Ve videoklipech provázejících uvedení každého nového modelu značky Land Rover vždy tento vůz projíždí suverénně velmi obtížným terénem. Faktem ale je, že automobily s označením Range Rover obvykle mnohem častěji potkáváte v drahých nákupních ulicích, jako je v Praze zejména Pařížská. Ony totiž i po silnicích jezdí náramně dobře.

Na v Praze vystavený exemplář se můžete podívat do naší fotogalerie.

S novou generací Range Roveru Sport jsem zatím jet nemohl, ale po jeho prozkoumání při pražské premiéře a prostudování technických dat jsem přesvědčený, že to bude opravdu hodně univerzální, pohodlné, výkonné a dobře vybavené auto. A samozřejmě také s náležitě sebevědomou cenovkou.

O tom pohodlí svědčí třeba výčet následujících prvků: Poprvé je auto vybaveno systémem aktivního potlačení hluku Active Noise Cancellation. V podběhu každého ze čtyř kol jsou umístěné mikrofony a akcelerometry. Ty neustále monitorují zvuky pronikající do vozidla. Digitální procesory pak vypočítávají úroveň hluk potlačujícího zvuku, což ve výsledku znamená, že lidé uvnitř tyto nežádoucí zvuky vůbec neuslyší.

Auto je také vůbec poprvé vybaveno pneumatickým odpružením Dynamic Air Suspension, které zahrnuje vzduchové měchy s přepínatelným objemem. Navíc jsou při jíždě v činnosti adaptivní tlumiče se dvěma ventily a systém Dynamic Response pro, který díky napájení elektromotorů osmačtyřicetivoltovou elektrickou soustavou vyrovnává náklony karosérie. Díky tomu pak je také auto ovladatelnější v zatáčkách.

Land Rover Range Rover Sport (2023)
Nový Land Rover Range Rover Sport odhalen. I on bude mít elektrickou verzi

Samozřejmostí všech verzí Range Roveru Sport je inteligentní pohon všech kol a také řízení kol zadní nápravy. I tak velké auto, jakým je Range Rover Sport, se pak toto SUV otočí o 360 stupňů na podobné kružnici jako mnohem menší městský hatchback.

Velká baterie

V pražském autosalonu dealerství Dajbych jsem mohl prozkoumat plug-in hybridní verzi tohoto pohonu. V interiéru tohoto vozu se nachází baterie s kapacitou 38,2 kWh, což je pro zajímavost více, než kolik je k dispozici v "čistě elektrické Mazdě MX-30".

Díky tomu slibuje Land Rover možnost ujetí až 113 kilometrů na jedno nabití. To je pochopitelně hodnota WLTP. Na displej vozu plně nabitého vozu zaparkovaného v klimatizovaném autosalonu svítil aktuální dojezd 98 kilometrů. Na rozdíl od mnoha jiných plug-in hybridů lze Range Rover Sport dobíjet u stojanů se stejnosměrným proudem. Na úroveň osmdesát procent se pak baterie dobije za méně než hodinu.

Navíc má tato varianta velmi působivé technické parametry. Zážehový třílitrový šestiválec společně s elektromotorem dodávají výkon 510 koní a točivý moment až 750 Nm. Z nuly na stokilometrovou rychlost pak zrychlí za 5,4 sekundy. Jen o něco lepší dynamiku nabízí verze se zážehovým osmiválcem. Ten je schopen vyprodukovat 530 koňských sil.

Vůz se novinářům ukázal v největším tuzemském dealerství Land Roveru
Nový Range Rover dorazil do Česka. Prozkoumali jsme také "tajná" zadní světla

Pokud se někdo opravdu chce vydat v tomto voze do pořádného terénu pak toho bude určitě zajímat, že je Range Rover Sport schopen probrodit 90 centimetrů hlubokou vodu a bez poškození podvozku přejet předměty vysoké až 281 milimetrů.

Uřčitě výborným zážitkem v Range Roveru Sport bude jízda v noci. To díky novým apaptivním LED světlům. Ty v sobě mají 1,3 milionu mikrozrcadel a jsou schopna dosvítit až do vzdálenosti 500 metrů.

Ve výbavě v interiéru může být všechno, co nabízejí třeba limuzíny prémiového segmentu. Tedy například i kožená přední sedadla s vyhřívaným a ventilací. Mají také funkci masáže a jsou nastavitelná v 22 směrech. V hlavových opěrkách můžou být integrovány reproduktory.

Nejlevnější verze přijde na necelých 2,5 milionu korun, zmíněný plug-in hybrid na nejméně 3,7 milionu.