První generace modelu C-HR vstoupila před šesti lety na trh jako odvážný designový experiment. Dnes už můžeme bez obav říci, že se odvaha vyplatila. Crossover s vizáží batmobilu si v nabídce Toyoty získal silnou pozici a přivedl ke značce novou skupinu zákazníků, kteří si kromě legendární spolehlivosti žádají i notnou dávku stylu a extravagance. V Evropě, pro jejíž trh bylo C-HR primárně navrženo, se prodalo už 840 tisíc kusů. 

Navázat na takový úspěch bylo pro Toyotu přirozeně velkou výzvou. „Není nic těžšího než vyvíjet druhou generaci ikonického produktu,” přiznává šéfdesignér Toshio Kanei. „Doba se navíc dramaticky změnila, zejména pokud jde o důraz na udržitelnost a životní prostředí.” Právě udržitelnost se stala vedle stylu, konektivity a ovladatelnosti jedním ze základních pilířů nové generace.

Stále otáčí hlavy

Toyota C-HR pro modelový rok 2024 nijak neustoupila z pozice designově jedinečného a nepřehlédnutelného auta. Přirozeně už nevzbuzuje takové pozdvižení - na nezvyklou podobu si mezitím zákazníci trochu zvykli - a oproti původní „silné kávě” jde spíš o jemné „kakajíčko”. Přesto má novinka pozornost předem zaručenou, a nejen kvůli možnosti dvoubarevného lakování.

Kia Niro
Mobilní zdroj energie i široká konektivita, to umí nová Kia Niro EV

Novému pojetí přídě, inspirované žralokem kladivounem, dominují ostře řezané křivky a úzké světlomety, nechybí modernizované logo bez modrého podbarvení. Nijak nezaostává ani svažitá záď s výraznou světelnou linkou. Novinkou jsou zapuštěné kliky, které obvykle vídáme na vozech vyšších tříd a které přispívají k aerodynamice i designové čistotě, byť praktičností právě nevynikají. Myšlenka konceptu převtěleného jedna ku jedné do sériového auta se dokonale povedla. 

Téměř prémiová atmosféra

Kabina dle očekávání žádnou velkou divočinu nepřináší, dle zástupců značky se myslelo hlavně na kvalitu.  „V tuto chvíli jde o asi nejlépe zpracovaný interiér, jaký jsme ve vozech Toyota schopni nabídnout,” říká produktový manažer českého zastoupení Václav Zikmund. Prvotní dojem je oproti předchůdci skutečně o dost luxusnější. Použité materiály jsou s ohledem na ekologicky smýšlející zákazníky kompletně „veganské“, zvířecí kůži na sedačkách ani volantu už tedy nenajdete. Ambientní osvětlení si můžete vybrat z 64 odstínů a kromě Apple Car Play je konečně přítomno i bezdrátové propojení s Android Auto

Na videu se podívejte, jak nové C-HR představil produktový manažer Václav Zikmund:

Zdroj: Youtube

Přestože má kabina výrazně modernější vzezření, nepodlehla displejovému trendu a zachovala si fyzická tlačítka pro ovládání klimatizace, jízdních režimů a dalších funkcí. Vyšší výbavové stupně pak vyměnily klasickou střechu za panoramatickou se speciálním sklem, zatmavujícím se podle intenzity světla venku. 

Radost z jízdy a komfort jako ve velkém SUV. Poprvé za volantem Volva EX30

Stejně jako u předchozí generace není ani teď praktičnost prioritou. Místa na zadních sedačkách je sice o něco více, přesto se nadále počítá spíš s cestováním ve dvou. Mezi stávající zákazníky C-HR patří hlavně páry ve středním věku s již odrostlými dětmi a dá se očekávat, že tak to i zůstane, přestože design jednoznačně cílí na mladé. Pro ty, kdo jsou ochotni směnit část stylovosti za více místa, je navíc v nabídce Corolla Cross. V každém případě se však zlepšil výhled ven, za který si předchůdce vysloužil nálož kritiky.

Za volantem

Během prezentace na španělském ostrově Ibiza jsme měli možnost vyzkoušet slabší i silnější variantu, tedy hybridní systém s benzinovým čtyřválcem o objemu 1.8 l nebo 2.0 l (během příštího roku dorazí C-HR i jako PHEV s dvoulitrovým benzinem). Zdejší silnice mají velmi slušnou úroveň, přesto se občas najdou úseky, na nichž si lze udělat obrázek o fungování auta na českém asfaltu.

Nikoho asi nepřekvapí, že podvozek C-HR je naladěný spíš na pohodlné cestování než řezání zatáček, i když zprávy o kvalitě povrchu se k řidiči ve filtrované podobě samozřejmě dostanou. Z mého pohledu řidiče, který není na komfort extrémně háklivý, jde o velmi příjemnou jízdu, rušenou jen sem tam přejezdem ostřejšího retardéru. Vrcholná výbava GR Sport, standardně dodávaná s dvacetipalcovými koly, dostala pro zvýšení pohodlí nové dynamické tlumiče, které dodají měkkost na některých typech nerovností a naopak podrží auto v zatáčkách. Opatřen jimi bude také plug-in hybrid, a to z důvodu vyšší hmotnosti.

Dokonce i dva dieselové motory budou pohánět nový Superb
Vše o motorech nové Škody Superb: základem je patnáctistovka a vždy automat

Zejména verze s pohonem všech čtyř kol překvapí skvělým gripem a nadšenou ochotou zatáčet. Přispívá k tomu i řízení zpřevodované spíš nakrátko, člověk tedy nemusí být chobotnice, aby na horských zakroucených silničkách udržel volant pod kontrolou. 

V městském provozu a pomalejším tempu není rozdíl mezi slabší a silnější verzí příliš patrný. Větší pružnost dvoulitru oceníte zejména při vyšších rychlostech, kdy je ochotnější akcelerovat. Monotónní hučení způsobené převodovkou e-CVT je s toyotími motory už neodmyslitelně spjato, a pokud vám vadí, nezbývá, než otočit pomyslným kolečkem (v reálu se hlasitost ovládá tlačítky pod displejem) volume doprava.

Volkswagen ID.7 Tourer
Klasické kombíky nevymřou! Volkswagen odhaluje první snímky ID.7 Tourer

Jednoznačný benefit páté generace hybridního systému představuje hospodárnost. Podíl jízdy čistě na elektřinu je vysoký a vůz dokáže velmi schopně rekuperovat, mimo jiné samovolným zpomalováním při dojíždění auta před vámi. S lehkou nohou a mimo kopcovitý terén se dostanete klidně i pod hranici pěti litrů, rychlé sportovní svezení si pak vyžádá jen lehce přes sedm. 

Soužití s asistenty

Toyota C-HR pochopitelně nepostrádá nejmodernější asistenty, které bdí nad bezpečností posádky. Někdy to oceníte, někdy méně. V souladu s evropským nařízením se při každém nastartování aktivuje asistent upozorňující na překročení rychlostního limitu. K jeho deaktivaci se dostanete několika kroky skrz tlačítko na volantu, v opačném případě se připravte na otravné, i když nepříliš hlasité pípání. Čas od času mu bude přizvukovat také pre-collision asistent, jehož citlivost je dle mého názoru trochu přehnaná, a senzor snímající pozornost řidiče (ten několikrát úsměvně vyhodnotil mé sluneční brýle jako zavřené oči). Naopak velmi dobře funguje adaptivní tempomat s udržováním v jízdním pruhu, který dokáže auto „uřídit“ i v prudších zatáčkách, než je zvykem. 

Česká Toyota láká na akční ceny

Při pohledu do ceníku je jasné, že ani v tomto směru Toyotě nechybí odvaha. Zkušenost však už ukázala, že za originalitu jsou zákazníci ochotni připlatit, zvlášť je-li zkombinována s pověstnou spolehlivostí značky. Standardní cena „již od” byla stanovena na 859 900 Kč za motor 1.8 l ve výbavě Comfort. Dvoulitr s výbavou Style začíná na 989 900 korunách, se čtyřkolkou pak na 1 049 900 Kč. 

Pro nastartování prodejů má však automobilka připravena akční ceny, které ty standardní sníží o celých 125 tisíc. „Naší prioritou je dostat auto na silnice, to pro nás bude nejlepší reklama,” vysvětluje rozhodnutí Václav Zikmund. Základní cenovky s akčním zvýhodněním pak budou 699 900 Kč, 829 900 Kč a 889 900 Kč. Využijete-li bonusu za výkup vašeho auta, dostanete slevu dalších 30 tisíc.