Je pravdou, že značce SsangYong, která je specialistou na SUV, v její modelové řadě dosud chyběl středně velký model s dostatečně velkým zavazadlovým prostorem a místem pro čtyři až pět dospělých cestujících. Nyní tedy mezeru mezi Korandem a Rextonem zaplňuje zbrusu nový typ Torres.

Na to, jak vypadá i se všemi detaily, se můžete podívat do komentované fotogaleri u tohoto článku.

V nabídce bude časem i verze poháněná pouze elektromotorem, já jsem ale ještě před českou premiérou tohoto vozu mohl vyzkoušet verzi s klasickým zážehovým přeplňovaným čtyřválcem, Má zdvihový objem necelých 1500 cm3 a je schopen vyvinout nejvyšší výkon 163 koňských sil.

SsangYong Korando je auto s vynikajícím poměrem cena/výkon
Dost hudby za dobré peníze, jen spotřeba vadí: Test SsangYongu Korando

Torres mezi ostatním SssangYongy a vlastně i ostatními „esuvéčky“, které se v současnosti pohybují po silnicích, snadno rozpoznáte. Jeho designový styl je totiž velmi svérázný.

Oko člověka, který se mezi auty pohybuje dennodenně mezi auty, samozřejmě rozezná, že ne všechny prvky, které tvůrci vozu použili, jsou naprosto originální. Třeba hranatá maska chladiče bývá nyní k vidění u Mitsubishi, svislé široké lamely pod kapotou jsou již dlouho rozpoznávacím znakem Jeepů, ozdobné široké kryty zadních sloupků používá Land Rover a podobně tvarovaná zadní světla jako má Torres, se montují na Fordy.

Na videopředstavení tohoto vozu se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Celek však působí zajímavě. Na atraktivitě ještě přidávají některé detaily. Mám na mysli například madla po stranách kapoty, červený plastový výlisek na přídi nebo vybouleninu na zádi. Ta má evokovat kryt na rezervní kolo, ale žádné se v ní nenachází. Madlo, díky němuž se páté dveře otevírají, bude navíc vyhovovat jen pravákům. Leváci mají trošku smůlu….

Rozhodně nenudí

Interiér je také pro značku novátorský. Na první pohled zaujmou tři displeje. Ten první za volantem plní roli digitálního přístrojového štítu, vedle něj je klasický multimediální displej obklopený fyzickými tlačítky a pod ním se nachází další poměrně velká obrazovka, na které se dotykově ovládá klimatizace. Jednotlivé ikonky jsou sice poměrně velké a je mezi nimi prostor, přesto však nastavování některých funkcí topení či klimatizování znamená, že řidič musí na docela dlouhou dobu odvrátit zrak od situace na vozovkou před ním.

Jednoznačně mě při první testovací jízdě s tímto modelem zaujala kvalita materiálů v kabině a originální design. Třeba kryt reproduktorů na předních dveří, který tvoří perforovaný plast s do prostoru vytlačenými trojúhelníky, je hodně originální a zároveň vzhledově vydařený prvek.

Evropské značky segment levných čtyřkolek prakticky opustily. Nejlevnější Škodou je Karoq
Nový přehled nejlevnějších aut 4x4. U jiných než asijských značek moc neuspějete

Tradičně povedené u značky SsangYong bývají přední sedačky. Jsou dostatečně velké, dobře se na ně usedá a mají i solidní vedení v zatáčkách. V horkém počasí, které panovalo v době zkoušení vozu, jsem ocenil také to, že jsou ventilovaná. (V zimě bych si naopak mohl zapnout vyhřívání, což platí také o zadní lavici).

Vzadu je opravdu hodně místa i pro lidi, kteří narostli více než je současný průměr české populace. Za sedačkou řidiče nastavenou pro člověka s výškou 186 centimetrů bylo před koleny stejně velkého jedince sedícího ve druhé řadě ještě osm centimetrů volného místa. Ještě velkorysejší je prostor nad hlavou. Tam jsem naměřil dokonce deset centimetrů.

Chytrých řešení by mohlo být více

Lehce rozporuplné pocity jsem pak měl při zkoumání zavazadlového prostoru. Ten podle oficiálních údajů výrobce disponuje kapacitou 700 litrů, což je úctyhodné číslo. Jenže s výjimkou dvou pružných pásů na bocích je prost vychytávek typu upevňovacích ok, háčků na zavěšení tašek a podobně.

Také i vzhledem k tomu, že Torres má poháněna všechny čtyři kola a tudíž by se určitě dal využívat k cestám za lyžováním, bude minimálně některým zákazníkům chybět otvor pro prostrčení prkének skrze zadní opěradlo. To lze sklápět v klasickém poměru 60:40.

Vůz bude nepochybně vyhovovat chalupářůmVůz bude nepochybně vyhovovat chalupářůmZdroj: Radek Pecák

Při jízdách po silnicích Jihočeského a Středočeského kraje jsem byl potěšen velmi solidním odhlučněním pohonného agregátu a naladěním podvozku, který umí velmi dobře vyrovnávat nerovnosti všech možných typů. Zejména v okolí Smetanovy Lhoty u Orlické přehrady jsem se vydal na okresky, které už silničáři nenavštívili celá desetiletí. A auto tu i při neloudavém tempu obstálo skvěle.

Jen je třeba netlačit se do úplně ostré jízdy, protože tu nestíhá rozvážně naladěná automatická šestistupňová převodovka.

Pick-up SsangYong Musso poslouží v mnoha situacích
Levný pracovní stroj i zdroj zábavy: Test SsangYong Musso Grand

Výrobce uvádí, že spotřeba této verze SsangYongu Torres je podle oficiálního měření 9,08 litru. Na papíře to nevypadá úplně dobře. V praxi ale auto, které jsem úplně nešetřil, spotřebovávalo podle palubního počítače na necelých dvě stě kilometrů dlouhé trase v průměru 8,8 litru. Jezdil jsem ovšem sám a s prázdným zavazadelníkem. Během podzimního řádného týdenního testu pak uvidím, jak moc se na spotřebě projeví větší zatížení.

Auto již začínají dealeři nabízet. Je k mání ve čtyřech výbavových verzích: Club, Style, Clever a Premium. Již od základní verze Club s cenou od 699 900 Kč s DPH obsahuje Torres téměř kompletní výbavu (LED světlomety, digitální přístrojová deska, automatická klimatizace, zrcadlení smartphonu, parkovací senzory, kamera, vyhřívání sedadel i volantu apod.).

Ke všem verzím lze zvolit šestistupňovou automatickou převodovku značky AISIN (ve dvou nižších verzí je za příplatek, ve verzi Clever a Premiu je standardem). Pohon všech kol (AWD) lze zvolit za příplatek ke všem výbavovým stupňům s výjimkou té nejnižší. Kompletní nabídku a ceník nového modelu Torres najdete na oficiálních stránkách Ssangyong.