Přesně 6,6 sekundy. Takovou hodnotu po zprůměrování časů dosažených v obou směrech jsme s kolegou naměřili v disciplíně 0-100 kilometrů v hodině v nové verzi GTX velkého rodinného elektrického modelu Volkswagen GTX. Je to pouze o jedinou desetinu méně než kolik uvádějí oficiální technická data této novinky v nabídce německé značky.

A to jsme se rozjížděli na ještě vlhké vozovce po předchozím dešti a navíc jsme s sebou měli ještě třetího pasažéra, což samozřejmě na časech něco přidalo.

Na to, jak yypadal testovaný vůz, a jakou má uvnitř výbavu, se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

ID.Buzz GTX jako rychlé rodinné auto

Volkswagen ID.Buzz GTX lze tedy určitě pokládat za opravdu rychlé rodinné auto, byť maximální rychlost je jen 160 kilometrů v hodině a na německé dálnici s ním tudíž rozhodně nebudete nejrychlejší. Na druhou stranu předjíždění, jak jsem si několikrát vyzkoušel, je dílem okamžiku.

ID.Buzz GTX nezklamal ani v zatáčkách. Díky nízkému těžišti, víceprvkové zadní nápravě i celkovému naladění podvozku zvládá i velmi svižné průjezdy ostrými oblouky. Výjezd z nich je pak doslova střelhbitý.

Kombinovaný výkon pohonné soustavy roztáčející kola na obou nápravách je totiž 340 koňských sil. Více síly má zadní elektromotor, ten přední mu sekunduje, pokud je ho zapotřebí.

Rychlé videopředstavení Volkswagenu ID.Buzz GTX:

| Video: Youtube

Verzi GTX designéři Volkswagenu od klasického ID.Buzz odlišili. Zvnějšku je na první pohled nový přední nárazník, s nímž se už auto netváří tak usměvavě a přátelsky jako klasická verze. Uvnitř pak dominuje černá barva a červené nitě na prošití volantu a sedaček.

Podstatných 25 centimetrů

V červené to vůbec autu hodně sluší. Proto bude v nabídce výhradně pro tuto variantu GTX také pouze celočervené provedení. Já jsem usedl za volant červeno-stříbrného exempláře a i ten vypadal hodně k světu.

Pro zákazníky je určitě potěšující, že verze GTX bude k mání jak ve verzi s běžným rozvorem, tak i prodlouženým. Ten je totiž také letošní novinkou. Zatím jsem ovšem zkoušel jen kratší variantu. Na tu delší budu mít čas až v domácích podmínkách.

close Takto vypadá průhled vozu při vztyčených sedačkách info Zdroj: Se svolením Volkswagen zoom_in Takto vypadá průhled vozu při vztyčených sedačkách

Delší verze byla prodloužena v prostoru mezi koly přesně o čtvrt metru. Auto na délku měří 4962 milimetrů. Díky zvětšení vnitřního prostoru lze do interiéru bez problémů instalovat třetí řadu sedaček. ID. Buzz s prodlouženým rozvorem tak bude moci být pětimístný, šestimístný (při montáži dvou samostatných křesel do druhé řady) nebo sedmimístný.

Za šestým a sedmým sedadlem, které je možné sklopit, případně zcela vyjmout, je prostor pro zavazadla 306 litrů. Pokud bude dlouhý ID.Buzz v pětimístné konfiguraci, pak získá uživatel kufr s objemem 1340 litrů. A jestliže bude cestovat jen ve dvou a sklopí si opěradla sedaček druhé řady, pak bude moci využít prostor téměř 2,5 m3.

Sedadla druhé řady lze navíc posouvat (vyjmout ale nikoli). Tudíž se pak do té třetí nastupuje snáze. To navíc i díky o více než devatenáct centimetrů prodlouženým bočním posuvným dveřím.

Dojezd stačí i na dlouhé výlety

Je logické, že prodloužená verze dostala také větší kapacitu trakční baterie. Využitelná kapacita je 86 kWh (u kratšího vozu také stoupla na 79 kWh) a zajistí dojezd na jedno nabití v režimu WLTP až 487 kilometrů. Jedná se o variantu sice s delším rozvorem, ale méně výkonným elektrickým pohonem (oproti GTX).

Přesto nový zadní elektromotor poskytuje k využití velmi solidních 286 koní, což stačí na rozjezd z klidu na stokilometrovou rychlost během 7,6 sekundy v případě verze  normálním rozvorem a 7,9 u té s prodlouženou vzdáleností mezi koly. Oficiální dojezd pro verzi GTX zatím neznáme, protože ještě není dokončen homologační proces.

V případě dynamické jízdy s ID.Buzz GTX jsem spotřebu neměřil. Troufám si však odhadnout, že v dlouhodobém režimu bude zhruba 22-24 kWh. Není to příliš vzdáleno od oficiálních hodnot, které výrobce udává pro běžně výkonné verze (18,9-20,7 kWh normálně dlouhý vůz a 19,5 - 21 u prodloužené). Dokonce, jak jsem si ověřil v městském provozu, lze jezdit s normálně výkonnou delší vairantou s ještě menším úbytkem elektřiny z baterie. Konkrétně jsme v Hannoveru viděl na palubním počítači údaj 17,5 kWh na sto kilometrů.

Příchod nových verzí ID. Buzz Volkswagen využil k modernizaci i dalších záležitostí. Třeba je nově k dispozici obří panoramatické a elektronicky zatmavitelné střešní okno, které na délku měří více než půldruhého metru a na šířku skoro metr, nové výdechy klimatizace také pro druhou a třetí řadu, větší centrální multimediální displej a možnost získání head-up displeje.

Také jsou samozřejmě k dispozici nové elektronické asistenční systémy. Rovněž automatické parkování i v případě, že řidič nesedí za volantem, ale sleduje manévr za pomoci aplikace v mobilu zvnějšku.

Ceny nových verzí ID.Buzz zveřejní tuzemské zastoupení Volkswagenu za měsíc, první objednané vozy dorazí k českým zákazníkům zhruba v říjnu až v listopadu.

close Fotosoutěž Dovolená s autem 2024. info Zdroj: Deník zoom_in Fotosoutěž Dovolená s autem 2024.