Když se řekne segment D, mnoho lidí si automaticky představí větší „manažerské“ sedany a kombi. Tyhle kategorie však nejsou v posledních letech zrovna atraktivní, a tak Renault sáhnul po dalším kříženci. Rafale je „kupé-SUV“, tedy vůz s vyšší boční linií a pozicí za volantem, ovšem se splývavou aerodynamickou střechou a zadní částí.

Design a prostor

Boční siluetu doplňují vytažené blatníky, které vůz opticky rozšiřují, a hlavně nový design přídi. Vedle šikovných LED světel, schopných vykrývat okolní provoz na silnicích při svícení v dálkovém režimu, je tu třeba i úplně nová mříž chladiče, sestávající z malých kosodélníků, které jsou proti sobě pootočeny, a odhalují modrý nebo šedý podklad. Zadní světla jsou pro změnu zajímavě uspořádána, a umí svými geometrickými segmenty zobrazovat různé animace.

Podívejte se na nové Rafale i v oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

Vůz bude stát na modulární platformě CMF-CD, kterou sdílí právě se zmiňovaným Espacem. Rozvor činí 2,74 metru (tedy stejně jako u Espace), délka je 4,71 metru, šířka 1,86 a výška 1,61. Karoserie bude k mání v pěti různých barvách, v podbězích se objeví 20palcová kola a podstatná je pořádná porce místa na zadních sedadlech i v kufru, kde se najde 647 litrů pro zavazadla.

Netradiční interiér

Interiér má několik zajímavostí. Přestože má karoserie postupně sestupující střechu, měl by zde být na zadních sedadlech dostatečný prostor i pro dospěláky. Svůj podíl na tom má panoramatické střešní okno, které není vybaveno klasickou roletkou, zabírající místo, ale zvládne se ztmavit samo. Střechu nazvanou Solarbay vyvinula společnost Saint-Gobain, má úctyhodné rozměry 1 470 x 1 117 milimetrů, a ke svému zatemnění používá vlastně stejný princip, jako moderní displeje – elektrické pole způsobí posun molekul, které sklo ztmaví nebo zcela zprůhlední. Dohromady je ve střeše 9 samostatných segmentů, které se zatemňují i rozjasňují postupně, a lze taky nechat odtemněnou jenom přední, nebo jenom zadní část.

Renault Captur umí být městským prckem i primárním autem pro rodinu

Novinkou je i „multimediální loketní opěrka“ mezi zadními sedadly. Ta je specificky uzpůsobená pro usazení mobilních zařízení, a slouží jako držák třeba pro sledování filmů na tabletu.

Poněkud netradičně působí také materiálová skladba. Ve vyšších výbavách je Rafale vybaveno čalouněním částečně recyklovanou Alcantarou, kterou využívá i Ferrari Purosangue, nechybí ekologická náhrada kůže TEP, ale vůbec poprvé použil Renault také břidlici. Ta je ztenčena na velmi jemný plátek, který lze tvarovat, a kombinována v různých místech interiéru s tónovaným přírodním korkem.

Samozřejmostí zůstává nastavitelné ambientní osvětlení, doplněné o podsvícené logo Alpine v opěrkách sedadel u verze Esprit Alpine, a samozřejmě plejáda displejů. Stejně jako Espace, využije i Rafale digitální kokpit openR, kombinovaný s hlavním dotykovým displejem infotainmentu a head-up displejem. Nechybí konektivita s mobilními telefony, chytré funkce spojené s tipy pro užívání auta, a samozřejmě ani plejáda jízdních asistentů.

Motor a podvozek

Není divu, že Rafale dostane do nabídky výhradně hybridní motorizace. Při uvedení na trh bude k mání jen jedna, a sice E-Tech o celkovém výkonu 200 koní. Ten spojuje přeplňovaný benzínový motor o objemu 1.2 litru se startér-generátorem a elektromotorem umístěným v multimódové převodovce, která řadí čtyři stupně pro spalovací motor a dva pro elektromotor. Vůz se o veškeré „hospodaření“ stará sám, není třeba jej nijak dobíjet, až 80 % času ve městě jezdí jen na elektřinu a normovaná spotřeba by měla činit 4,7 litru na sto kilometrů.

Časem přibyde i silnější 4x4 varianta s dalším motorem na zadní nápravě, pohánějícím zadní kola. Zde už půjde o dobíjecí plug-in hybrid o celkovém výkonu 300 koní.

Testování se už chýlí k závěru
Volkswagen prozradil něco o technice nového Tiguanu. Ta bude stejná i v Kodiaqu

Zadní náprava je v každém případě víceprvková a vybavená zatáčením. V nízkých rychlostech si Rafale natočí zadní kola až o 5 stupňů „proti“ těm předním, aby zmenšilo poloměr otáčení na 10,4 metru – tedy na hodnotu, která odpovídá malému městskému autu. Ve vyšších rychlostech nad 50 km/h pak natáčí kola o 1 stupeň do stejného směru jako přední, čímž zlepšuje stabilitu v zatáčkách. Renault slibuje vynikající ovladatelnost danou nejen řízením zadních kol, ale i širším rozchodem oproti Espacu (o 4 centimetry), širšími pneumatikami, specifickým nastavením pružení a tlumení, a strmým převodem samotného řízení předních kol.

Rafale se začne vyrábět v továrně Renaultu ve španělské Palencii, do které francouzská značka investovala mnoho prostředků, a kde se vyrábí modely Austral a Espace. Do prodeje se vůz dostane na jaře příštího roku, v horizontu několika příštích měsíců bychom se tak měli dozvědět i ceny.