Automobilka Renault je další z řady těch, které už svým zákazníkům nenabídnou ve střední velikostní třídě žádný model s klasickým typem karosérie. Tedy sedan, kombi, případně kupé.

Nyní se do výslužby odebral model Talisman, který v roce 2015 nahradil tradiční Lagunu. Do dějin automobilismu se však zapsal pouze jedinou generací, když v nabídce byl jak sedan, tak také kombi.

Je to tak v poměrně krátké době třetí model této kategorie, který některá z tradičních v Evropě působících značek takzvaně "odepsala". Již vloni sdělil Ford, že dny jsou sečteny pro Mondeo v obou karosářských verzích, letos v lednu pak Volkswagen uzavřel příjem objednávek na Passat s karosérií sedan. Kombi s označením Variant ovšem pokračuje dále.

Až dosud se všechny Superby vyráběly v Kvasinách. Brzy tomu bude jinak
Novodobý Superb letos oslaví dvacetiny. Mohl se ale jmenovat třeba Bohemia

Passat příští rok přijde na trh v další generaci. Ovšem podle dobře informovaných zdrojů se již ani poté se sedanem nepočítá.

A co si tedy zájemci o takový typ vozu v blízké budoucnosti budou moci koupit? Zatím se nic nemění ve sféře německých prémiových značek. Tedy nadále budou existovat jak Audi A4, tak BMW 3 a Mercedes-Benz třídy C, stejně tak jako ještě o třídu větší vozy. Rovněž Volvo se zatím klasických karosérií nehodlá vzdát.

Nový Superb bude za rok

Ovšem v oblasti značek vyrábějících modely pro široké masy motoristů, je to už jiná píseň. Citroën sice po odmlce nahradil klasickou "cépětku", ale pouze crossoverem" C5 X s jedním typem karosérie.

Z japonských značek má vůz ve střední třídě jen Mazda, přičemž "šestka" je už jen kombíkem, a Toyota. Její Camry je naopak zase výhradně sedanem.

Ford Galaxy a S-Max po faceliftu
Ford s rodinnými velikány ještě nekončí. Galaxy a S-Max prošly faceliftem

Dále tu je ještě Opel Insignia, která prošla faceliftem již před třemi roky a zatím se o nástupci mlčí. Podle některých zdrojů se také on přemění v nějaký crossover.

Jako čím dál žhavější zboží se tak bude po příchodu nové generace, což by mělo nastat příští rok, jeví Škoda Superb. Ona si totiž má jako jedna z mála ponechat karosérii se stupňovitou zádí. Kombi samozřejmě bude k mání také. Příští Volkswagen Passat Variant se vyvíjí společně se škodováckou vlajkovou lodí v Mladé Boleslavi.