Jestliže model Aygo, který Toyota dosud vyráběla ve své továrně ve středních Čechách neměl na délku ani tři a půl metru, chystaná  novinka ho přerůstá o 23,5 centimetrů. Mohla si to však dovolit, protože nová Toyota Yaris, která je ve velikostní řadě značky hned nad Aygo X (právě tak se nyní vůz bude jmenovat) už dorostla téměř na čtyři metry.

Ze všech stran, včetně interiéru, si nové auto můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Vůz, který získal tvary připomínající modely z kategorie SUV, bude tedy na délku měřit 370 centimetrů. Šířka pak činí 174 a výška 151 centimetrů. Zákazníci ocení určitě při srovnání s dosavadním Aygem o šedesát litrů zvětšený zavazadlový prostor (na hodnotu 231 litrů) a zvýšenou pozici sedaček. Jedná se o pět a půl centimetru. Také podvozek se nachází nad zemí výše než dříve. Světlá výška se zvětšila o 11 milimetrů.

Design působí "drsněji" než dříve. Některá řešení však zůstala. Například víko zavazadlového prostoru je opět skleněné, zadní světlomety jsou umístěny vysoko po stranách. Offroadový vzhled pak dodávají poměrně masivní černé plasty kolem kol a na prazích auta.

Toyota Aygo Prologue
Toto je nový minivůz pro továrnu Toyoty v Kolíně. Aygo bude vypadat drsně!

Posádka se dočká lepšího komfortu. Jednak se díky zvětšení šířky vozu a tudíž oddálení předních sedaček více od sebe, můžou lidé uvnitř těšit z více místa pro ramena a jednak bude v kabině tiššeji. V tiskové zprávě Toyota uvádí poněkud málo pochopitelnou informaci, že index srozumitelnosti řeči se díky optimalizaci zvukově izolačních hmot podařilo zlepšit o šest procent. A jde tedy o úroveň srovnatelnou se špičkou segmentu. O tom, jak se změnilo místo pro zadní pasažery, Toyota zatím nic nenapsala. Každopádně i nadále zde budou mít místo stahovacích okének pouze výklopná.

Kromě verze s plechovou střechou bude v nabídce také provedení se shrnovací látkovou střechou.

Tříválec zůstává…

Vůz bude pohánět jediný typ motoru. Tím je litrový zážehový tříválec s výkonem 72 koňských sil. Díky němu bude vůz schopný docílit nejvyšší rychlosti 158 kilometrů v hodině. Kombinovaná spotřeba v autě vybaveném manuálním řazením je v měřícím režimu WLTP 4,7 litru. Kromě této převodovky se bude nabízet také bezestupňové automatické ústrojí CVT.

Ve výbavě se ocitnou také prvky, které dříve pro Aygo k dispozici nebyly. Například Toyta Smart Connect zahrnuje devítipalcový dotykový displej, bezdrátové nabíjení a propojení s aplikací MyT. Pomocí ní může majitel sledovat na svém mobilu třeba analýzu jízd, stav paliva a sledovat polohu vozu.

Hyundai i30
Levných aut do 300 000 Kč za rok ubylo o deset. Už jich je méně než třicet

Příplatkovou audiosoustavu se zesilovačem 300 Wattů, která zahrnuje kromě čtveřice reproduktorů také subwoofer v zavazadlovém prostoru, vyrábí specialista JBL. O bezpečnost se mimo jiné postará nejnovější verze paketu Toyota Safety Sense, který zahrnuje systém pro rozpoznávání chodců ve dne i v noci, cyklistů (pouze za dne), adaptivní tempomat, asistent pro udržení v jízdním pruhu a nouzový asistent řízení.

Cena zatím stanovena nebyla. Podle odhadu redakce by se měla základní verze vozu prodávat za částky v rozmezí od 270-300 tisíc Kč. Dodávky pro zákazníky začnou na jaře příštího roku.

Souběžně s Aygem se v továrně v Ovčárech od roku 2005 vyráběly také minivozy Citroën C1 a Peugeot 108. Jejich produkce však ke konci roku skončí bez uvedení nástupce. Naopak Toyota ve své továrně začne montovat také větší model Yaris.