Lidem, kteří touží po autě kategorie SUV, jejich volbu stejně asi nikdo nerozmluví. Přesto stále tvrdím, že kombi v kategoriích nižší střední a střední třída je nejlepší volbou pro rodiny uvyklé aktivnímu trávení volného času.

A z těch automobilek, které nabízejí praktická auta širokým vrstvám motoristů, je určitě v popředí mladoboleslavská Škoda. V oblibě je její model Octavia, ale i Superb není stranou zájmu mnohých. Zejména od doby příchodu minulé třetí generace, jejíž design od Jozefa Kabaně se náramně povedl.

Nynější čtvrtý Superb je proto logicky evolucí předchůdce. Některé linie už nejsou tak ostré, v určitých pasážích je také znát, že se něco muselo uzpůsobit tak, aby bylo možno při výrobě využít řešení společné s Volkswagenem Passat, což je tentokrát přímý sourozenec škodováckého auta.

Detailní snímky testovaného exempláře Superbu Combi si můžete prohlédnout v komentované fotogalerii.

Interiér, konkrétně palubní desky, už ale mají oba tyto vozy zcela svébytně. V Superbu po její celé délce probíhá několik vln. Zajímavě vypadají výdechy klimatizace ukryté ve svislém žebrování a dokonce nechybí ani dříve nezbytný stínící štítek nad přístrojovými ukazateli. Jen tentokrát již nekryje digitální přístrojový štít v plné šířce, což působí trošku rušivě.

Úložných prostor je v Superbu Combi více

Jelikož v nových velkých autech koncernu Volkswagen již nebude k dispozici manuální řazení, mohla se centrální konzole (až na tlačítko parkovací brzdy) kompletně vyhradit pro vytvoření úložných prostor. Volič automatické převodovky se totiž přestěhoval na volant. Dá se na něj rychle zvyknou, ostatně řidiči Mercedesů, v nichž je na tomto místě již mnoho desetiletí, si na to také nestěžují.

Horší je, že ovladače stěračů jsou teď implementovány do páčky směrových světel. Občas, když třeba rychle potřebujete vjet do odbočovacího pruhu, tak neúmyslně spustíte také stěrač.

Na druhou stranu je zapotřebí pochválit trojici nových kulatých multifunkčních ovladačů, jejichž funkce si můžete částečně naprogramovat. Asi málokdo je asi bude využívat jinak než já – tedy pro volbu teploty klimatizace, přepínání jízdních režimů, zesilování nebo ztišování zvuku audiosystému a zoomování mapy na displeji.

Silnou stránkou Superbů byl vždy vnitřní prostor. Tedy hlavně na zadních sedadlech a ještě dále směrem k zádi. Místa pro kolena je tolik, že si většina dospělců může dá nohu přes nohu. Ti největší budou mít lehký problém s prostorem pro hlavu. Zejména tehdy, když si objednají příplatkové střešní okno, které na stranách využitelnou výšku v interiéru zmenšuje.

close Vzadu je pro kolena nadbytek místa info Zdroj: Deník/Radek Pecák zoom_in Vzadu je pro kolena nadbytek místa.

O kufru v Superbu by se dal skoro napsat román. Těm, kteří s touto částí Škodovek mají malé zkušenosti, doporučuji stáhnout si pomoci QR kódu natištěného na bočním obložení videonávod. Tam se dozví, například to, kam správně uložit roletku nebo plachtu sloužící k uložení kabátů a sak.

Pod dnem je prostor na dojezdové kolo, k dispozici jsou zarážky zamezující pohybu předmětů po celé ploše zavazadelníku, speciální úchyty na lékárničku, výstražný trojúhelník a spousta dalších vychytávek.

Nová Škoda Superb Combi:

Nová Škoda Superb Combi. | Video: Deník/Daniel Pecák

Základní motor naprosto postačuje

Testovaný exemplář poháněla čtyřválcová zážehová přeplňovaná patnáctistovka, což je základní nabízená motorizace jak pro liftback, tak i pro kombi. S ní pak takové auto stojí 975 000 Kč. Není to málo, ale i nižší stupeň výbavy obsahuje třeba třízónovou klimatizace, vyhřívaná přední sedadla s masážní funkcí, parkovací kameru, startovací tlačítko nebo kola z lehké slitiny.

Plusy:
+ Prostor v kabině
+ Obří zavazadelník
+ Dobrá výbava a dostatek motorizací
Mínusy:
- Kombinovaná páčka pro stěrače a blinkry
- Štítek nezakrývající celý přístrojový štít

Výkon sto padesát koňských sil, který je uvedený v technických parametrech vozu s tímto motorem, nevypadá úplně vysoký. Jenže, i s ním je maximální rychlost plných 222 kilometrů. Rychlé a bezpečné předjetí se také dá zvládnout. Hlavní předností je ale tichý chod agregátu v prakticky všech běžně používaných otáčkách, naprostá absence vibrací a skvělá spotřeba. Výrobce udává v závislosti na výbavě hodnoty v rozmezí 5,3 – 5,9 a v praxi není vůbec problém se k vyššímu z těchto udávaných čísel dostat i v reálném provozu.


Nahrává se anketa ...

Superb s novými tlumiči s dvěma ventily (jeden řídí odskok a druhý stlačení), se umí na lehce nerovné silnici pohupovat stejně jako dříve. To, když si tyto tlumiče nastavíte na škále do komfortního režimu. Na mě ale přirozeněji působil v režimu Normal, kdy se vůz také tolik nenaklání v zatáčkách.

S lehkým motorem v přídi nemá vůz problém snadno a rychle vykroužit oblouk. Potěšily brzdy, které jsou dostatečně účinné a navíc se jejich účinek přesně zvyšuje v přímé úměře s rostoucím tlakem na pedál. Převodovka DSG teď řadí možná o chloupeček později než dříve, ale zato už bez cukání.

Základní technická data

Karosérie: pětimístné pětidveřové kombi

Motory/Spotřeba: Zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,5 /150 koní- 5,3-5,9 litru, vznětový přeplňovaný čtyřválec 2,0 / 150 – 193 koní – 4,9 – 6,3 litru, plug-in hybrid 1,5/204 koní – 0,4 litru

Převodovky: sedmistupňová automatická, šestistupňová automatická

Vnější rozměry: 4902x 1849x1482 mm

Rozvor: 2841 mm

Zavazadlový prostor: 690/1920 l

Max. rychlost 220-250 km/hod

Zrychlení 5,7-9,3s

Ceny: od 975 000 Kč

close Fotosoutěž Dovolená s autem 2024. info Zdroj: Deník zoom_in Fotosoutěž Dovolená s autem 2024.