navíc systém online navigace Kia využívá cloudové služb. Jejich prostřednictvím získává dopravní informace v reálném čase a historii dopravních informací za účelem předpovídání reálné hustoty dopravy na plánované trase. To znamená, že díky systému on-line navigace jsou k dispozici mnohem přesnější dopravní informace a pokyny s realističtějším zobrazením předpokládaného času příjezdu.