Automobilka Škoda v Berlíně odhalila druhou generaci svého největšího SUV. Kodiaq v porovnání s první verzí narostl do délky o šest centimetrů a objem jeho kufru činí v případě pětimístné varianty (bude opět i sedmimístná) úctyhodných 910 litrů.

„Kodiaq byl od počátku zásadní pro vývoj celé značky a nyní je prvním modelem, který přichází s novou vizuální identitou,“ řekl na slavnostní akci v Berlíně člen představenstva Škody Auto Martin Jahn, zodpovědný za prodej a marketing. „Je prostornější, úspornější, a na co jsme obzvlášť hrdí, také mnohem udržitelnější než kdy dříve. Nezáleží na tom, jaký pohon si vyberete, každý je lepší než jeho předchůdce.“

I do útrob zavazadelníku můžete nahlédnout při prohlížení naší fotogalerie.

Při obhlídce překvapí, jak Kodiaq dokáže solidně maskovat své značné rozměry. Skoro by se dalo říct, že jde o jakési zvýšené kombi. Přitom naopak uvnitř se tvůrci designu snažili zachovat dojem robustního SUV. Palubní deska je mohutná, poměrně členitá a pokrytá kvalitními materiály.

Koncept ovládání je pro Škodu zcela nový. Například páka voliče automatické převodovky (manuál v nabídce nebude) se přestěhovala po vzoru elektromobilů koncernu Volkswagen na sloupek volantu. Díky tomu, že také ovládací tlačítko pro parkovací brzdu se přestěhovala, pro změnu, na palubní desku vlevo od volantu, mohly vzniknout velké odkládací prostory na středové konzole.

Škoda Kodiaq je poslední nové SUV značky se spalovacím motorem
Obměna vlajkových lodí Škody začíná: Zkusili jsme nový Kodiaq s rekordním kufrem

Úplně nové jsou také tři velké otočné ovladače pod výdechy ventilace. V jejich středu se nacházejí ještě malé displeje. Dva krajní jsou určené k ovládání komfortních funkcí, tedy zejména klimatizace. Prostředním pak lze upravit třeba hlasitost audia, přepínat mezi jízdními režimy, zoomovat mapu navigace nebo zesilovat a zeslabovat proud vzduchu z větracích otvorů.

Auto je skutečně dobře připravené pro soužití s člověkem moderní doby. Proto má pod palubní deskou místo pro indukční dobíjení dvou telefonů naráz. Navíc, aby se tato elektronika nepřehřívala a bylo skutečně možné využít plný dobíjecí výkon, je ochlazovaná pomocí větráčků. Cestování na dlouhých trasách budou zpříjemňovat masážní sedačky (samozřejmě za příplatek). Centrální displej je skutečně velký – úhlopříčka dosahuje třinácti palců.

Škoda samozřejmě připravila řadu chytrých řešení, které konkurence nemá. Třeba ve zmíněné středové konzole je také držáček na speciální čistič dotykového displeje.

Vzadu královský prostor

Místa vzadu je opravdu hodně a lavice je posuvná. Kufr lze ještě zvětšovat snížením mezipodlahy a postupným sklápěním na tři části rozděleného rozděleného opěradla. Pod podlahu se vejde také rezervní kolo, což platí dokonce i pro sedmimístnou verzi.

Vnější tvary jsou evolucí současného Kodiaqu. Nepřekvapí plasty na spodní části vozu, které symbolizují schopnost projetí terénu. U běžných Kodiaqů jsou nelakované, naopak barvu získají u chystaných verzí RS a Sportline.

Palubní deska je hodně členitáPalubní deska je hodně členitáZdroj: Radek Pecák

Novým, u Škody zatím nepoužitým prvkem, je kontrastní obklad posledního sloupku střechy, působivým detailem pak modravá část ve světlometech. Ta má evokovat poctu českému sklářskému umění, konkrétně křišťálovému sklu. Lidé určitě také budou žádat příplatkové diody, které prosvěcují jednotlivé lamely v masce chladiče.

Škoda již také odtajnila motory, díky nimž se nové Kodiaqy budou pohybovat.

Základní motorizací tohoto auta bude přeplňovaný zážehový čtyřválec 1,5 TSI, který je částečně elektrifikován technologií mild-hybrid. Při nízké zátěži umí jet jen na dva válce. Má výkon 150 koňských sil. Benzin budou zákazníci tankovat rovněž do dvoulitrového čtyřválce s výkonem 204 koní. V tomto případě už jsou poháněna všechna čtyři kola. Turbodiesely jsou také dva. Slabší má 150 koňských sil a silnější 193.

Historii vozů kombi, zejména Octavií, přibližuje také aktuální výstava v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi
Vozy kombi vyrábí Škoda skoro sto let. Jejich zlatý věk byl před deseti lety

Zbrusu nová verze plug-in hybrid disponuje souhrnným výkonem 204 koní. Díky baterii s kapacitou 26 kWh, kterou navíc půjde dobíjet dokonce u stojanů se stejnosměrným proudem výkonem 50 kW, ujede na jedno nabití stovku kilometrů v plně elektrickém režimu.

Ceny zatím Škoda nesdělila, do prodeje se vůz dostane na jaře příštího roku.

Dalším detailům a zajímavostem nové Škody Kodiaq se budeme podrobněji věnovat už brzy v dalším článku.