Poutavý design, kvalitní interiér, dostatečná nabídka motorizací a podvozek, který je velmi dobrým mixem mezi sportovním a komfortním projevem. To jsou, společně s obsáhlou základní výbavou hlavní plusy nové generace Peugeotu 308. 

Auto si, včetně řady detailů, můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Na druhé straně vah může být pro zákazníky ve srovnání s řadou konkurenčních modelů přece jen menší prostor pro cestující ve druhé řadě a setrvávání značky na konceptu palubní desky s vyvýšeným sdruženým přístrojovým panelem. Ten je nad volantem, pod který se lidé s vyššími postavami jen obtížně "umisťují". Problém najít správnou (a bezpečnou polohu ve voze) navíc dále znesnadňuje absence možnosti výškově si nastavit pásy.

K těmto prvním poznatkům jsem dospěl při první krátklé testovací jízdě na středočeských silnicích, které následovaly po oficiálním uvedení novinky na český trh. Usedl jsem za volant verze se zážehovým tříválcovým motorem s výkonem 130 koní, který byl spojený s manuální šestistupňovou převovodovkou.

Peugeot 308 v ČRPeugeot 308 v ČRZdroj: Peugeot

Tvůrci právě přicházející generace modelu Peugeot 308 si museli dávat hodně záležet. Zavazovalo je totiž například to, že minulá generace byla Evropským autem roku, a že konkurence v tomto segmentu je stále velmi silná. Přestože totiž z ostatních segmentů trhu s novými osobními osobními auty výrazně ukrajují vozy SUV, podíl klasických modelů nižší střední třídy zůstává dlouhodobě téměř stejný.

Peugeot 308 SW
Krásný kombík Peugeot 308 SW má české ceny. Jak si vede oproti konkurenci?

Opravdu hodně bude v očích kupujících nový Peugeot 308 bodovat díky svému designu. Navíc novinka získala výrazně sportovnější boční profil. To díky tomu, že auto do délky narostlo o citelných jedenáct centimetrů, prodloužil se mu rozvor a o kousek se také snížilo. Kapota je tedy nyní delší, kabina víceméně svými rozměry zůstala na svém.

Jak jsem si ověřil na svoji 186 centimetrů vysokou postavu, v interiéru mnoho místa nepřibylo. Za takto velkého řidiče si sice stejně velcí lidé sednou, ale budou již mít před kolena a nad hlavou jen naprosto minimální rezervu.

Cena od 490 000 Kč

Kufr, pokud si nezvolíte plug-in hybridní pohon, který objem zmenšuje, je dostatečný pro běžné všední potřeby dvou až čtyřčlenné rodiny.

O tom, že základní výbava obsahuje vše potřebné, jsem již psal výše. Potěšila mě v ní třeba dvouzónová automatická klimatizace, dva desetipalcové dotykové displeje na palubní desce, zadní parkovací senzory nebo volič jízdního režimu. Ovšem třeba pro změnu nastavení teploty klimatizace je nutné využívat dotykový displej. Klasické fyzické ovladače tu na minimalisticky pojaté palubní desce nejsou.

Za příplatek nebo ve vyšších stupních výbavy můžou zákazníci ve voze mít třeba také vyhřívaný volant, vyhřívané čelní sklo, kamery sledující okolí auta v úhlu 360 stupňů, parkovací kameru s ostřikovačem nebo Matrix LED světla. Pro Peugeot se jedná v této třídě o premiéry.

Na rozdíl od řady jiných značek, které se chlubí především různými ekologickými materiály, Peugeot dopřeje zájemcům rovněž sedačky čalouněné kvalitní kůží Nappa a nezatracuje ani dieselový pohon.

Nový Peugeot 308
Nový Peugeot 308 si veze na karosérii čtyři lví hlavy. Je první s jiným logem

Základní provedení vozu, které pohání tříválec 1,2 s výkonem 110 koní, se aktuálně nabízí za 490 000 Kč. Kdo chce silnější verzi téhož agregátu se 130 koňskými silami, ten si bude muset připlatit 30 000 Kč. Tento agregát se nabízí mimo šestistupňové manuální převodovky rovněž s osmistupňovým automatem. Pak už je výsledná cena 575 000 Kč. Nejlevnější plug-in hybridní verze, která čistě na elektřinu ujede 60 kilometrů, přijde na 785 000 Kč. Za dieselový vůz se platí nejméně 560 000 Kč.

Za karosářskou verzi kombi, která přijde na trh v průběhu jara, se připlácí dvacet tisíc korun. Se vstupní dvanáctistovkou a se shodnou základní výbavou jakou má hatchback, tak přijde na 510 000 Kč.