Zatím to není zcela jisté, ale je docela pravděpodobné, že nové generace typů Superb a Kodiaq budou v dějinách mladoboleslavské automobilky Škoda těmi posledními, které ještě dostanou pod své kapoty spalovací motory.

Budou jak vznětové, tak zážehové, což vyplynulo z informací z tiskové zprávy, která doprovázela první zveřejněné obrázky modelů Superb, Superb kombi a Kodiaq. Zachycují ovšem pouze linii bočního profilu jejich karosérií.

Historii vozů kombi, zejména Octavií, přibližuje také aktuální výstava v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi
Vozy kombi vyrábí Škoda skoro sto let. Jejich zlatý věk byl před deseti lety

Srovnání chystaných novinek s boční vizáží současných provedení si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Zájemci o více elektrifikované agregáty si budou moci zvolit plug-in hybrid. Ten byl už dříve k mání v obou karosářských variantách Superbu, nyní se dostane také do Kodiaqu.

Zatímco nový Volkswagen Passat, s nímž Superb sdílí velkou část techniky, bude v nové generaci k dostání jen jako kombi, Škoda nabídne také tradiční liftback s celou výklopnou zádí.

Stěhování výroby z Kvasin na Slovensko

Boční profily mezi současnými a budoucími generacemi obou modelů neodhalují žádné překvapivé změny. Jen u kombi je patrné, že strmější sklon zadního okna by měl znamenat nárůst objemu zavazadlového prostoru. Především v jeho horní části.

Právě spřízněnost Superbu s Passatem bude znamenat změnu místa produkce tohoto modelu Škody. Místo v Kvasinách teď začne vznikat v bratislavské továně VW. Kodiaq se ale opět bude montovat ve východočeských Kvasinách.

Podívejte se, jaké novinky Škoda chystá pro roky 2024 až 2026:

Superb hraje v dějinách automobilky Škoda významnou roli. Poprvé se tento název používal pro luxusní řadu vozů z Mladé Boleslavi již ve třicátých letech minulého století. V roce 2001 se pak začala psát jeho novodobá éra. První generace (roky výroby 2001-2008) se prodalo téměř 137 000 kusů. Druhá generace (2008-2015) zaznamenala prodejní výsledek 618 000 exemplářů.

"Hajaja" v expozici firemního muzea Škody v Mladé Boleslavi
Škoda Hajaja byl unikát. Před 60 lety šanci na sériovou výrobu nedostal

Právě končící třetí generace se zákazníkům dodalo přes 777 tisíc kusů.

Kodiaq existuje v nabídce Škody od roku 2016. Až dosud si jich zákazníci převzali 740 000 kusů, Kodiaq je nyní jediným vozem, který disponuje až sedmi sedačkami. Kromě běžných verzí je k mání také v provedení RS.