Inspirace legendárním modelem Manta. Tak lidé od Opelu zdůvodňují nový designový styl této tradiční německé automobilky. Prvním konkrétním výsledkem je druhá generace vozu Mokka.

První předvýrobní exempláře jsem si mohl prohlédnout v Praze, kam automobilka dovezla jak verzi se spalovacím, tak i elektrickým motorem. Podívat se na ně můžete podívat do komentované fotogalerie.

Právě ta bude k dispozici od samého počátku prodejů, což se v České republice plánuje přibližně v únoru či v březnu. Jelikož je auto zkonstruováno na stejné podvozkové platformě jako hatchback Corsa, není překvapením, že ho budou pohánět shodné agregáty.

Nová generace SUV Hyundai Tucson pro rok 2021
Nový Hyundai Tucson je oproti starší generaci výrazně dražší. Také ale silnější

V případě elektrické verze, která se zvenčí odlišuje pouze přidaným písmemem "e" na středovém sloupku karosérie, to znamená 100 kW a točivý moment 260 Nm. Dojezd díky baterii s kapacitou 50 kWh činí v režimu WLTP 324 kilometrů.

Do exemplářů poháněných spalovacími motory se budou ve Francii montovat dvě výkonová provedení zážehového turbomotoru 1,2. Slabší poskytne maximálně, silnější 130 koní. I v tomto voze se stále ještě udrží naftová pohonná jednotka. Její výkon je 110 koní. Kromě manuální převodovky bude u dražších verzí v nabídce také osmistupňový automat.

Tlačítka nejsou "out"…

Během statické premiéry jsem mohl auta také prozkoumat zevnitř. Přestože dominantou interiéru jsou dva horizontálně orientované displeje v horní části palubní desky (první nahrazuje běžný přístrojový panel), nalezl jsem tu poměrně velké množství fyzických tlačítek. Ty v řádce pod displejem slouží pro rychlý vstup do jednotlivých dílčích menu, níže jsou klasické kruhové ovladače klimatizačního systému.

Nový Caddy se opravdu hodí pro rodinné využití
Zatím ještě bez elektrické výpomoci: První svezení s novým Volkswagenem Caddy

Už na středové konzole se nachází další sada tlačítek. Mezi nimi i to na rychlé deaktivování mnohými nenáviděného systému pro aktivní udržování automobilu ve stanoveném jízdním pruhu.

U titěrného voliče režimů převodovky (velmi se podobá třeba tomu v nové Škodě Octavia) je pak ještě kolébkový přepínač pro volbu jízdních programů (sport, komfort,…)

Zkoumal jsem také prostor na zadních sedačkách i v zavazadlovém prostoru. Zatímco přední cestujícící si na nedostatek místa nebudou moci absolutně stěžovat, vzadu už to taková sláva není. V případě, že je sedadlo řidiče nastaveno pro člověka s výškou 186 centimetrů, bude mít sice stejně velký zadní pasažer před koleny 4 centimetry volného místa, ale hlava už se dotýká čalounění stropu. Navíc se sem skrze poměrně malý dveřní otvor a v nedostatečném úhlu se otevírající dveře, poměrně složitě nastupuje.

Dacia Spring má rozšířit elektrický pohon mezi běžné lidi
Konečně elektromobil pro běžné lidi. Dacia Spring bude stát jen 300-400 tisíc Kč

Objem kufru 350 litrů je hodnota, která postačuje na mětské používání a víkendové výlety dvojici. Zatímco spalovací varianta má ještě pod podlážkou místo pro uložení plnohodnotého rezervního kola, u elektromobilu už to možné není.

Ceny zatím stanovené nebyly, ale měly by být nižší než například u technicky spřízněného Peugeotu 2008. Jeho český ceník momentálně začíná na úrovni 395 000 Kč.