Onemocnění COVID-19 "hodilo vidle" také do mezinárodní jízdní prezentace nové generace Škody Octavia. Automobilka tedy uvolnila alespoň detailní informace a sadu nových fotografií o tomto nejžádanějším automobilu na českém i řadě jiných trhů.

V naší komentované fotogalerii si můžete prohlédnout řadu detailů.

Než budeme moci přinést informace o tom, jak novinka jezdí (bude to už rovnou na českých silnicích), připomeňme si alespoň pár zásadních informací:

1) Auto se v porovnání s minulou generací do délky natáhlo jen o dva centimetry (lifback přesně o 19 a kombi o 22 milimetrů). Na délku tak nyní octavia ve verzi kombi měří 4689 milimetrů, liftback má tento rozměr charakterizován naprosto stejným čislem. Rovněž šířka je u obou variant stejná. Narostla o patnáct milimetrů na 1829 milimetrů.

Škoda Octavia Combi IV se zatím skrývá pod kamufláží
Opět větší kufr a vnitřek skoro bez tlačítek: První jízda s novou Octavií Combi

2) Za zadní sedačky je možno naložit do liftbacku 600 (+ 10 litrů v porovnání s odcházející generací), kufr kombíku narostl dokonce o třicet litrů. Z 610 na 640 litrů. 

3) Konstruktéři výrazně zapracovali na snížení hodnoty aerodynamického odporu. Lifback se pyšní vynikající hodnotou cx 0,24, kombi má 0,26. To nepochybně přispěje ke snížení hluku v kabině a rovněž spotřeby paliva. 

Vůz dostane nový typ volantuZdroj: Škoda-Auto

4) V nabídce motorizací se poprvé objeví také plug-in hybrid, do kterého lze z rozvodné sítě nabít až 13 kWh elektřiny. To vystačí na ujetí 55 kilometrů bez místní produkce emisí.

Toyota Corolla sedan
Nejžádanější auta světa: Octavia drží pozici, lépe si ale vede SUV z Nošovic

V interiéru nezůstal kámen na kameni

5) Zásadně se změnil koncept interiéru. Hlavním trendem je (kromě třeba nového designu volantu, který má pouze dvě ramena) minimalizace počtu tlačítek a dalších klasických ovládacích prvků. Například klimatizace se bude nastavovat buď dotykem na centrální multimediálním displeji, případně pohybem prstů na speciální liště těsně pod obrazovkou.

6) Do výbavy se dostane řada věcí, které dosud v octaviích nemohly být ani za příplatek. Například klasický head-up displej, sedačky s vyhříváním i ventilováním a zdravotní certifikací, vyhřívané čelní sklo bez drátků rušících výhled, třízónová klimatizace, bezklíčkový systém otevírání všech čtyř bočních dveří a elektromechanická parkovací brzda.

Škoda Octavia verze liftback
Škoda navýšila cenový odstup obou verzí octavií. Teď je kombi o 40 000 Kč dražší

7) Nabídka motorů v klasických verzích se spalovacími agregáty zůstává podobná jako dosud, byť velká část motorů prošla poměrně značnou modernizací. I nadále tak bude nabídka octavií v ceníku začínat verzí s motorem 1,0 TSI (81 kW), pokračovat bude zážehovou patnáctistovkou (110 kW) a vrcholit přeplňovaným dvoulitrem (140 kW). Zájemci o dieselový agregát si budou moci vybrat ze tří výkonových verzí dvoulitrového TDI. Naladěny jsou buď na 85, případně 110 nebo 147 kW). Jsou výrazně "čistší" než dříve. Oxidů dusíku mají vypouštět do ovzduší o osmdesát procent méně než ty dosud používané.

8) Zájemci si budou moci vybírat z celkem tří variant podvozku s klasickými tlumiči a jedním s adaptivními tlumiči DCC. Základní nabízený podvozek může být v případě paketu Sport o patnáct milimetrů snížený, naopak v případě verze pro špatné cesty zase o stejnou hodnotu zvýšený.

9) Ani v octavii si Škoda "neodpustila" další várku takzvaných simply clever prvků. V tomto modelu se tak objeví třeba také stínící rolety pro zadní boční okna, dvě odkládací kapsy na mobilní telefony na zadní straně opěradel předních sedaček, vodní lišty po stranách čelního skla, schránka pro smetáček v předních dveřích nebo držák reflexní vesty ve všech dveřích.