Opel představil svůj úplně první plug-in hybridní model. A je to SUV, jak jinak. Elektrifikovaný pohon si německá automobilka vypůjčila od mateřského PSA. Opel Grandland X Plug-In Hybrid4 je první vlaštovkou ambiciózního plánu Opelu elektrifikovat všechny své modely už v roce 2024.

Testované CR-V byl hybridní model. Právě nové pohony nutí zástupce Euro NCAP přistupovat ke keždému vozu s maximálně individuálním přístupem.
Získat 5 hvězdiček bude těžší. Euro NCAP od 1. ledna 2020 zpřísní nárazové testy

Středně velké SUV kombinuje přeplňovaný zážehový čtyřválec 1,6 se 147 kW (200 koní) se dvěma elektromotory, přičemž každý z nich generuje 80 kW (109 koní). Vpředu umístěný elektromotor pracuje s 8stupňovou samočinnou převodovkou, zatímco druhý elektromotor je umístěn na zadní nápravě a umožňuje pohon všech kol v případě potřeby.
 
Celkový výkon soustavy je velmi zajímavých 300 koní a točivý moment vrcholí hodnotou 450 Nm. Opel Grandland X Plug-In Hybrid4 je tak výkonnější než Insignia GSi, přičemž nabízí výrazně nižší spotřebu paliva. Díky 13,2kWh lithium-iontové baterii ujede až 50 km čistě na elektřinu. Prostřednictvím domácí nabíjecí stanice wallbox s příkonem 7,4 kW baterii dobijete za 1 hodinu a 50 minut.

Opel představil svůj úplně první plug-in hybridní model.Zdroj: Opel
 
Elektrická verze Grandlandu X má normovanou spotřebu 2,2 litru na 100 km, a přitom zvládne zrychlit z 0 – 100 km/h za 6,5 sekundy a maximální rychlost činí 219 km/h. Pokud pojedete pouze na elektriku, snižuje se maximální rychlost na 139 km/h.
 
První kusy s k zákazníkům dostanou na začátku roku. Zanedlouho uvidíme další modely z líhně PSA s tímto pohonem, takže se dá s nadsázkou říct, že Opel je tak trochu pokusný králík.

V komentované galerii si můžete nový plug-in hybridní Opel prohlédnout.