Automobilka Lexus má skvělé renomé. Pravidelně v mnoha zemích vyhrává ankety, ve kterých zákazníci hodnotí spokojenost se svými automobily.

V České republice dosud Lexus, ve srovnání s německými prémiovými značkami, na trhu s novými osobními vozy poněkud paběrkoval. Situace se ale pomalu začíná měnit a tuzemské zastoupení už také plánuje prodávat ročně více než tisícovku vozů.

Jedním ze zásadních příspěvků ke splnění tohoto cíle má být nový Lexus NX. Nové, středně velké SUV dorazilo na český trh se základní cenovkou 1 340 000 Kč. Ta se vztahuje k verzi s označením 350h. Jedná se o vůz s hybridním pohonem, jehož síla se přenáší pouze na kola jedné nápravy.

Prohlédnout si ho můžete v naší fotogalerii.

Vůz je vždy vybaven například navigací, adaptivním tempomatem, zadní parkovací kamerou, mlhovkami, střešními ližinami či osmnáctipalcovými koly z lehké slitiny. V sadě elektronických asistentů je třeba čtení dopravních značek, automatické přepínání dálkových světel, automatické nouzové brzdění nebo systém pro udržování vozidla ve vymezeném jízdním pruhu.

Lexus NX v Praze
Lexus chce do dvou let u nás ztrojnásobit své prodeje. Pomoci k tomu má nové NX

Auto může využít z hybridní pohonné soustavy maximální výkon 244 koní. To postačí na udělení maximální rychlosti 200 kilometrů v hodině a rozjezdu z nuly na stovku během 8,7 sekundy. Dražší verze, která má navíc elektromotor pro pohon kol vzadu pak zrychluje o sekundu svižněji.

A pak je tu v nabídce také varianta Lexus NX 450h+, což je plug-in hybrid. Díky energii v baterii je možno čistě na elektřinu ujet kolem 70 kilometrů. Pohonné ústrojí má také vyšší výkon - až 309 koňských sil.

V Česku se však zatím bude prodávat více klasických hybridů. Právě jeden exemplář jsem vyzkoušel na středočeských silnicích.

Narostl na správných místech

Je nutno hned v úvodu poznamenat, že oproti minulé generaci, která byla na trhu sedm let, je nové NX opravdu velkým krokem kupředu. Design přídě si sice ponechal původní agresivitu, ale boky a zadní partie už působí umírněněji a elegantněji.

Výslednému estetickému (ale v konečném důsledku také jízdnímu) dojmu napomohlo také zvětšení rozměrů v žádoucích partiích. Délka narostla jen o dvacet milimetrů, ale rozvor o 30. Šířka také narostla o dvacet milimetrů, rozchod kol však vpředu o 35 a vzadu dokonce o 55 milimetrů. Těžiště je tak blíže k zemi o dva centimetry.

To vše, společně s tužší karosérií na nové platformě a dalšími technickými finesami, muselo logicky přinést sportovnější jízdní vlastnosti. Hned na prvních kilometrech na okreskách nevalných kvalit jsem si ale povšiml, že komfort neubyl. Naladěním podvozku se tedy jedná o správný mix mezi sportovností a pohodlím.

První tuzemský kus jsme si prohlédli v sídle české centrály
Toyota začíná v Česku prodávat "vodíkový" Mirai. Natankujete ho ale až na podzim

V interiéru se také hraje ve zcela jiné tónině. Dominantou je zajímavě tvarovaný čtrnáctipalcový hlavní displej, který už se nemusí ovládat nešikovnou dotykovou destičkou, nýbrž klasicky dotykem.

Pro důležité funkce sice zůstaly klasické fyzické ovladače, ale tvůrci nového NX počet tlačítek a knoflíků přece jen zredukovali. Z původních 78 na 45.

Podle prvotního vyzkoušení bude Lexus NX dostatečně prostorným vozem třeba také pro čtyřčlennou rodinu. Zavazadlový prostor má velikost 545 litrů a na zadních sedadlech je dostatek prostoru také pro středně velké dospělce.

Více informací o tomto voze přineseme po abslovování klasického redakčního týdenního testu.