Francouzská značka Renault už ve své novodobé historii prodala čtyři sta tisíc elektromobilů. Hlavně se dosud jednalo o model Zoe. Nyní má však pozici „jedničky“ v prodejích bezemisních vozů této značky převzít nový elektrický Mégane. Zatím se zákazníci můžou rozhodnout, zda nadále chtějí starší verzi vozu se stejným jménem, který pohánějí spalovací, případně elektrifikované pohonné jednotky nebo novinku, která jezdí jen a pouze na elektřinu získanou z rozvodné sítě, ale už nyní je jisté, že za nějaké dva roky už bude v nabíce jen Mégane jezdící výhradně na elektřinu.

Nyní se nabízí dvě verze tohoto vozu, přičemž já jsem s kolegou usedl do verze EV60, která disponuje baterií s kapacitou 60 kWh. Také ji pohání silnější verze motoru (160 kW). Ten pohání výhradně přední kola. Koncepci "vše vpředu" Renault zvolil kvůli úspoře nákladů i hmotnosti. Třeba potřebné kabely můžou být takto kratší.

Na konkrétní testované auto se můžete podívat do fotogalerie.

Při konstrukci vozu se dbalo i na aerodynamiku. Díky jen jedenáct centimetrů "tlusté" baterii nacházejcí se pochopitelně v podlaze může být střecha nad úrovní terénu ve výšce 150 centimetrů, což jen jen o pár těchto délkových jednotek více než v případě spalovacího Mégane. Hladkému obtékání vzduchu kolem karosérie napomáhají také zapuštěné kliky.

Nízká výška, hladké linie a patřičně agresivně vyhlížející přední nárazník pak způsobují rovněž optickou přitažlivost. Uvnitř panuje moderní technicistní styl. Displeje jsou dva, přičemž ten multimediální je orientovaný na výšku. Pod ním jsou ještě klasické páčky například pro nastavování teploty klimatizace. Systém reaguje na dotyk rychle, rozlišení je výborné.

Alpine A 110 S
Do Česka přichází značka Alpine. Co byste o ní měli vědět....

Vůz jsem testoval na trase Praha-Olomouc a zpět. Tam jsme jeli kratší, severní trasou, která z větší části vedla po silnicích první a druhé třídy a jen přibližně třetina vedla po dálnici. Zpět pak pouze po dálnici.

Jako rodinné auto úplně klidně

První úsek v hustém provozu a několikerých zastaveních v zácpách přinesl při průměrné rychlosti 55 kilometrů v hodině a po ujetých 254 kilometrech průměrnou spotřebu 11,8 kWh. V baterii vozu s kapacitou 60 kWh pak zbývalo ještě 49 procent energie. Tímto způsobem lze tedy ujet ještě více, než je 450 kilometrů slibovaných v technických datech.

Zpáteční cesta pak byla dlouhá 262 kilometrů. Dosáhli jsme na ní průměrné rychlosti 95 kilometrů v hodině a spotřeby 19,2 kWh. V baterii už bylo jen 12 procent zbývající kapacity.

To, že by člověk na cestě někde uvízl bez energie, takřka nehrozí. Palubní počítač neustále propočítává, zda je cíl nastavený na navigaci dosažitelný s aktuální kapacitou baterie nebo bude třeba někde zastavit kvůli dobíjení. Navíc systém nabízí nabíjecí možnosti na trase a v jejím bezprostředním okolí.

Renault Talisman kombi
Renault opouští střední třídu. Před Talismanem "odešlo" i Mondeo či Passat sedan

Mégane je na cestách příjemný společník. V kabině jsou velmi kvalitní materiály a vůz působí prostorně. Také zavazadlový prostor není (vzhledem na délku vozu jen 4,2 metru) vůbec malá. Má objem 440 litrů, z čehož více než třicet připadá na schránku pro kabely pod jeho podlahou. Problematické může být nakládání a vykládání těžších předmětů přes vyšší nákladovou hranu. Praktické využití zvyšuje ještě možnost naložit na střechu až osmdesát kilometrů vážící náklad a připojit přívěs s hmotností až 900 kilogramů.

V současnosti Renault v Evropě na tento vůz eviduje již 10 000 objednávek. V Česku, kam první vozy přijdou na začátku léta, jsou to zatím desítky.

Cena levnější verze s menší baterií startuje u nás na úrovni 945 000 Kč, silnější na 1 065 000 Kč.

Technické údaje: Renault Megane E-Tech 100% elektrický EV60

Délka/šířka/výška: 4200 / 1768 / 1505 mm
Rozvor: 2700 mm
Zavazadlový prostor: 389 l
Max. výkon:  160 kW / 5 473–11 688 ot.
Max. točivý moment: 300 Nm / 100–4 714 ot.
Max. rychlost: 160 km/h
Zrychlení na 100 km/h: 7,5 s
Průměrná spotřeba podle výrobce: 16,1 kWh / 100 km
Základní cena: 945 000 Kč (EV40 130 k)
Cena testovaného vozu: 1 215 000 Kč