Nový Vantage byl na první pohled hodně inspirován modelem DB10, který se vyrobil pouze v počtu deseti kusů jako filmový unikát pro bondovku Spectre. Vypůjčuje si tak základní proporce s dlouhou, nízko položenou přídí, velice krátkou zádí a širokým postojem.

Podobné linky jako u DB10 lze vidět i u předních světel a na rozměrné mřížce chladiče, která částečně připomíná i „čumák“ okruhového hypersportu Vulcan. Zadní část nového Vantage určitě zaujme spojenými zadními svítilnami a docela agresivním difuzorem.

Pod karoserií se dále nachází nové hliníkové šasi, díky kterému se celková hmotnost vozu snížila ve srovnání s předchůdcem o přibližně 136 kg na celkových 1530 kg. Zároveň se ale zásadně vylepšila torzní tuhost a rozdělení poměru výkonu a hmotnosti na 50:50.

Katharina G. Andresen.
Vězení a pokuta 660 tisíc korun. Takhle dopadla jízda mladé miliardářky z Norska

Vpředu, přesněji částečně za přední nápravou co nejblíže ke středu vozu, se pak usídlil čtyřlitrový osmiválec přeplňovanými dvěma turbodmychadly, který byl už dříve použit také ve větším DB11 - opět se tudíž jedná o motorizaci původem od Mercedes-AMG. Pro Vantage byl ovšem motor nově naladěn a teď produkuje 510 koní (375 kW) a 685 Nm točivého momentu, což je o 80 koní a 195 Nm více než u posledního Vantage GT.

Novinka používá osmistupňovou automatickou převodovku, nicméně už příští rok by se měl nový Vantage začít nabízet také s možností klasické manuální převodovky. Vůbec poprvé svůj model Aston Martin vybavil elektrickým samosvorným diferenciálem, který bude společně se systémy kontroly trakce a stability rozdělovat točivý moment chytře na zadní kola.

S automatickou převodovkou je u nového Vantage udáváno zrychlení z nuly na 100 km/h kolem 3,6 vteřiny a maximální rychlost až 314 km/h. Pochopitelně jde o pokrok, neboť starší generace se chlubila zrychlením za 4,6 vteřiny a maximální rychlostí 305 km/h.

Porsche Mission E.
Porsche chystá rychlý elektromobil, ale elektrickou 911 odmítá. Zatím

Stejně jako navenek, interiér Vantage se rovněž inspiroval bondovskou DB10. Nová je tak celá architektura palubní desky s novým středovým panelem. Přístrojový štít je plně digitální, ačkoliv je rozdělen do třech částí a oddělený otáčkoměr uprostřed připomíná analogový budík.

Na potvrzení výroby dvanáctiválcové verze si pak budeme muset zřejmě ještě počkat. Prozatím se z automobilky ozvalo jen to, že o této verzi přemýšlí, ale stále pořádně neví, zda se větší motor do nového kupé vejde.

Nový Aston Martin Vantage bude stát v přepočtu asi 3,9 milionu korun. První kusy by se měly dostat k majitelům před začátkem léta 2018.

Zdroj: Youtube