Když na konci minulého roku šéfdesignér Jaguaru Ian Callum prohlásil, že nová generace Jaguaru XJ bude „něco speciálního“, mohli jsme si pod těmito slovy představit cokoliv. Těžko ale říct, zda Callum mluvil zrovna o naprosté elektrifikaci modelu.

Podle magazínu Autocar však bude nové XJ využívat čistě elektrický pohon.

Hyundai Kona.
TEST: Vzhledem Hyundai Kona rozhodně zaujme. Ale co dál?

Jaguar nyní směřuje rozsáhlé prostředky do vývoje elektrických vozů, účastní se šampionátu Formule E a chystá také elektrický crossover I-Pace, jehož produkční verzi bychom měli spatřit už v březnu na autosalonu v Ženevě. Nové XJ by tedy mělo představovat další klíčový krok značky do budoucnosti plné elektrifikace.

Pohonné ústrojí by si přitom XJ vypůjčilo v modifikované formě právě z modelu I-Pace. U něj má soustava elektromotorů zajistit ve standardní verzi celkový výkon 400 koní (294 kW) a točivý moment 700 Nm. Dojezd na jedno nabití se u konceptu I-Pace pohyboval okolo 500 km.

Na podrobnější informace je pochopitelně ještě brzo. Nové XJ by ovšem mělo nadále zastávat hodnoty první generace i té poslední, tudíž se určitě můžeme těšit na vrchol luxusu a komfortu v podání Jaguaru. Jen už bohužel bez charakterního motoru vrčícího pod kapotou. I když tomu nechceme věřit.

Chevrolet Corvette ZR1.
První kus nadupané Corvette ZR1 se vydražil za neuvěřitelné peníze

Callum rovněž zmínil trendy současné doby, kdy se design vozů podřizuje autonomním technologiím. Bylo by tedy krátkozraké neočekávat, že nástupce XJ nepřinese řadu nových funkcí společně s možností vyspělé autonomní jízdy. Právě tyto systémy v současné době na poli luxusních vozů jako BMW řady 7, Mercedesu třídy S nebo Audi A8 zajišťují určitý standard.

Příjezd nové generace Jaguaru XJ se očekává na konec letošního roku, nebo pravděpodobněji začátek roku 2019.